A héten a dél-koreai rendőrség őrízetbe vett két férfit, akiket ipari kémkedéssel vádolnak. Mindkét gyanúsított korábban pontosabban meg nem nevezett vezető beosztásban dolgozott a Samsung Electronicsnál.
A Bloomberg beszámolója alapján a két egykori samsungos azzal a céllal igyekezett olyan szigorúan titkos információkat megszerezni, hogy azokra támaszkodva Kínában egy teljes csipgyártó üzemet húzhassanak fel. A nyomozás szerint a Samsungtól mintegy 3,2 milliárd dollár értékű belső anyag került illetéktelen kezekbe.
A rendőrségi közlemény csak vezetéknéven említi a gyanúsítottakat, akik állítólag kínai tisztviselőkkel együttműködve egy vegyesvállalatot hoztak létre Chengdu Gaozhen néven. Ennek a cégnek lett volna a feladata, hogy a Samsung gyártási technológiájára támaszkodva építsen félvezetőgyárat Kínában.
A két ex-samsungos igyekezett korábbi munkaadójától minél több szakembert elcsábítani, ezzel is gördülékenyebbé téve a nem éppen legális technológiai transzfert. A beszámolók külön kiemelik, hogy az akció végrehajtásában kulcsszerepe volt a dél-koreai óriás egykori vezető kutatójának is.
Bár a gyanúsítottak személyazonosságát homályban hagyták a hatóságok, azt egészen konkrétan elmondták, hogy az ipari kémkedéssel a Samsung 20 nanométeres DRAM-technológiáját célozta. A memóriacsipek tervrajzaira támaszkodva állítólag már 2022 tavaszán elkezdődött a párhuzamos (és illegális) fejlesztés.
A súlyos nemzetgazdasági incidensnek minősített ügy kapcsán a nyomozók most annak próbálnak utánamenni, hogy az eddig feltártakon túl voltak-e még olyanok, akik úgy érkeztek a vegyesvállalatba a Samsungtól, hogy értékes csomagot is hoztak magukkal.
Szankciók és akciók
Bár az ipari kémkedés nagyjából egyidős az ipar kialakulásával, az illegális információszerzés különösen értékes Pekingnek, mivel a Kínában globális riválist látó USA már hosszú évek óta minden lehetséges módon és eszközzel igyekszik megakadályozni a kulcsfontosságú fejlett technológia gyors elterjedését a keleti nagyhatalomban. (Közben persze Kína sem ül ölbe tett kézzel.)
A szankciókat Washington természetesen megpróbálja szövetségeseinél is átnyomni, így a Kínával amúgy jelentős gazdasági kapcsolatokat ápoló Szöulnak kényes kötéltáncot kell járnia. A diplomáciai egyensúlyozást viszont bizonyosan nem könnyíti meg az, ha kiderül, hogy a szomszéd teljes gyárakat klónozna Dél-Koreában kifejlesztett technológiára támaszkodva. Más kérdés, hogy az ilyesmi manapság már nem is számít különlegességnek odaát.
(Fotó: Samsung)
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak