A dél-koreai hatóságok letartózatták a Samsung Electronics egy korábbi vezetőjét, mert a vádak szerint bizalmas adatokat lopott a vállalattól azzal a céllal, hogy Kínában felépíthessék a Samsung egyik gyártóüzeménk másolatát. A Financial Times riportja az illetékes kerületi ügyészség közleményét idézve kiemeli, hogy itt nem valamilyen félvezetőipari technológia kiszovárogtatásáról van szó, hanem egy teljes gyár lemásolásának kísérletéről, amit a Samsung és az ugyancsak koreai SK Hynix egykori alelnöke a fejlett chipgyártó létesítmények építéséhez szükséges információk illegális átadásával tett volna lehetővé.
Az ügyészek szerint a terv az lett volna, hogy a Pekingtől délnyugatra fekvő Hszianban felhúzzák a Samsung mindössze másfél kilométerre lévő memóriacsip-gyártó létestményének másolatát. Éppen ezért a bűncselekmény és a lehetséges károk mértékét is összehasonlíthatatlannak nevezik a korábbi, iparági kémkedéssel összefüggő incidensekkel. A korábbi vezető állítólag 200 alkalmazottat vett fel a Samsungtól és az SK Hynixtől egy Kínban alapított céghez, akik azt a feladatot kapták, hogy üzleti titkokat szerezzenek meg a kínai versenytársakénál fejlettebb technológiát alkalmazó volt munkaadóiktól.
Az ellopott információról szólva a FT példaként említ a szennyeződések távoltartására vonatkozó korszerű megoldásokat vagy a csúcstechnológiás csipgyártó folyamatokra vonatkozó alaprajzokat és méreteket. A nagyszabású terv végül nem valósulhatott meg, mert nem jött össze egy beígért 6,2 milliárd dolláros befektetés, így a most letartóztatott ex-samsungos több mint 350 millió dollárt vett fel kínai befektetőktől, hogy próbatermékeket állítson elő egy csengtui üzemben, melynek építése ugyancsak a Samsungtól lopott technológián alapult. Rajta kívül egyébként hat másik személy ellen is vádat emeltek ugyanebben az ügyben.
Arrafelé előfordul az ilyesmi
A lap felidézi, hogy februárban hét embert, köztük a Samsung Electronics egyik leányvállalatának alkalmazottait ítéltek börtönbüntetésre Dél-Koreában, amiért lopott technológiákat adtak át egy kínai cégnek. Az Egyesült Államok és Kína közötti verseny fokozódásával a kínai vállalatok állítólag fokozták erőfeszítéseiket a kritikus tudás ilyen-olyan úton való megszerzésére, miközben a dél-koreai kormány új nyomozótestület felállításával, a feltételezett jogsértések bejelentésének megkönnyítésével és a korábbinál szigorúbb büntetésekkel igyekszik elejét venni a félvezetőipart, az akkumulátorgyártást és más területeket is érintő eseteknek.
A FT cikkében megszólaló dél-koreai szakértő szerint a Samsung szigorúan tiltja, hogy kívülállók lépjenek be csipgyártó létesítményeibe, hiszen a gyárak felépítése és az ott működő eszközök elrendezése is szorosan összefügg a termelékenységgel és a termékminőséggel. A technológiai kiszivárogtatásokat azonban az erős biztonsági rendszer sem akadályozhatja meg, ha a széles körű és jó minőségű információkhoz hozzáférő céges vezetők szándékosan kiadják azokat a kínai versenytársaknak, ami a jelek szerint Dél-Korea fő problémája lehet a csúcstechnológia megszerzésére irányuló kínai kampányok elleni védekezésben.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak