Érintett lehet többek között az American Express, a BMW, a Coca Cola, az Ikea, a McDonald's és a PwC is.

Egy hang- és videokonferencia-szolgáltatás kliens appja veszélyezteti több globális vállalat biztonságát. IT-biztonsági cégek szerint a 3CX kliensének egy olyan, trójai kódot tartalmazó verziója terjed, amivel adatokat lehet lopni, és később fel lehet használni célzott támadásokra is. A probléma komoly, tekintve, hogy a rendszert világszerte több mint 600 ezer szervezet használja az American Expresstől a PwC-ig, de például a 3CX rendszerén videokonferenciáznak a brit Nemzeti Egészségügyi Szolgálat, több autógyártó, légitársaság és szállodalánc munkatársai is. Maga a 3CX azt állítja, hogy a napi aktív felhasználók száma meghaladja a 12 milliót.

A problémát, melyet a SentinelOne nyomán a legtöbben Smooth Operatorként emlegetnek, a CrowdStrike és a Sophos is elemezte, és az a konszenzus alakult ki, hogy leginkább a SolarWinds-támadáshoz hasonlít. A támadás során egy olyan 3CXDesktopApp-telepítő kerül a kliens rendszerre, amely nem csak a 3CX-klienst, hanem egy információlopó malware-t is telepít.

A malware első körben rendszerinformációkat, adatokat, tárolt hitelesítési információkat (pl. felhasználónév-jelszó párosok) lop Chrome-, Edge-, Brave- és Firefox-felhasználói profilokból. A CrowdStrike kutatói szerint az adatgyűjtés csak az első fázis. Utána a malware kapcsolódik egy a támadók által irányított infrastruktúrához, és onnan kapott utasításokat hajt végre (hasznos terhelések telepítése, billentyűzetfigyelés stb.). A malware windowsos és macOS-es kliensen keresztül támad (különösen a 18.12.407 és 18.12.416 verziószámok alatt futó kliensek veszélyeztetettek), de a kutatók úgy vélik, a linuxos, iOS-es és androidos változat egyelőre biztonságos.

A rosszindulatú tevékenységre utaló jeleket először március 22-én érzékelték a kutatók. Azok alapos elemzése után derült ki, hogy támadók a 3CX kliensének egy olyan, trójait tartalmazó verzióját próbálják telepíteni, amelynek érvényes volt a digitális tanúsítványa.

Állami szereplők lehetnek a háttérben

A 3CX CISO-ja, Pierre Jourdan elismerte a problémát. Elemzéseik alapján azt is valószínűnek tartják, hogy ez egy célzott APT (Advanced Persistent Threat) támadás, amiről nem lehet kizárni, hogy közvetve állami szereplők állhatnak mögötte, írja a TechCrunch. A CrowdStrike is erre jutott, ők észak-koreai hátteret sejtetnek, szerintük legvalószínűbb, hogy a Labyrinth Chollima, a hírhedt Lazarus egyik alcsoportja állhat a támadás mögött.

A 3CX amellett, hogy sűrű elnézéseket kér a kellemetlenségekért, egyelőre csak a legfapadosabb megoldást tudja javasolni a támadás kivédésére: az app eltávolítását és újratelepítését. A másik megoldás, hogy a felhasználók áttérnek a rendszer PWA (Progressive Web App) kliensére. A SecurityWeek beszámolója szerint Pierre Jourdan azt nyilatkozta, hogy a káros kód a legtöbb fertőzött rendszeren egyelőre nem aktivizálódott.

A probléma és a kockázatok teljes feltérképezése még tart. Egyelőre nem lehet tudni, hogy a támadás potenciálisan hány szervezetre jelent veszélyt. Az internetre csatlakoztatott eszközöket monitorozó oldal, a Shodan.io például több mint 240 ezer nyilvánosan elérhető 3CX telefonmenedzsment rendszert lát világszerte.

Biztonság

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.