A közösségi oktopusz új fordítója sokkal több nyelvpárt képes kezelni a jelenleg alkalmazott, mesterséges intelligencián alapuló megoldásokhoz képest. Ráadásul a vizsgálatok szerint jobb munkát is végez.

A Facebok anyavállalata tegnap jelentette be egy blogposztban a No Language Left Behind (kb. Egy nyelv sem marad az út szélén) elnevezésű fordítóprogramját, amely a cég állítása szerint minden tekintetben lepipálja a hasonló alkalmazásokat. A mesterséges intelligenciára támaszkodó algoritmus legfontosabb tulajdonsága, hogy összesen 200 különböző nyelvvel képes megbirkózni bármilyen kombinációpárban.

Lefednék a peremvidéket

Az MI-modell portfólióját gazdagítja többek között 55 afrikai nyelv is, ami azért különösen fontos, mivel általában a forditóprogramok fejlesztői a legtöbbek által beszélt, elterjedt nyelvekre fókuszálnak. A világ nagyjából 5 milliárd főre tehető internetező közössége viszont összesen több mint 7000 nyelven képes kommunikálni. Azok számára, akik nem beszélnek jól valamilyen világnyelvet, kulcsfontosságú lehet egy olyan automatizált fordítóprogram, amellyel képesek lesznek a világhálón meglévő tartalmakat legalább alapszinten megérteni. De egy megfelelő minőségű fordítás esetén még azok számára is hasznos, akik ugyan tudnak elterjedt nyelveken, ám jobban szeretnék anyanyelvükön olvasni a szövegeket.

A cég kutatási eredményekre hivatkozva állítja, hogy modellje a hasonló megoldásokkal összehasonlítva átlagosan 44 százalékkal javítja a fordítások minőségét. Utóbbi számszerűsítésére a Meta az automatikus metrikus értékelési rendszer mellett emberi "zsűrit" is bevetett.

Mindenhol hasznosítható

A Meta természetesen az NLLB-t alapból saját termékei fejlesztésére igyekszik felhasználni. Saját becslések szerint a modell naponta több mint 25 milliárd fordítás elkészítésével támogatja majd a felhasználók közötti kommunikációt. A cégcsoport platformjain meglévő tartalmak lefordítása és a hirdetések minőségének javítása mellett az algoritmust a káros tartalmak és a dezinformációnak minősülő bejegyzések kiszűrésére is igyekeznek felhasználni. 

A lehetőségek azonban nem állnak meg a Meta kapujában, a vállalat ugyanis nyílt forráskódként megosztja a modellt a szélesebb szakmai közönséggel. A szakembereknek így lehetőségük lesz az algoritmus felhasználásával egyéb alkalmazásokban is kamatoztatni a képességeit. Az NLLB-200 modelleken túl a vállalat a tanításhoz használt FLORES-200 adatkészletet, valamint a modellek képzési kódját és a képzési adatkészlet újbóli létrehozásához szükséges kódot is elérhetővé teszi a fejlesztők számára.

Sőt, a cég a modell felhasználását akár 200 ezer dolláros támogatással is megtoldja, amennyiben a munka olyan kutatók és nonprofit szervezetekhez köthető, amelyek a fenntarthatóságot, az élelmezésbiztonságot, a nemi alapú erőszak elleni küzdelemet, az oktatás fejlesztését vagy más, az ENSZ fenntartható fejlődési céljait támogató területeket igyekeznek munkájukkal segíteni.

Végezetül a Meta partnerségre lépett a Wikimedia Alapítvánnyal, hogy a Wikipédia fordítórendszereinek javításán dolgozzanak együtt. A Wikipédiának több mint 300 nyelven vannak elérhető tartalmai, de a legtöbbjüknek jóval kevesebb szócikke van, mint az angol nyelvű témáknak, amelyek száma ma már több mint 6 millióra tehető.

Cloud & big data

Robotok támadása: már az autókereskedők sincsenek biztonságban

A hamarosan itthon is kapható kínai Chery modelljeit egyes szalonokban már hosszúhajú szőke nőt imitáló robotok próbálják rásózni az érdeklődőkre.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.