Egy kínai milliárdos 300 millió dollárból épít az USA-ban egy kriptovalutákhoz kapcsolódó technológiákkal foglalkozó innovációs hubot, és mellé egyetemi képzést is indít.

Otthon van a kriptovalutákkal kapcsolatos technológiákban? Kisujjában van a blockchain csínja-bínja? Tudja, hogyan kell tokeneket gyártani egy ICO-hoz? Ha nem, akkor hamarosan lesz egy hely, ahol kifejezetten ezt tanulhatja. Egy kínai milliárdos innovációs hubot és egyetemi oktatóközpontot épít az USA-ban, amivel az elsők között reagál arra, hogy a gombamód szaporodó fintechek és más pénzügyi vállalakozások körében egyre nagyobb a kereslet olyan szakemberekre, akik jártasak az ilyen technológiákban.

Már megvan a kampusz helye

A Business Insider híradása szerint Bruno Wu (a fenti képen), aki egyébként sok kortársához hasonlóan az Egyesült Államokban végzett egyetemet, és jelenleg egy Sun Seven Stars Entertainment & Media Group nevű kínai médiavállalat vezérigazgatója, 300 millió dollárt szán arra, hogy a Connecticut állambeli Hartfordban felépítsen egy fintech innvoációs hubot, melyhez főiskolai képzés is társulna. Az innovációs központban, melyet Fintech Village-nek neveznek majd, elsősorban a kriptovaluták kapcsán felszínre került technológiákat és a mesterséges intelligencia alkalmazási lehetőségeit kutatnák.

A dolgot annyira komolyan gondolják, hogy Bruno Wu vállalata már meg is egyezett Connecticut állam illetékeseivel, és megvásárolták Hartfordban a Connecticuti Egyetem egy 58 hektáros területét. Wuék azt vállalták, hogy világszínvonalú globális innovációs és technológiai központot alakítanak ki. A kampuszon 330 munkahelyet hoznak létre.

Ezzel párhuzamosan a Hartfordi Egyetemen elindítanak egy akkreditált, fintech témákra szakosodott képzést is. A speciális szakon többek között a mesterséges intelligencia problémakörével, valamint a blockchain technológiával ismerkedhetnek meg a hallgatók.

Na de miért Amerikában?

A kínai startup-helyzetet ismerve joggal vetődik fel a kérdés: miért az USA-ban akar ilyen központot építeni Wu? Hiszen a kínai kormány mindent megtesz azért, hogy elsősorban otthon szülessenek jelentős befektetések a technológiai iparágban, különösen az olyan forró témákban, mint a mesterséges intelligencia. Ehhez pedig a szakembereket is minél nagyobb számban csábítanák haza az USA-ból.

A Cryprodisrupt úgy értesült, hogy elsősorban a jó egyetemek közelsége döntött. Az egyik jelentős oktatási központ, Boston egy órányi, New Haven, ahol a Yale Egyetem van, félórányi autóútra van a tervezett központtól. Wuék szerint ugyanis az ilyen képzéseket csak magasan kvalifikált tehetségekre érdemes építeni, és ez a közeg biztosítja a megfelelő hallgatói kört.

A Bloomberg munkaerőpiaci adatai szerint tavaly több mint négyszeresére nőtt a kriptovalutákkal és blockchainnel kapcsolatos meghirdetett állások száma LinkedIn-en. Csak az IBM közel négyszáz olyan projektet indított, ami közvetlenül kapcsolódik a blockchain technológiához. A Big Blue jelenleg 1600 embert foglalkoztat ezen a területen, az év végére mégis volt újabb 150 nyitott pozíciója.

Ilyen technológiákról más egyetemeken is lehet tanulni, de egyelőre csak óvatos lépések történtek. A Business Insider példaként a Fordham Egyetemet és a a New York-i Egyetemet. Az első, kifejezetten fintecheknek szánt központ viszont a Hartfordba tervezett lesz.

A téma egyébként a magyar felsőoktatásban is egyre nagyobb teret kap. A Corvinus Egyetem például felállította a Corvinus Fintech Centert, ahol többek között blockchainnel is lehet foglalkozni, de a BME-n is van lehetőség ismerkedni a kérdéskörrel.

Cloud & big data

Eladó az óriási genetikai adatbázis, kérdés, ki lesz a vevő és mit kezd vele

A nálunk is ismert 23andMe csődjét követően a tudósok remélik, hogy az új tulajdonos is hozzáférést biztosít nekik a 15 millió korábbi ügyfél genetikai adataihoz. Mások inkább amiatt aggódnak, hogy ki mindenki érdeklődhet még az értékes adatkészlet iránt.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.