A régióban a lengyel menedzserek vezetik a kiberparanoia-ranglistát, legalábbis egy a Sophos megbízásából végzett kutatás szerint.

Nincs az a kockázati tényező, ami miatt szaporábban verne a magyar vállalatok felső vezetőinek a pulzusa. A Sophos által felállított paranoia-sorrendben a magyar vezetők hátul végeztek egy Csehországra és Lengyelországra is kiterjedő kutatásban. A CTA nevű független piackutató júliusban és augusztusban vizsgálta a három országban a vállalati felső vezetők kibertámadásokkal kapcsolatos félelmeit kkv-knál és nagyvállalatoknál. A felmérésben mintegy 400 magyar cég topmenedzsere vett részt.

Az összes válaszadó 8 százaléka szerint egyenesen lehetetlen, hogy a vállalatát kibertámadás érné. A zöm (56 százalék) a "valószínűtlen" lehetőséget választotta. Mindösszesen 30 százalékuk fél ettől: 4 százalék nagyon, mert azt gondolja, hogy egy támadás igencsak esélyes, 26 százalék pedig úgy véli, hogy valószínűleg bekövetkezhet ilyesmi. Ezek után nem meglepő, hogy csupán a felmérésben szereplő cégek 17 százalékának van kiberbiztonsági politikája, illetve dolgozott ki eljárásokat kibertámadás esetére.

Sem pandémia, sem háború

Az eredmény azért is érdekes, mert az elmúlt két év a kiberbiztonságra erősen ható események jegyében telt: 2020-ban a pandémia, majd 2022 februárjában Ukrajna lerohanása is lényegileg befolyásolta a globális kiberbiztonsági helyzetet. A magyar felső vezetőknek csak valamivel több mint harmada (37 százalék) gondolja úgy, hogy a korábbi időszakhoz képest vállalata sebezhetőbbé vált a kibertámadásokkal szemben, és csupán 8 százalékuk mondta azt, hogy most egyértelműen nagyobb vállalata kiberkockázata. A vezetők közel fele (44 százalék) nem érzékel változást a 2020 előtti időszakhoz képest.

Az ukrajnai háborút sem tekintik komoly kockázatnövelő tényezőnek: 91 százalékuknál az ország lerohanása óta sem változott a kiberbiztonságra fordított figyelem. A válaszadóknak mindössze 7 százaléka növelte védelmi erőfeszítéseit: képezték a dolgozókat, extra büdzsét allokáltak a kiberbiztonságra, új biztonsági megoldásokat és programokat vezettek be.

Az is tanulságos, hogy a vezetők elsősorban a közvetlen és azonnal érzékelhető következményeket éreznék húsbavágónak: 26 százalékuk a megrendelések és szolgáltatások teljesítésre gyakorolt hatásától tartanak (értsd: leáll a biznisz), 23 százalékuk a cég imázsát félti (mit szól az ügyfél vagy a konkurens?).

Az adatszivárgás és az incidensek esetleges jogi következménye csak 15 százalékukat aggasztja, tizedük a vállalat pénzügyi likviditását félti. Azt az opciót azonban mindössze 2 százalékuk jelölte meg, hogy egy kibertámadás az alkalmazottak elvesztéséhez vezethet.

 
Sophos - CTA: régiós kiberbiztonsági kutatás 2022
Infogram

A lengyelek érzik a félelem szagát

A kutatást Csehországban és Lengyelországban is lefuttatták. A fő számokból is kiderül: a lengyelek nagyon is komolyan veszik a kiberkockázatokat. A megkérdezetteknek mindössze 15 százaléka mondta, hogy egy kibertámadás a cége ellen lehetetlen vagy nem valószínű (ez Magyarországon 66 százalék!). A csehek ingadoznak a két álláspont között 45 százalékkal.

A lengyel vezetők több mint fele (55 százalék) a pandémiát és az ukrajnai háborút látja a kockázatok növekedése mögött. A cseheknél nagyjából fele azok aránya, akik a két eseményt összekapcsolják a kockázatok növekedésével.

A kutatásban részt vevő lengyel cégek 52 százaléka, a csehek 38 százaléka rendelkezik kiberbiztonsági politikával.

Biztonság

Olivia mindent kifecsegett a McDonald's-nál

Több tízmillió álláskereső személyes adatai kerültek veszélybe a Paradox.ai által létrehozott McHire oldalon, ahol a sebezhetőséget feltáró biztonsági kutatók taroltak az 123456 jelszóval.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.