És a YouTube is csökkenti a streamelt tartalmak felbontását.

Engedtek az online streamingszolgáltatók Thierry Breton uniós biztos kérésének: csökkentik a sugárzott tartalmak felbontását.

Egy nappal azt követően, hogy a digitális politikával foglalkozó biztos telefonon egyeztetett Reed Hastings Netflix-vezérrel, a szolgáltató bejelentette, hogy az Európai Unióban 30 napig és átlagosan 25 százalékkal csökkentik a streamelt tartalmak bitrátáját. Ez azt jelenti, hogy nagyjából negyedével mérséklődik a Neflixhez köthető adatforgalom, így csökken a hálózatok leterheltsége anélkül, hogy a felhasználóknak sokkal gyengébb minőségű filmeket kellene nézniük.

Ma a YouTube is csatlakozott a kezdeményezéshez, miután Breton megállapodott erről az Alphabet vezérigazgatójával, Sundar Pichai-jal és a YouTube-ot irányító Susan Wojcickivel. A YouTube annak ellenére vállalta az önkéntes korlátozást az EU-ban, valamint az épp kilépő státuszban lévő Egyesült Királyságban, hogy eddig csak néhány alkalommal tapasztalt nagyobb forgalomnövekedést. Az intézkedés – akárcsak a Netflixnél – egyelőre harminc napra szól, és utána megvizsgálják, szükség van-e a korlátozás fenntartására.

Brutális forgalmat generálnak

Nem véletlen, hogy Breton a streamingpiac két legnagyobb szereplőjéhez fordult első körben. A járványügyi intézkedések miatt nagyon sokan maradtak otthon, ami megnövelte az online tartalmak fogyasztását is. A videostreaming pedig igencsak nagy forgalmat generál. A Netflix saját oldala szerint a tartalmakat négy beállításban lehet nézni. A legalacsonyabb adatforgalmat választva (leggyengébb felbontás) óránkét 0,3 gigabájt forgalmat generál a streaming, SD felbontásban átlagosan 0,7 gigát. Ha azonban valaki HD felbontásra vált, akkor az adatforgalom elérheti az óránkénti 3 gigát is, míg Ultra HD (4K) esetén a 7 gigabájtot.

Ma már a globális netes adatforgalom számottevő mennyiségét adja a streaming. A Sandvine egy korábbi jelentése szerint a letöltések 58 százalékáért már 2018 végén is az online videók feleltek. A tanulmány szerint az EMEA régióban a két legnagyobb sávszélesség-zabáló a YouTube és a Netflix.

Nem tudni, hogy a Netflix bevezet-e hasonló korlátozásokat az USA-ban, ahol már 2018-ban is a legnagyobb letöltésgeneráló szolgáltatás volt. Jól mutatja a netes forgalomban a súlyát, hogy a Sandvine mérései szerint az Egyesült Államokban csúcsidőben a teljes letöltési forgalom 40 százalékáért a Netflix felelt.

Konzumer tech

Hadat üzennek a Wikipedia szerkesztői az MI-szennyezésnek

Programot indítottak a Wikipédia védelmében a félrevezető, mesterséges intelligenciával generált információval szemben, ami általában is egyre nagyobb mértékben károsítja az online információs teret.
 
Hirdetés

A japán bölcsesség ereje: emberség a technológiai megoldások mögött

A globális válság súlyosan érintette az office piacot, ami a GLOBAL-UNION Kft. tevékenységét is veszélybe sodorta. A 100 százalékos magyar tulajdonban álló vállalat azonban a nehézségek közepette is megőrizte optimizmusát, és következetesen a legjobb döntéseket hozta.

A probléma szorosan összefügg a felhő miatt egyre népszerűbb mikroszerviz architektúrák és webalkalmazások, pontosabban a használatukhoz szükséges API-k terjedésével.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.