Az addig megvásárolt játékok továbbra is futnak, bár értelemszerűen nem frissülnek. A Microsoft Movies & TV azonban már nem lesz elérhető a konzolról.

Közel két évtizedes működés után leállítja az Xbox 360 alkalmazásboltját a Microsoft. A vállalat tegnap jelentette be, hogy 2024. július 29. után nem lehet új játékokat, DLC-ket (downloadable content) és egyéb szórakoztató tartalmakat vásárolni sem az Xbox 360 Store-ból, sem az Xbox 360 Marketplace-en. A már megvásárolt játékok és DLC-k az alkalmazásbolt leállítása után is működnek. Sőt a közlemény FAQ részében a Microsoft kiemeli: ha valaki véletlenül törölt egy megvásárolt játékot, azt újra letöltheti. Tegyük hozzá: mivel az Xbox 360-hoz fizikai adathordozókon is elérhetők játékok, a rajongókat a használt piac szintén sokáig ellátja majd.

Marad a többjátékos mód is, azaz a konzolt kiszolgáló online szervereket nem állítják le – egyelőre. A játék állása menthető marad a felhőben, és ez elmentett játékmeneteket akár Xbox One-on, akár a három éve piacra dobott Xbox Series X-en és Series S-en is lehet folytatni. A Microsoft ugyanis arra ügyelt, hogy konzolja újabb kiadásai a régebbi játékokat is támogassák. Redmondban is rájöttek ugyanis: a nosztalgiát meglovagolva még egy bőrt le tudnak húzni azokról a játékokról, melyek már sokszorosan kitermelték a költségeiket. Sőt a jobb élmény érdekében turbózzák is azokat például a képminőséget javító FPS Boost és Auto HDR opcióval.

De azért lesznek veszteségek is: az Xbox Movies and TV-tartalmakhoz jövő július végétől nem férnek hozzá a felhasználók Xbox 360-ról. A szolgáltatás csak a támogatott konzolokon és PC-n vehető igénybe. A Movies Anywhere szolgáltatás keretében megvásárolt film- és TV-tartalom értelemszerűen bármikor streamelhető és letölthető marad.

Népszerű, de évek óta nem bővült a piaca

A döntés mögött két megfontolás is állhat. A Microsoft szeretné új platformjára terelni a játékosokat. Bár a 2020 végén kiadott Series X és S értékesítése enyhén növekszik (a Statista adatai szerint 2021-ben 8 milliót, 2022-ben 8,7 milliót adtak el), sikere elmarad az Xbox 360-étól, amelynek piaca még a 2010-es években is dinamikusan bővült (lásd a grafikont).

 

 

A másik inkább a játékpiac változásaival függ össze. A játékok egyre inkább elmentek a többjátékos mód felé, illetve a méretük is növekedett. Ma már sok játék meghaladja a 100 gigabájtos méretet, amit felhőből sokkal egyszerűbb elérhetővé tenni (és akkor még nem említettük a járulékos előnyöket, pl. hogy a fejlesztőnek közvetlen információi lesznek a játékosigények változásairól). Az Xbox One és az Xbox Series X ugyan még kapott fizikai meghajtót, de a Series S már csak felhős működésre képes.

Piaci hírek

A törvényhozóknak sem tetszik, hogy már a gondolatokból is árucikket faragnak

Nem újdonság, hogy folyamatosan gyűjtik és értékesítik az emberek személyes adatait azok a cégek, amelyeknek az alkalmazásait használják, de még ebben is szintlépést jelenthet, amit a neurotechnológiai vállalatok művelnek.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.