Az elmúlt egy év alatt több mint 150 gyártót közel 750 különféle új 4G/LTE-képes készüléktípusa került piacra. Számuk így már meghaladja másfél ezret.

Egy év alatt mintegy 90 százalékkal bővült a 4G/LTE-képes mobil eszközök kínálata, így a korábbi típusokkal együtt ma már összesen 1563 újgenerációs mobil készüléktípus – zömében okostelefon – közül válogathatnak az előfizetők. A mobilpiac szállítóit tömörítő szervezet, a Global mobile Suppliers Association (GSA) a szállítók száma is dinamikusan nő: az ilyenfajta készülékeket szállítani tudók száma az elmúlt esztendőben 58 százalékkal 154-re gyarapodott.

Az eszközök közül a legnagyobb arányt, több mint 40 százalékkal az okostelefonok képviselik, de erőteljesen növekszik a táblagépek és a LTE-s személyes hotspotok (MiFi) aránya is.  A technológia alapjául szolgáló frekvenciák közül a szolgáltatók körében az 1800 MHz-es a legelterjedebb, ezen alapszik a világ ma elérhető LTE-hálózatok 43 százaléka. Értelemszerűen a végfelhasználói eszközök is leginkább ezt a frekvenciát támogatják, a ma elérhető kínálatnak több mint a harmada LTE1800-as készülék, ami éves szinten 152 százalékos növekedést jelent.

Európa az FDD, Ázsia a TDD mellett áll

A jelentés részletesen foglalkozik azzal is, hogy a készülékek milyen átviteli technológiát használó hálózatokban képesek működni. A 4G/LTE rendszerek időosztásos duplex (TDD – Time Division Duplexing) vagy frekvenciaosztásos duplex (FDD – Frequency Division Duplexing) technológiát használnak. A két átviteli technológia között a lényegi eltérés, hogy az FDD párosított rendszerű, az adatok feltöltése és a letöltése két külön frekvenciasávban történik, míg TDD párosítatlan, a rendszer ugyanazt a frekvenciasávot használja felváltva fel- és letöltésre. Utóbbinál viszont épp a megosztottság miatt az adatátviteli sebesség kisebb, mint az FDD-nél.


Mivel az adatforgalom tipikusan aszimmetrikus, azaz az adatforgalom többnyire a letöltési irányban nagyobb, a TDD olcsóbbnak, a spektrum kihasználása szempontjából  hatékonyabb megoldásnak tűnhet. Drágítja ugyanakkor a megoldást, hogy a cellákat sűrűbben kell telepíteni, és a hálózat szinkronizálása is többletköltséget generálhat.

Európában, így Magyarországon is az FDD-t használják a szolgáltatók, amelyek eleve feltöltésre és letöltésre megosztottan jutnak a frekvenciákhoz. A TDD technológiát elsősorban Kína és az ázsiai térség más országai részesítik előnyben a frekvenciák ottani korlátozott elérhetősége miatt. A rendelkezésre álló végfelhasználói eszközök meghatározó többsége is FDD-képes.  A több mint másfélezer különböző készüléktípusnak csupán az egyötöde alkalmas a TDD technológiára.

Már működik az első 300 Mbit/s LTE-Advanced hálózat

Az LTE szolgáltatók 90 százaléka vegyes alaphálózatokat használ, vagyis a dedikált LTE-technológiák mellett jól kiépített 3G hálózata is van. Az okostelefon-fejlesztések is erre alapoznak, a jelenleg elérhető 4G-s okostelefonok 99 százaléka alkalmas a 3G-s hálózatokban való működésre is. (Ez jellemzi a 4G technológiát már kereskedelmi szinten is használó két hazai szolgáltató a Magyar Telekom és a Telenor rendszerét is.)


A szolgáltatók már egyre nagyobb számban invesztálnak a továbbfejlesztett, még gyorsabb adatátvitelt lehetővé tévő LTE  technológiába (LTE-Advanced). A világ legalább 25 országában már olyan hálózatok működnek, amelyek támogatják a legújabb 150 megabit/s-os letöltési sebességre alkalmas úgynevezett 4-es kategóriás eszközöket is. Ez utóbbiak aránya jelenleg megközelíti a teljes 4G-s eszközpark 15 százalékát. A jövő a még ennél is gyorsabb, 300 megabit/s-os LTE-Advanced rendszereké. Az első ilyen a világon a múlt hónapban indult el, és már elérhetők a piacon az ezt a sebességet kezelni képes 6-os kategóriás eszközök  is.

A GSA jelentés végül megállapítja, hogy jelenleg 275 LTE hálózat működik kereskedelmi szinten a világ 101 országában, ezek száma az év végéig legalább 350-re növekszik.

Mobilitás

A törvényhozóknak sem tetszik, hogy már a gondolatokból is árucikket faragnak

Nem újdonság, hogy folyamatosan gyűjtik és értékesítik az emberek személyes adatait azok a cégek, amelyeknek az alkalmazásait használják, de még ebben is szintlépést jelenthet, amit a neurotechnológiai vállalatok művelnek.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.