Komoly kritikák érik a február elején bemutatott, majd múlt héten kereskedelmi forgalomba került Galaxy S22-es mobilcsaládot. Az interneten fellelhető felhasználói visszajelzések összesítése alapján több mint 10 ezer alkalmazás teljesítményét rontja le a Samsung előre telepített Game Optimizing Service (GOS) applikációja.
A GOS elvben kizárólag a játékok teljesítményét optimalizálja (az akkumulátor élettartamának javítása és a hőtermelés csökkentése érdekében) az androidos telefonokon, de a beszámolók szerint a program hatóköre ennél lényegesen nagyobb. A felhasználók arra panaszkodtak, hogy rengeteg alkalmazás és szolgáltatás, például a Netflix, a Samsung Pay és még a telefon tárcsázója is rosszul fut, amikor a GOS aktív.
Érdekes módon azonban mindez nem érinti a telefonok teljesítményét mérő alkalmazásokat. Úgy tűnik, hogy a GOS fehérlistázza például a 3DMarkot és a Geekbench-et. Azaz ha a felhasználó ellenőrizni kívánja ezekkel a telefon állapotát, nem jelentkezik a teljesítménycsökkenés. Egy koreai youtuber azzal csapta be a GOS-t, hogy a 3DMarkot egy játéknak "álcázta", és így képes volt mérni a felügyeleti alkalmazás visszafogó hatását. Utóbbi több mint felére csökkentette a benchmark pontszámát, amikor egy Galaxy S22 Ultrán futott.
Sürgősen intézkednek
A Samsung a kritikák hatására pénteken közölte, hogy "a lehető leghamarabb" szoftverfrissítést ad ki a Galaxy S22 okostelefonok teljesítményét korlátozó, előre telepített alkalmazással kapcsolatos fogyasztói panaszok kezelésére. A cég azt tervezi, hogy az update-tel olyan opciót rak a játékindító alkalmazásba, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy a teljesítményt prioritásként kezeljék. A gyártó kijelentette továbbá, hogy a GOS más, nem játékhoz köthető alkalmazások futási teljesítményét nem befolyásolhatja.
Maga a GOS alkalmazás nem új funkció a Galaxy S22 sorozatban, és már a Galaxy okostelefonok korábbi generációin is megtalálható volt. Ezeken a régebbi készülékeken a játékosok bizonyos trükkökkel megkerülhették a "felügyeletet", de a kiskaput a hírek szerint a One UI 4.1-es frissítésével a Samsung bezárta.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak