A szokatlan stílusú Neo Gamma a promóvideóban szépen takarít és porszívózik, de nagy kérdés, mikor kerül rá árcédula. Már ha valaha is kerül...
Hirdetés
 

Bemutatta legújabb fejlesztését a norvég 1X Technologies robotikai startup. A Neo Gamma ugyan csak egy a manapság szinte hetente felbukkanó újabb, még jócskán fejlesztési stádiumban tartó próbálkozások között, de ha másért nem, öltözködési stílusa miatt mindenképpen kiemelt figyelmet érdemel ez a háztartási feladatok elvégzésére szánt humanoid.

A gépi házvezetőt ugyanis a fejét és kezét kivéve teljes egészében egy puha, bézs színű anyaggal vonták be. A robotokon ritkán látható kezeslábas a cég szerint több hasznos funkciót is ellát. Egyrészt tompítja a belső mechanika működéséből eredő zajokat, másrészt megnyerőbbé, emberibbé teszi a megjelenését. Hogy ez ténylegesen így van-e, arról az alábbi rövid promóciós filmet megnézve mindenki saját véleményt alkothat.
 

 

A tervek szerint a rendrakástól a cipekedésen át a takarításig mindenféle szerepkörben bevethető, mondani sem kell, hogy mesterséges intelligenciára alapozott szoftverrendszerrel támogatott segítő képes lesz idomulni a család tagjaihoz és helyesen értelmezni azok kéréseit, megnyilvánulásait (beleértve például a testbeszédet).

Egyelőre a fenti képsor nem más, mint egy marketinges álom. A prototípus tesztelése még csak most kezdődik valós (ejtsd: otthoni) környezetben. Az 1X vezérigazgatója szerint "ahhoz, hogy a humanoid robotok valóban beilleszkedjenek a mindennapi életbe, az emberekkel együtt kell őket fejleszteni, nem pedig elszigetelten". Bernt Børnich nyilatkozatával igyekszik a fogyasztók (és befektetők) számára elérhetőnek tűnő távolságra belógatni a mézes madzagot, hiszen elmondása alapján már "közel vagyunk" ahhoz, hogy kereskedelmi termék váljon a koncepciójukból.

Mindenki a megoldást keresi

Manapság sokan igyekeznek megalkotni az első olyan stabilan mozgó, egyértelműen utasítható, precízen dolgozó és gördülékenyen kommunikáló humanoid robotot, amely mindezek mellett még kellően alacsony költséggel is gyártható, ami alapfeltétele lenne a technológia szélesebb körű elterjedésnek.

Robotikai fejlesztésre fókuszáló startupok mellett a legnagyobb techóriásoknál is lázasan gondolkodnak, miként lehetne ebből a jövő üzletét csinálni. A fejlődést mutatja, hogy már Magyarországon is megjelentek az első fecskék, miközben Pekingben csapatostul futnak maratont a különböző fejlesztők robotjai.

Ennek ellenére a sci-fiből valószínűleg nem holnap válik mindennapi történet. Jó példa erre Elon Musk robotja, ami a nagyívű ígérgetésen kívül egyelőre nem sokat mutatott. A Tesla Cybercab bemutatóján például emberek irányították az emberek kiváltására kitalált Optimus robotokat.

Konzumer tech

Trump a nem létező robothadseregnek is keresztbe tett

Eddig sem volt könnyen hihető, hogy az egyre nagyobb bajban lévő Tesla már az idén ezerszám gyártja majd a humanoid robotokat, de a kínai kereskedelmi korlátozásokkal alapanyag sem feltétlenül lesz a gyártásukhoz.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.