Különleges versenyre készülnek a Pekingben található E-Town ipari parkban. A technológiai fókuszú állami fejlesztési terület rendszeres helyszíne futóversenyeknek, de az idei különösen erősnek ígérkezik hi-tech vonalon. Az áprilisi megmérettetésen ugyanis a hírek szerint több mint 20 humanoid robot is rajthoz áll.
A szervezők nagyjából 12 ezer futót várnak a bő 21 km-es félmaratonra, ahol így gép és ember egymás mellett versenyezhet. A humanoid robotokat a közlemény szerint a világ minden tájáról invitálják, legyen szó céges fejlesztésről, kutatóintézeti projektről vagy éppen robotikai klubok, egyetemi csoportok munkájáról.
A gépek indulásához csak néhány paraméternek kell megfelelni. A robotoknak emberszerűnek kell lenni, ami leginkább azt jelenti, hogy mozgásuk során imitálniuk kell a két lábon járást/futást, de például kerekre nem támaszkodhatnak. Az is ki van kötve, hogy a minimum 0,5, maximum 2 méteres robotoknál a csípőtől a talpig terjedő távolságnak legalább 45 cm-nek kell lennie.
Az viszont szabadon választható, hogy a gépek teljesen önjáró módon közlekednek, avagy távolról irányítják őket, szükség esetén pedig egy akkumulátor-csere sem jár kizárással.
Nem ez lesz azonban a robotfutók első szereplése. Egy tavaly novemberi, szintén az E-Townban rendezett versenyen a célegyenesben (mintegy biztatásként) csatlakozott a versenyzőkhöz a Galbot kínai robotikai cég fejlesztése (lásd nyitóképünk). Ezúttal azonban lényegesen komolyabb feladat, közel 21,1 km megtétele vár a gépekre.
Robotikai szuperhatalom
A szuperhatalmi pozícióra ácsingózó kínai vezetés szemében különösen kedvesek lehetnek az ehhez hasonló produkciók, hiszen ezek is erősítik azt az imidzset, miszerint az ország vezető szerepet tölt be kritikus fontosságú technológiai területeken. A robotika már csak azért is kiemelt jelentőséggel bír, mivel az utóbbi években fogyásnak indult, elöregedő társadalom jelentette problémákat (munkaerőhiány, idősgondozás stb.) képes lehet enyhíteni.
A South China Morning Post beszámolója a Nemzetközi Robotikai Szövetség adatait idézi, miszerint 2023-ban a világ összes telepítésének több mint fele Kínában realizálódott, ami számszerűleg 276 288 robot munkába állítását jelenti. A Hszinhua állami hírügynökség nemrégiben közzétett előrejelzése szerint pedig a helyi robotikai szektor az évtized végére elérheti a 400 milliárd jüant, ami közel 55 milliárd amerikai dollárnak felel meg.
(Fotó: Beijing Economic-Technological Development Area – E-Town)
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió. A valódi előrelépéshez olyan infrastruktúrára, szolgáltatásokra és partneri támogatásra van szükség, amelyek nemcsak technológiai válaszokat adnak, hanem üzletileg is működőképes megoldásokat kínálnak.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak