Egy speciális adatelemzésekkel foglalkozó startup megvizsgálta, hogy az S&P 500 cégeinél mekkora bevétel jut egy alkalmazottra. Meglepő eredmény született.

Egy vállalat működésének hatékonyságát – és így jövedelmezőségét – az is mutatja, hogy egy alkalmazottja mennyi bevételt termel, azaz a vállalat mennyire hatékonyan használja az emberi erőforrásokat. Ez persze csak egy mutató a sok közül, és önmagában félrevezető lenne, hiszen nem veszi figyelembe például az egy alkalmazottra eső költségeket, de a vállalat megtermelte hozzáadott értékről sem árul el sokat. Egyáltalán nem mindegy ugyanis, hogy egy vállalat 1 dollárból vagy 90 dollárból tud csinálni 100-at – ez utóbbiban valószínűleg a technológiai cégek sokkal jobban állnak. Ugyanakkor mégis jó tisztában lenni vele, amikor minden arról szól, hogy a technológiai cégek lesöprik a hagyományos vállalatokat a porondról.

Egy ukrán szakemberek által alapított, de már londoni székhellyel működő startup, a gépi tanulásra alapozott adatelemző platformot fejlesztő Craft a közelmúltban megvizsgálta, hogy miként alakul ez a mutató az S&P 500 listáján szereplő vállalatoknál. Ez egy elég jelentős szelete a világgazdaságnak: az ötszáz cég összesen 25 millió embert foglalkoztat világszerte, és összbevételük mintegy 11 ezer milliárd dollárra tehető.

A technológia szektor a sereghajtók között

Az elemzésből kiderül, hogy egyértelmű az energiaszektor dominanciája. A lista első ötven helyének felét energiacégek foglalják el, és a listavezető is közülük kerül ki: a Valero Energynél tavaly 9,4 millió dollár bevétel jutott egy alkalmazottra. A második helyre az egészségügyi cégek futottak be, az első ötvenbe tízen kerültek be. Ugyanakkor mindössze két technológiai cég, az Apple és a Facebook fért be a legjobb ötvenbe: előbbi a 33., utóbbi a 42. helyen. A számszerű különbségek azonban óriásiak. Az Apple-nél "mindössze" 1,9 millió dollárt termel egy alkalmazott, míg a Facebooknál 1,6 milliót.

Egy-egy szektoron belül is nagy különbségek mutatkoznak. Csak az első ötven helyet nézve például az energiaszektor számos cége teljesít az Apple vagy a Facebook szintjén.

A szektorok szerinti átlagos egy alkalmazottra eső bevételeknél még szembeötlőbbek egyébként a különbségek (lásd az 1. grafikont). Míg az energiaszektorban dolgozókra átlagosan közel 2,3 millió dollár bevétel jut, addig az egészségügyben már csak 0,9 millió dollár, közműszolgáltatásokban 0,88 millió, míg a pénzügyi szektorban 0,85 millió. A leggyengébben az ipari szektor szerepelt (ebbe tartozik a gyártóipar is), ahol 2016-ban átlagosan 321 ezer dollár bevételt termelt egy alkalmazott, míg tavaly 332 ezer dollárt. Mindez azonban nem hat a cégek tőzsdei megítélésére: az egy alkalmazottra eső cégértéket nézve ugyanis némileg más lesz a sorrend. Ez utóbbiaban is az energiaszektor áll a legjobban és az egészségügy a második – az ipar pedig sereghajtó –, de az IT itt felzárkózik a harmadik helyre.

 
Craft Report: S&P 500 Revenue Per Employee 2017 – by Sector
Infogram


Az energiaszektor kiemelkedő teljesítménye persze érthető: ezeknél a cégeknél az üzlet elsősorban a természeti erőforrásoktól és a fizikai tőkétől függ, és nem a munkaerőtől. A technológiai szektorban pedig pont az ellenkezője érvényesül. Szintén érthető az ipari szektorban kimutatott alacsony érték, hiszen ott magasak a beruházási- és az alapanyag-költségek is.

És ha csak az IT-cégeket nézzük?

A Craft készített egy táblázatot, amelyben csak az IT-cégek szerepeltek. Ez már sokkal jobban mutatja, hogy azonos piacon melyik cég hozza ki a legtöbbet az alkalmazottaiból. Itt is óriási különbségek láthatók: a listavezető Apple-nél egy alkalmazott háromszor annyi bevételt termel, mint az 20. helyen álló Intel.

Ugyanakkor az általános tendencia a techcégeknél, hogy az elmúlt években sokat javítottak (lásd a 2. grafikont) ezen a mutatójukon, azaz a bevételeik gyorsabb növekedtek, mint az alkalmazottaik száma.

Kiemelkedően teljesített tavaly például a Broadcom: úgy növelte bevételeit évente 2014 és 2017 között átlagban 33 százalékkal, hogy közben 11 százalékkal csökkentette az alkalmazottainak számát. Az Nvidiánál ugyan tavaly 12 százalékkal többen dolgoztak, mint 2014-ben, ám a bevételek 41 százalékkal voltak magasabbak. Jó évet zárt a Visa is: a 6 százalékos létszámnöveléssel szemben 22 százalékos bevételnövekedés áll. A PayPal is tudta javítani a hatékonyságát: a bevétel 21 százalékkal, a létszám viszont csak 3 százalékkal nőtt.

 
Craft Report: S&P 500 Revenue Per Employee 2017 – IT sector
Infogram


Az elemzés szerint egyébként a techcégek nagyon sokat javítottak az alkalmazottaik termelékenységén. Ugyanakkor éves összevetésben a mutató az energiaszektorban javult a legnagyobb mértékben: 2016-ban átlagosan 1,79 millió dollár bevétel jutott egy alkalmazottra, tavaly viszont már 2,27 millió dollár.

A teljes elelmzés egy kattintásnyira olvasható.

Közösség & HR

Tervezni kezdik az óriási, űrhajósok generációit szállító hajókat

A legközelebbi exobolygók is csak több száz vagy ezer év alatt lesznek megközelíthetők, ami különféle kérdések egész sorát veti majd fel az utazás fizikai megvalósításán túl is.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.