A határozat az Apple médiaszolgáltatásait érinti. A cégnek egy hónapja van, hogy meggyőzze az európai döntéshozókat az igazáról.

A sokadik átfogó uniós vizsgálat zárult le az Apple-lel szemben. Egy összehangolt európai szintű vizsgálatot követően a nemzeti fogyasztóvédelmi hatóságokat tömörítő uniós szervezet, a CPC (Consumer Protection Cooperation Network) és az Európai Bizottság megállapította: a cég több médiaszolgáltatásának működése sem felel meg az uniós szabályoknak. A vizsgálatot a belga, a német és az ír fogyasztóvédelemért felelős nemzeti hatóság vezette az Európai Bizottság koordinálásával, olvasható az EB közleményében.

A tájékoztatás szerint az App Store, az Apple Arcade, a Music, az iTunes Store, a Books és a Podcasts szolgáltatások egyaránt sértik az EU geoblokkolást (területi alapú tartalomkorlátozást) tiltó szabályait. Az Apple gyakorlata jogellenesen diszkriminálja az európai fogyasztókat lakóhelyük alapján.

A vizsgálat szerint az Apple-nek három területen kell módosítania a szolgáltatásait:

● Online hozzáférés: a cég fenti médiaszolgáltatásai az EU/EGT különböző országaiban eltérő felülettel rendelkeznek, és a fogyasztók csak azt a helyi változatot érhetik el, amely országban regisztrálták az Apple-fiókjukat. Ha szeretnék módosítani a felületet, akkor komoly nehézségekkel szembesülnek.

● Fizetési módok: a szolgáltatásokért/szolgáltatásokban a felhasználók csak olyan fizetési eszközzel (pl. hitel-/debitkártya) tudnak fizetni, amit abban az országban bocsátottak ki, ahol Apple-fiókjukat regisztrálták.

● Letöltés: az App Store nem is teszi lehetővé, hogy a fogyasztók egy app másik EU/EGT-országban használatos verzióját töltsék le, mint ahol a fiókjukat regisztrálták. Az EU-s jog szerint viszont a fogyasztók számára akkor is hozzáférhetővé kell tenni egy másik EU/EGT-országokban kínált alkalmazást, ha csak ideiglenesen, pl. turistaként vagy időszakos munkavállalóként tartózkodnak abban az országban.

A CPC szerint az Apple gyakorlatának a tilalmát egyértelműen rögzíti a Európai Tanács és az Európai parlament 2018-ban elfogadott rendelete. A rendeletet eleve azért hozták, hogy lebontsák az EU/EGT belső piacain belül a vevők indokolatlan területalapú korlátozását a termékekhez vagy szolgáltatásokhoz történő hozzáférésben. Ilyen korlátozást nem lehet alkalmazni sem az állampolgárság, sem a lakóhely, sem a letelepedés helye alapján. A szolgáltatási irányelv pedig előírja, hogy a szolgáltatáshoz való hozzáférés általános feltételei nem is tartalmazhatnak ilyen korlátozó kitételeket, ha azokat objektív kritériumok nem indokolják (a rendelet arra nem tér ki, mi tekinthető objektív kritériumnak).

Az Apple-nél a labda

Az Apple-nek egy hónap áll rendelkezésére, hogy válaszoljon a vizsgálat megállapításaira, illetve kidolgozzon egy javaslatot arra vonatkozóan, hogy miként kezeli a geoblokkolást. A folytatás ettől a választól függ: ha a cég akceptálja a CPC kifogásait, közösen kialakíthatnak egy olyan szabályozást, amely mindkét fél számára elfogadható.

Ha azonban az Apple nem kíván együttműködni, az egyes nemzeti hatóságok intézkedéseket hozhatnak a megfelelés biztosítása érdekében. Persze a cég jogászai addig még néhány jól hangzó "objektív kritériumot" is előránthatnak...

Az Apple amúgy az interoperabilitás (amivel a fenti problémák is rokoníthatók) semmiféle szintjén-területén nem jeleskedik. Szeptemberben az EB például két eljárást is indított a cég ellen, mindkettőt a Digital Markets Act interoperabilitási előírásainak megsértése miatt.

Piaci hírek

Harry Smithnek hívnak? Akkor buktad ezt a szoftvermérnöki állást!

A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.