Max Verstappen behajt a boxutcába kerékcserére. A Red Bull szerelőinek két és fél másodperc alatt kell végezniük a szervizeléssel ahhoz, hogy Max az első helyre jöhessen vissza. Igen ám, csakhogy a jobb hátsó kerékanya menete korábban meggyengült, amiről a csapatnak nincs tudomása. A kerékpisztoly szinte biztosan el fogja nyírni, a kerék fentragad, ami hosszú másodperceket fog elvenni Verstappentől. Ez nemcsak a versenyébe kerül, de a világbajnokság végkimenetelére is katasztrofális következményekkel lesz…
Mi lenne, ha Chris Horner csapatfőnöknek és stábjának pontos információja lenne a kerékanya állapotáról? Ha olyan szintű rálátással bírnának a kocsi minden négyzetmilliméterére, aminek köszönhetően még a hasonló rejtett kockázatról is idejében értesülnének? A szerelő előre utasítást kaphatna, hogy a pisztolyt alacsonyabb fordulaton üzemeltesse, így megkímélve az anyát, és fennakadás nélkül teljesítve a kerékcserét. Max pedig az élre jönne vissza, és megnyerné a versenyt…
A Dynatrace obszervabilitási platform éppen így működik az IT rendszerek vonatkozásában: a mesterséges intelligencia által vezérelt platform a legkisebb, ám potenciálisan nagy kockázattal bíró kitettségekről is időben értesít, sőt megelőző intézkedéseket foganatosít, vagy javaslatot tesz, hogy a felhasználók semmit se érzékeljenek az esetleges hibákból. Ahogyan Verstappen se venne észre semmit abból, hogy az elfáradt anya néhány századmásodperccel lassabban jön le a kerékről, mert az a boxkiállás hosszát érdemben nem befolyásolja.
Modern obszervabilitás – a mindenre kiterjedő figyelem
De mit is jelent a modern vagy kiterjesztett obszervabilitás? Az obszervabilitás elképesztő messzire jutott az elmúlt öt évben: az infrastruktúra és alkalmazás monitoringtól kiindulva a kiterjesztett obszervabilitás egyedüli úttörőjének számító Dynatrace platformig. A Dynatrace nemcsak a back-end-en észlelt problémákat és veszélyforrásokat látja, hanem kiegészíti azokat a front-end oldalról származó információkkal, így teremtve meg a kontextust, valamint a valós idejű elemzéssel így biztosítva előrejelzéseket a rendszer jövőbeni működésére vonatkozóan.
A kép kattintásra nagyítható!
Mindez pedig elengedhetetlen az összetett felhőkörnyezetekbe költözött szervezetek zavartalan IT-működéséhez. Az obszervabilitás legelőrehaladottabb formája, amelyben a Dynatrace a „rajt óta” diktálja a tempót a teljes mezőnynek, a fenti funkcionalitások révén hozzájárul az ügyfélélmény fokozásához, a fejlesztés felgyorsításához, illetve a költségek optimalizálásához, s mindezekkel jelentősen emeli a vállalat által teremtett értéket.
A fentiekből világosan látszik, hogy minden olyan nagyvállalat, amely lemond a modern obszervabilitás nyújtotta előnyökről, hamar lemarad a konkurenciával szemben, és a következő években körhátrányba is kerül. Az obszervabilitás, és kifejezetten a modern obszervabilitás alkalmazása nemcsak emiatt elkerülhetetlen. A nehezen áttekinthető felhőkörnyezetbe költözött, emberi munkaerővel feldolgozhatatlan mennyiségű adatot termelő IT-rendszerekre leselkedő veszélyek miatt a modern obszervabilitás bevezetését egyszerűen nem lehet megúszni.
Vészhelyzet helyett biztos győzelem
Gondoljunk csak bele, mi történik, ha egy rosszul sikerült frissítés miatt leállnak a rendszereink, kulcsfontosságú alkalmazásaink? Milyen következményekkel jár az, ha „elnyírjuk a menetet” az egyik elsietett deploy során? Válságstáb, nyomozás, több száz munkaóra megy pocsékba egy megelőzhető hiba miatt, ráadásul a végfelhasználóinknak is fogytán a türelme.
Persze, ennek nem feltétlenül kell így történnie. Ha obszervabilitási megoldást vezetünk be, érdemes azt szervezeti szinten kezelni, hogy a lehető legteljesebb rálátásunk legyen az egész válallat működésére és a lehető legnagyobb hozzáadott értéket tudjuk vele teremteni. Ez stratégiai megközelítést és szemléletváltást is feltételez. Cél, hogy erős alapot teremtsük a digitális kiválóság eléréséhez, amely a teljes szervezet együttműködését igényli.
Így érhetjük el, hogy az egész vállalat összehangoltan működjön, az igazgatóságtól, a középvezetőkön át az összes munkatársig – ahogyan egy Formula–1-es istállónál is, ahol a csapatvezetőtől, a tervezőmérnökökön át a kerékcserét végzőkig mindenki szeme előtt ugyanaz a cél lebeg: a teljesítmény fokozása.
A hibás kódról a Dynatrace még azelőtt értesít (szól a virtuális szerelőnknek, hogy lassabban húzza a csavart), hogy az gondot okozott volna – működésünk ezáltal válik prediktívvé. IT-vezető nyelvére fordítva: a probléma azelőtt elhárul, hogy ő egyáltalán felébredt volna, és telefonján mindössze egyetlen figyelmeztető üzenet jelenik meg, nem fogadott hívásokról és emailekről valamint válságértekezletek kiírásáról szóló értesítések tucatjai helyett.
A vállalatok számára a bevétel növekedése, a munkaerő számára a nyugodt alvás és az élményszerű üzemeltetés és fejlesztés, a végfelhasználó számára pedig a megbízható, gyors és ügyfélbarát felhasználói élmény a megfelelően alkalmazott modern obszervabilitás hozzáadott értéke.
A minden részletre kiterjedő figyelem nemcsak a sportban, de az üzleti életben is világbajnoki címet érhet.
Ha érdekel az obszervabilitás témaköre, kövesd LinkedIn oldalunkat és iratkozz fel LinkedIn hírlevelünkre, hogy véletlenül se maradj le a legfontosabb Dynatrace és obszervabilitás hírekről és újdonságokról!
Nyitókép: Jen Ross (CC BY 2.0)
Dynatrace: a modern obszervabilitás pole pozíciójában
Akár a Formula-1-es boxutcában, akár az üzleti életben dolgozunk, egy apró hiba könnyen vészhelyzetet idézhet elő. Szerencsére erre van megoldás, ugyanis a Dynatrace és a hasonló obszervabilitási platformok éppen azért jöttek létre, hogy megelőzzék ezeket a kritikus szituációkat.
EGY NAPBA SŰRÍTÜNK MINDENT, AMIT A PROJEKTMENEDZSMENTRŐL TUDNI KELL!
Ütős esettanulmányok AI-ról, agilitásról, hibrid működésről, elosztott csapatokról, kulturális gapek kezeléséről. Exkluzív információk képzésekről, munkaerőpiacról, kereseti és karrierlehetőségekről.
2025.03.18. Symbol Budapest
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak