A világ élelmiszerellátása nagyban függ a méhek által végzett munkától. Mivel a kulcsfontosságú rovarok populációja hanyatlik, égető szükség lehet a pótlásukra. Japán tudósok már dolgoznak az ügyön.

A növények beporzása elengedhetetlen láncszem a természet megfelelő működésében. Sajnos az ezt hagyományosan végző méhek egyre kevesebben vannak, miközben a Föld népessége, így az élelmiszer iránti igény is folyamatosan nő. Egy japán kutatócsoportnak viszont sikerült jó eredményeket felmutatni miniatűr drónok bevetésével.

Röpke drón száll virágra zümmög száz rotor

Az ötlet lényege, hogy kis méretű, tulajdonképpen a méheknél nem sokkal nagyobb repülő szerkezeteket vetnének be. Ezekre az apró drónokra alulra állati szőrből, jelen esetben lószőrből készült "szőnyeget" ragasztanak. A szálakat egy rendkívül ragadós, gél állagú anyaggal vonják be, így a szerkezet képes a virágra repülve annak porát begyűjten, majd a másik növényre szállva ezek egy része átkerül a célállomásra. Ezzel pedig a feladat el is van végezve.

 

 

Ahogy a mellékelt felvételen látszik, a drón nem sokat vacakol. Mind a virágpor felvétele, mind a leadása a másodperc törtrésze alatt megtörténik. A tanulmányhoz csatolt képek pedig bizonyítják, hogy ez a módszer van annyira hatékony, hogy érdemes legyen vele további kutatásokat folytatni.

Bár az elképzelés ígéretes, attól nagyon messze van a projekt, hogy az emberiség számára értelmezhető befolyást tudjon gyakorolni a természet működésére. Ellenben az egyáltalán nem elképzelhetetlen lehetőség, hogy idővel ezeket a drónokat teljesen önműködő módra lehet majd állítani. A pontos szenzorok és a mesterséges intelligencia ötvözésével egyszer akár autonóm, tanulásra, fejlődésre képes mesterséges rajok végezhetik majd zümmögve a visszaszorulóban lévő méhek munkáját.

Gépesített gazdálkodás

Egyébként a mezőgazdaság és a technológia összefonódása az utóbbi időben igen látványos eredményeket hozott. Különösen aktív az élet Ausztráliában, ahol a hatalmas, gyéren lakott területek szinte könyörögnek az újító megoldásokért. A marhákat például már robotkutyákkal próbálják kordában tartani, Queensland állam pedig a jogszabályok frissítésével igyekszik több lehetőséget adni a gazdáknak a drónok bevetésére.

Piaci hírek

Operátorát is kilőtte volna az MI-vezérelte drón, hogy célt érjen

Ez ilyen műfaj: ha fegyvered van, az bármikor elsülhet. És ha elsül, akár téged is eltalálhat. Különösen akkor, ha az MI ujja feszül a ravaszra.
 
Valószínűleg soha. A piackutatók szerint a felhő mellett is dinamikusan növekszik a hosting iránti igény.

a melléklet támogatója a vshosting

Létezik egy ortodox irányzat, mely szerint a jelszavak legyenek minél hosszabbak és összetettebbek, valamint cseréljük azokat minél gyakrabban. Valóban ettől lesznek a rendszereink biztonságosabbak? Pfeiffer Szilárd (Balasys) írása.

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 2. rész

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 3. rész

A felmérésekből egyre inkább kiderül, hogy az alkalmazottak megtartása vagy távozása sokszor azon múlik, amit a szervezetük nem csinál, nem pedig azon, amiben egymásra licitál a többi munkáltatóval.

Ezért fontos számszerűsíteni a biztonsági kockázatokat

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2023 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.