A SwagBot négy keréken döcögve terelgeti és ellenőrzi az állatokat, könnyen veszi a nehéz terepet, és emberi felügyelet nélkül is elvégzi a munkáját.

A Sydney Egyetemen egyelőre csak a prototípusa készült el annak a robotnak, amely az ország távoli vidékein működő gazdaságoknak nyújthat komoly segítséget. Ezek nem ritkán autóval is több órás vagy akár fél napos távolságra fekszenek a legközelebbi településtől, területük pedig esetenként a több ezer négyzetkilométert is eléri. A SwagBot nevű szerkezetet a fejlesztők két éven keresztül tesztelik majd, de állítólag már az első két hónap tapasztalatai is meglepően jók: a robot ügyesen veszi az akadályokat, és a feladatait is magas hatásfokon látja el.

Egyik kezével terel, a másikkal adatokat gyűjt

A SwagBot fő feladata, hogy figyelemmel kísérje az állatokat (ebben az esetben a szarvasmarhákat és a birkákat), képes legyen kiterelni őket a legelőre, illetve távolabb vezetni a potenciálisan veszélyes területektől. A beszámolók szerint a marhák jól reagálnak a robot mozgására, amelynek a nehéz terep sem okoz problémát. Az eszköz, amely egyébként pótkocsival is felszerelhető, a felvételek alapján időnként elég esetlenül mozog, azonban ez a látszólagos bénázás teszi lehetővé, hogy lassan, de biztosan áthaladjon az ingoványos talajon, fatörzseken, gödrökön és más akadályokon.
 


Az egyetem munkatársai olyan szenzorokat építenek a robot vázára, amelyek révén a SwagBot folyamatosan monitorozhatja a jószág állapotát, például azonnal jelentheti, ha sérülésre következtet egy állat testhőmérsékletének vagy járásának megváltozásából. A szenzorok a legelők felmérésére is alkalmasak, vagyis a gép egymaga felmérheti, hogy aktuálisan melyik terület biztosítja a legjobb körülményeket a legeltetéshez. Nyilvánvaló, hogy a jórészt autonóm rendszer nagy előrelépésnek számítana a jelenlegi, sporadikus és humán interakciót igénylő ellenőrzésekhez képest.

Jönnek a robotok, és a földjeinket akarják

A kutatók a szenzorok adatait értékelő algoritmusok mellett természetesen a felhasználói modellt, vagyis a SwagBot kezelését is fejlesztik. Ez első körben a birtok területének GPS alapú meghatározást, illetve a PC-n vagy táblagépen elérhető kezelőfelület kialakítását jelenti, ahol a farmerek pontosan beállíthatják a SwagBotra vonatkozó direktívákat, mielőtt reggel "kieresztik" a robotot. Ez azért lényeges, mert a szerkezet onnantól manuális vezérlés nélkül végzi a dolgát – igaz, ahogy az a felvételeken is látszik, egy repülő drón kíséri, amely figyeli és aktuálisan irányíthatja is a gépet.
 


A SwagBot amúgy nem az egyetlen robot, amely hasonló módon támogatná a gazdaságokat, hogy a technológia segítségével erőforrásokat szabadítsanak fel. Tavasszal például az amerikai Indiana államban, Rockville-ben megrendezett AgBot Challenge keretein belül mutatkoztak be különféle autonóm mezőgazdasági robotok, de már egy hobbikertésznek is olyan eszközök állnak a rendelkezésére, mint a teljesen nyílt alapokon fejlesztett FarmBot. Sőt még a Sydney Egyetemen arzenálja is szélesebb: mindenféle megtalálható benne a gyomfigyelő és -eltávolító géptől az almaszámláló robotig.

A SwagBot legújabb prototípusa egy összkerék-meghajtású szerkezet, amely a könnyű terepen 15-20 km/h sebességgel képes haladni, viszonylag hosszú akku-üzemidővel. Bár egyelőre nem közölték sem a termék piacosításának tervezett idejét, sem a robotok árát, a fejlesztők célja mindenképpen az, hogy a SwagBot olcsóbb legyen, mint terepjáró, mondjuk egy 30 ezer ausztrál dollár (6 millió forint) körül megvásárolható buggy.

a képek forrása: Australian Centre for Field Robotics – The University of Sydney

Konzumer tech

42. Körkapcsolás: Mi és az MI

Mekkora teret hagy a projektmenedzsereknek a mesterséges intelligencia? Többek között erre az aktuális kérdésre keresték a választ a PMSZ rendezvényén.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.