Az amerikai futball a világ egyik legnézettebb és legjövedelmezőbb sportja. Nem csoda, ha minden technológiai újdonságra lecsapnak a csapatok. A hi-tech úttörő egyértelműen a Dallas Cowboys.
Előbb drónok...
A texasi székhelyű csapatnál hagyományai vannak a technológiai lehetőségek korai kihasználásának. Az idei szezonra készülve erre a vélekedésre többszörösen is ráerősítettek. Egyfelől az edzéseken immár távirányítású repülőket, közismertebb nevükön drónokat is bevetnek. A csapatnál eddig is számtalan kamerával vették a gyakorlatozást, ám a drónoknak köszönhetően úgy kaphatnak teljes képet a pályán zajló eseményekről, hogy a kameraállás mégis közeli marad, ráadásul folyamatosan állítható, finomítható.
A drónos edzés ötletét egyébként a helyi egyetemi csapat gyakorlásán látták a Cowboys szakértői, akiknek azonnal megtetszett, ahogy az ottani videós stáb (igen, egy ottani egyetemi csapatnál ilyen is van!) két tagja drónról filmezte a feladatok végrehajtását. A Cowboysnál már be is vetették az új fegyvert, de egyelőre csak a különleges csapatrészek akcióinál használják a repülő segédletet.
...aztán a virtuális valóság
A dallasi csapat másik nagy dobása a virtuálisvalóság-technológia alkalmazása. A megoldást egy volt amerikaifutball-játékos fémjelezte startup szolgáltatja, és a lényege az, hogy a játékosok fején elhelyezett teljes látószögű kamerákkal valódi eseményeket rögzítenek, amelyeket aztán elemzés, tanulás céljából újra és újra át lehet élni egy számítógép és egy virtuális szemüveg segítségével.
Nyilván "élőben" kipróbálva az igazi, de a fenti videón is jól látszik, milyen élményt nyújt ez a típusú elemzési lehetőség. A StriVR Labs technikájához már külön szobát is kialakítottak a Cowboysnál, és az elmúlt hetekben javában zajlik a videók rögzítése. A felvett anyagokat aztán az edzők a gyakorlatok pontos végrehajtásának ellenőrzésére használhatják, de jó eszköz lehet azoknak a játékosoknak is, akiknek nem adatik meg a lehetőség arra, hogy folyamatosan az első számú sorokkal gyakoroljanak.
Ősszel kiderül, milyen előnyt jelent a technológia úttörő jellegű használata a dallasiaknak. Igaz ugyan, hogy lehet, hogy sokáig nem maradnak egyedülállók, mert állítólag már az Atlanta Falcons is barátkozik a virtuális sisakok gondolatával.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak