A korábban számos elismerést elnyerő AllHere megoldását az USA második legnagyobb oktatási körzete is bevezette. Nemrégiben azonban többek között csalással, hamisítással és a befektetők szándékos megtévesztésével vádolták meg a startup alapító-vezetőjét.

Újabb csúnya visszaélési ügy kezd kibontakozni az Egyesült Államokban egy forradalminak kikiáltott technológiával házaló startup kapcsán. A tanulóknak és szülőknek segítő szöveges chatbotot, illetve egy arra épülő komplex rendszert fejlesztő AllHere alapító-vezetője azért került őrizetbe, mert a gyanú szerint több éven át hamis pénzügyi és céges adatokkal tévesztette meg a befektetőket.

A múlt héten nyilvánosságra hozott vádirat alapján a 33 éves Joanna Smith-Griffin 2020 novemberétől egészen 2024 júniusáig folyamatosan félrevezette cége befektetőit azzal, hogy hamis bevételi adatokkal, nem létező ügyfélkörrel és a valóságosnál nagyobb készpénzállománnyal hitegette őket.

2021 tavaszán például 3,7 millió dollárnyi éves forgalommal és egy seregnyi illusztris partnerrel kábította a potenciális befektetőket, miközben 2020-ban nagyjából 11 ezer dollár volt a startup teljes bevétele, az ügyféllistán szereplő intézmények és szervezetek többségével pedig nem állt szerződésben.

A porhintés annyira jól ment az alapítónak, hogy az évek alatt összesen 10 millió dollárnyi tőke érkezett a cégbe, aminek egy jelentős részét a saját boldogulására fordította. A szövetségi ügyészek szerint például ebből fizette egy észak-karolinai ház előlegét, sőt az esküvője költségeit is.

Az már szinte csak hab a tortán, hogy amikor a kártyavár kezdett összedőlni, és egyre több helyről érkeztek kellemetlen kérdések, Smith-Griffin még egy nem létező külső pénzügyi tanácsadót is kreált, akinek nevében egy hamis e-mailről megnyugtató jellegű jelentéseket küldött a befektetőknek. 

Ed nem adta ki

Az AllHere jelenleg is működő oldalán több technológiai díj elnyeréséről szóló anyagot is találni, ám a nyár óta bírósági csődgondnok irányítása alatt álló, munkavállalóit szélnek eresztő startup aligha teljesíti be az elismerésekben rejlő potenciált.

Pedig az Ed elnevezésű, nagy nyelvi modellre épülő, tanulóknak és szüleiknek egyaránt pontos tájékoztatást, támogatást ígérő chatbot ötletét a Los Angeles-i iskolákat tömörítő szervezet tényleg felkarolta. Edet idén márciusban nagy felhajtás közepette be is mutatták, hogy aztán néhány hónappal később csendben partvonalon kívülre helyezzék.

Az iskolakörzet tisztviselői korábban azt nyilatkozták, hogy a céggel szemben vállalt 6 millió dolláros kötelezettségből körülbelül 3 millió dollárt költöttek el, hangsúlyozva, hogy ezért cserébe szolgáltatásokat és technológiát kaptak. A körzet irányítója pedig igyekezett optimistának mutatkozni a technológia későbbi felhasználásával kapcsolatban. Nyáron szó volt egy vizsgálóbizottság felállításáról is, de erről és az esetlegesen lefolytatott vizsgálat eredményéről azóta sem nyilatkoztak.

Van mááásik!

Ha nagyságrendjében nem is, a fenti történet elemei sok tekintetben hasonlítanak a Theranos történetére. A 2003-ban alapított startup vezetője közel másfél milliárd dollárt tudott összekalapozni befektetőktől csak azzal, hogy hihetően adta elő meséjét egy számtalan betegség kimutatására alkalmas, olcsó és egyszerűen elvégezhető vértesztről.

Aztán ha nem is gyorsan, de végül ezúttal is kiderült, hogy csodák tényleg csak a mesékben vannak. Elizabeth Holmes vezérigazgató alakítását pedig 11 év és 4 hónap börtönnel "jutalmazta" a bíróság.

(Fotó: AllHere)

Piaci hírek

A Samsung headsetjén mutatkozik be a Google kiterjesztett valósága

A most bejelentett Android XR platform már a Gemini MI-technológiájára épül, és új korszakot nyitna az immerzív technológiák fejlődésében.
 
A software defined network már évek óta velünk él. Csak idő kérdése volt a koncepciót kiterjesztése a WAN-okra.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.