Az Egyesült Államok becslései szerint Észak-Korea devizabevételeinek nagyjából a felét a kibertámadásokból szerzi. A fegyverkezési program finanszírozása szempontjából kulcsfontosságú, az utóbbi években egyre komolyabb mennyiséget kitevő forrásokat Washington érthető módon igyekszik elzárni - számolt be a témáról a Nikkei.
Az ázsaiai lapnak a múlt héten erről egy magas rangú amerikai kormánytisztviselő nyilatkozott, aki azt mondta, az USA "nagyon aggódik", hogy a hekkerakciók immár becslések szerint a phenjani rezsimhez befolyó külföldi valuta mintegy felét adják. A tisztviselő megjegyezte, hogy az észak-koreai kibertámadások 2018 óta meredeken emelkedtek. Ugyanebben az időszakban fokozódtak a Kim Dzsong Un által vezetett ország rakétakilövései is.
A nemzetközi szankciók miatt virágzónak korábban sem nevezhető észak-koreai külkereskedelem a pandémia idején tovább zuhant. Mindez csak arra ösztönözte a világ egyik legelzártabb országát, hogy fokozza azokat az interneten elkövetett illegális tevékenységeket, amelyekből pénzhez juthat.
Tág tartományban szóró becslések
Mindez nem jelent újdonságot, mivel egy idén kiadott ENSZ-jelentés is megállapította, hogy Észak-Korea összességében nagyobb értékben lopott el kriptoeszközöket 2022-ben, mint korábban bármely más évben, ezúttal már célba véve az űripari és védelmi cégek hálózatait is. Ráadásul a jelentés szerint Phenjan egyre kifinomultabb technikákat alkalmaz a potenciálisan értékes információ megszerzésére.
Hogy pontosan milyen összegekről van szó, azt többek között a kriptovaluták árfolyamának volatilitása miatt sem könnyű dollárban számszerűsíteni. A dél-koreai kormány becslése szerint Észak-Korea 2022-ben nagyjából 700 millió dollárnyi kriptovalutát lopott el, ám egy meg nem nevezett kiberbiztonsági cég értékelése szerint a nagyságrend bőven meghaladja a 1,5 milliárd dollárt is. Szöul szerint Phenjan mintegy 10 ezer hekkert foglalkoztat, akik kriptopénzeket lopnak el tőzsdékről, vagy zsarolóprogram-támadásokat hajtanak végre vállalkozások ellen.
Illegális állami távmunkaprogram
Ugyanakkor Észak-Korea nem csupán ebből szerez értékes forrásokat. Egy tavaly év végén kiadott dél-koreai kormányzati jelentés szerint Phenjan több ezer meghamisított személyazonossággal rendelkező informatikai szakembert "helyez ki" távmunkában a világ számos országába, hogy jobb esetben rendesen elvégzett programozói, fejlesztői munkával gazdagítsák az ország devizakészletét.
Mivel mindez Szöul becslései alapján évente több száz millió dollárt hozhat a reszimnek, így nem véletlen, hogy az USA és Dél-Korea múlt hónapban közös szimpóziumot is tartott. A phenjani trükközéssel szembeni fellépést erősíteni szándékozó eseményen több tucat ország tisztviselői mellett részt vettek közösségi platformokat üzemeltető cégek és informatikai munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó vállalatok képviselői is.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió. A valódi előrelépéshez olyan infrastruktúrára, szolgáltatásokra és partneri támogatásra van szükség, amelyek nemcsak technológiai válaszokat adnak, hanem üzletileg is működőképes megoldásokat kínálnak.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak