Az Egyesült Államok becslései szerint Észak-Korea devizabevételeinek nagyjából a felét a kibertámadásokból szerzi. A fegyverkezési program finanszírozása szempontjából kulcsfontosságú, az utóbbi években egyre komolyabb mennyiséget kitevő forrásokat Washington érthető módon igyekszik elzárni - számolt be a témáról a Nikkei.
Az ázsaiai lapnak a múlt héten erről egy magas rangú amerikai kormánytisztviselő nyilatkozott, aki azt mondta, az USA "nagyon aggódik", hogy a hekkerakciók immár becslések szerint a phenjani rezsimhez befolyó külföldi valuta mintegy felét adják. A tisztviselő megjegyezte, hogy az észak-koreai kibertámadások 2018 óta meredeken emelkedtek. Ugyanebben az időszakban fokozódtak a Kim Dzsong Un által vezetett ország rakétakilövései is.
A nemzetközi szankciók miatt virágzónak korábban sem nevezhető észak-koreai külkereskedelem a pandémia idején tovább zuhant. Mindez csak arra ösztönözte a világ egyik legelzártabb országát, hogy fokozza azokat az interneten elkövetett illegális tevékenységeket, amelyekből pénzhez juthat.
Tág tartományban szóró becslések
Mindez nem jelent újdonságot, mivel egy idén kiadott ENSZ-jelentés is megállapította, hogy Észak-Korea összességében nagyobb értékben lopott el kriptoeszközöket 2022-ben, mint korábban bármely más évben, ezúttal már célba véve az űripari és védelmi cégek hálózatait is. Ráadásul a jelentés szerint Phenjan egyre kifinomultabb technikákat alkalmaz a potenciálisan értékes információ megszerzésére.
Hogy pontosan milyen összegekről van szó, azt többek között a kriptovaluták árfolyamának volatilitása miatt sem könnyű dollárban számszerűsíteni. A dél-koreai kormány becslése szerint Észak-Korea 2022-ben nagyjából 700 millió dollárnyi kriptovalutát lopott el, ám egy meg nem nevezett kiberbiztonsági cég értékelése szerint a nagyságrend bőven meghaladja a 1,5 milliárd dollárt is. Szöul szerint Phenjan mintegy 10 ezer hekkert foglalkoztat, akik kriptopénzeket lopnak el tőzsdékről, vagy zsarolóprogram-támadásokat hajtanak végre vállalkozások ellen.
Illegális állami távmunkaprogram
Ugyanakkor Észak-Korea nem csupán ebből szerez értékes forrásokat. Egy tavaly év végén kiadott dél-koreai kormányzati jelentés szerint Phenjan több ezer meghamisított személyazonossággal rendelkező informatikai szakembert "helyez ki" távmunkában a világ számos országába, hogy jobb esetben rendesen elvégzett programozói, fejlesztői munkával gazdagítsák az ország devizakészletét.
Mivel mindez Szöul becslései alapján évente több száz millió dollárt hozhat a reszimnek, így nem véletlen, hogy az USA és Dél-Korea múlt hónapban közös szimpóziumot is tartott. A phenjani trükközéssel szembeni fellépést erősíteni szándékozó eseményen több tucat ország tisztviselői mellett részt vettek közösségi platformokat üzemeltető cégek és informatikai munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó vállalatok képviselői is.
Acronis webinárium az AI-vezérelt kibertámadások kivédéséről
Csatlakozzon 2023. szeptember 26-án az Acronis és a RelNet Technológia Kft. közös szervezésű, exkluzív webináriumához, melynek témája a mesterséges intelligencia által vezérelt kibertámadások hatásainak kezelése lesz.
Jön a Clico formabontó cloud meetupja, ahol eloszlatják a viharfelhőket
Merre mennek a bitek a felhőben, ledobja-e szemellenzőjét az IT-biztonságért felelős kolléga, ha felhőt lát, lesz-e két év múlva fejlesztés cloud nélkül? A Clico novemberben fesztelen szakmázásra hívja a szoftverfejlesztőket a müncheni sörkertek vibrálását idéző KEG sörművházba.
Kilátások az Dunától keletre – állás Gyöngyös városában
A munkalehetőségek terén az ország különböző régiói meglehetősen eltérő lehetőségeket kínálnak, mind mennyiségben, mind minőségben. Ebből a szempontból a legtöbb szó a Dunától keletre lévő területekről esik, ám természetesen itt is találhatók kedvező állás opciók.
Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 1. rész