Úgy fest, az észak-koreai diktatúra saját maga próbálná meg legyártani a nemzetközi korlátozások miatt nehezen hozzáférhető komponenseket.

Észak-koreai hackercsoportok törtek be legalább két, csipgyártó berendezéseket szállító dél-koreai vállalat rendszereibe, miután az ázsiai diktatúra meg akarja kerülni a nemzetköti szankciókat, és saját félvezetőipatri komponenseket akat előállítani fegyverprogramjaihoz – közölte hétfőn a dél-koreai nemzeti hírszerző szolgálat. A Reuters beszámolója szerint a bejelentésre azután került sor, hogy azután érkezett, hogy Jun Szogjol dél-koreai elnök figyelmeztetett rá: az északiak provokációkkal, például kibertámadásokkal vagy álhírek terjesztésével próbálhatnak meg beavatkozni az áprilisi parlamenti választásokba.

A dél-koreai hírszerzés szerint az ottani cégek tavaly év vége óta az észak-koreai hekkerek fő célpontjainak számítanak, és a biztonsági intézkedések szigorítását sürgeti. Észak-Korea állítólag decemberben és idén februárban hatolt be az említett vállalatok rendszereibe, és a termékeikről szóló tervrajzokat, illetve a létesítményeikről készült fényképeket lopott el. A közleményből kiderül, hogy Észak-Korea ennek alapján olyan saját alkatrészek gyártására készül, amelyek beszerzése a szankciók miatt nehézségekbe ütközik, erőfeszítéseit pedig a műholdas, rakéta- és egyéb fegyverprogramok iránti nagyobb kereslet is ösztönözheti.

A korlátozások csak papíron erősek

A hekkerek a támadások során olyan technikákat alkalmaztak, amelyek minimalizálja a rosszindulatú kódok használatát, és a szervereken meglévő, legitim eszközökre építenek, megnehezítve tevékenységük szlelését a biztonsági szoftverekkel. Észak-Korea egyébként évek óta próbál mindenféle módszerrel forrásokhoz jutni a szóban forgó programok előmozdítására: a déli hírszerzők nemrégiben például arra találtak bizonyítékokat, hogy az északi kormányzathoz köthető egyik csoport több ezer illegális, kártékony kódoktól hemzsegő szerencsejáték-oldalt hozott létre Kínában, hogy azokat azután dél-koreai bűnszervezeteknek passzolja tovább.

Ahogy mi is beszámoltunk róla, egy januárban megjelent elemzés jelentős észak-koreai fejlesztésekre figyelmeztetett a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás területén amelyeket már alkalmaznak az atomreaktorok védelmétől a háborús játékszimulációkon át a kormányzati felügyeletig. Ahogy akkor is kiderült, a nemzetközi szankciók nehézséget jelentenek ugyan az MI-specifikus hardverek biztosításában, de Észak-Koreában ettől még jelen vannak a legújabb technológiák, sőt Észak-Korea külföldi cégekkel és tudósokkal áll folyamatos kapcsolatban az immateriális eszközökkel terjeszthető, szoftverközpontú technológiák fejlesztésében.

Biztonság

CIO Hungary 2025: hogyan válhat veszélyessé egy félrenevelt MI?

Beszámolónk harmadik része a 16. CIO Hungary konferencia második napjáról, ahol a stresszes témák mellett a stresszcsökkentésről is sokat megtudhattunk.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.