A Google mobil operációs rendszerének legújabb változata első körben a cég saját készülékein jelent meg.

Különösebb meglepetést nem váltott ki az Android 10 megérkezése a Pixel telefonokra, mivel újdonságaival kapcsolatban már korábban képbe kerülhetett mindenki, aki szorosabban érdeklődik a téma iránt. Ettől függetlenül a hivatalos start mindig fontos mérföldkő, különösen, hogy ez az Android első "megkomolyodott", azaz nem édességről elnevezett generációja.

Kevesen tapogatózhatnak a sötétben

A több mint 2,5 milliárd eszközön futó mobil operációs rendszer legfrissebb változata egyelőre csak egy viszonylag szűk körnél jelent meg, mivel a Google első körben (a hagyományoknak megfelelően) saját Pixel telefonjaira telepíti. A fejlesztés alatt Android Q néven futó verzió valószínűleg leginkább várt újdonsága a Dark Theme, azaz az alkalmazások, illetve maga a kezelőfelület sötét hátterű futtatása lesz. A szövegek éjszakai olvasását megkönnyítő módnak van egy technikai jellegű előnye is: az OLED-kijelzők így beérik sokkal kevesebb energiával, ergó a telefonunk is lassabban merül le.

Az általános kezelőfelület mellett induláskor egy sor saját alkalmazásba is bekerült az elsötítési lehetőség. Említhető itt a Photos és Calendar alkalmazás, ám érdekes módon olyan alapvető appoknál, mint a levelezést biztosító Gmail egyelőre még várni kell a funkció élesítésére. A Google egyébként az Androidra dolgozó külső fejlesztőknek is kitárta a kaput a dark mode integrálására, így a jövőben bizonyosan egyre több alkalmazásnál lehet majd találkozni ezzel a lehetőséggel.

Beépített gépírónő és digitális csősz

Technikailag sokkal komolyabb fejlesztést jelent a Live Captions funkció beépítése. Ezzel a felhasználó automatikusan megkapja a leiratát bármilyen, a telefonon futó videónak, hívásnak, podcastnak. Azt mondani sem kell, mekkora segítség ez mondjuk a nagyotthallóknak vagy a még komolyabb halláskárosultaknak, de a funkció segítheti az idegen nyelven elhangzó mondatok megértését is. Kérdés persze, hogy mennyire bizonyul megbízhatónak, hibamentesnek a valós időben készülő gépi leirat.

A rendszer igyekszik nagyobb kontrollt adni a felhasználó kezébe azzal kapcsolatban, hogy mennyire akarja, hagyja magát zavarni a digitális zajban. Az alkalmazások értesítései egyszerűen csendes módba válthatók, de bekapcsolható az úgynevezett Focus mód is, ami egyelőre béta állapotban igyekszik megkímélni minket attól, hogy percenként a telefonunkhoz nyúljunk, csak mert egy facebookos ismerősünk posztolt valamit, vagy megjelent egy új videó az általunk követett YouTube-csatornán.

Érkezik, amikor érkezik

Az Android 10 szélesebb körű megjelenésével kapcsolatban a Google tartotta magát a hagyományokhoz, ami jelen esetben azt jelenti, hogy teljesen bizonytalan, egy adott típusra mikor válik elérhetővé a frissítés. Ez az időtartam hetektől hónapokig terjedhet, ugyanakkor a bétatesztben részt vevő készülékeknél esélyes a viszonylag korábbi megjelenés. A Google-nek sem túl kényelmes, hogy a generációváltás az esetükben kínosan elnyúlik, ezért az utóbbi időben igyekeztek a gyártókat a gyorsabb átállás felé terelni. Meglátjuk, mekkora hatása lesz ennek a mostani váltásra.

Konzumer tech

Olivia mindent kifecsegett a McDonald's-nál

Több tízmillió álláskereső személyes adatai kerültek veszélybe a Paradox.ai által létrehozott McHire oldalon, ahol a sebezhetőséget feltáró biztonsági kutatók taroltak az 123456 jelszóval.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.