A néhány hete kapható, csúcskategóriásként pozícionált telefonokkal annyira elégedetlenek a dél-koreai felhasználók, hogy egy részük pert is indított.

A Samsung Electronics a valaha volt legerősebb termékeként reklámozza a Dél-Koreában február legvégén piacra dobott Galaxy S22 okostelefonokat. A gyártó állításával azonban a korai felhasználók egy része nagyon nem ért egyet. A probléma súlyossági fokát jelzi, hogy a mobilokat áruló telekommunikációs szolgáltatók alig néhány héttel a prémium termék megjelenését követően drasztikus árcsökkentésre kényszerültek. A Reuters beszámolója szerint a "korrekció" mértéke megközelíti az 50 százalékot is.

Döcög a proci

A fogyasztói panaszok legfőbb forrása egy a cég által már korábban is alkalmazott teljesítménykezelő szoftver, amely a beszámolók szerint drasztikusan lassítja a készüléket a processzorigényes alkalmazások használatakor. Az ügyben időközben a tisztességes piaci viszonyok felett őrködő helyi hatóság is vizsgálatot indított.

Ahogy március elején mi is megírtuk: a Game Optimizing Service (GOS) applikáció elvben kizárólag a játékok teljesítményét optimalizálja (az akkumulátor élettartamának javítása és a hőtermelés csökkentése érdekében) az androidos telefonokon, de a beszámolók szerint a program hatóköre ennél lényegesen nagyobb. A felhasználók arra panaszkodtak, hogy rengeteg alkalmazás és szolgáltatás, például a Netflix, a Samsung Pay és még a telefon tárcsázója is rosszul fut, amikor a GOS aktív. A Geekbench mérései alapján a szoftver akár 46 százalékkal is lelassíthatja az S22 processzorát.

A vásárlóknak nagyon nem tetszik, hogy minderről nem tájékoztatták őket a hivatalos reklámanyagokban, illetve az is problémaként merült fel, hogy a programot nem lehet letiltani. Mint fentebb írtuk, maga a GOS alkalmazás nem új funkció: már 2016-tól feltűnt a Galaxy okostelefonok korábbi generációinál. Ezeken a régebbi készülékeken a felhasználók bizonyos trükkökkel megkerülhették a "felügyeletet", de a kiskaput a One UI 4.1-es frissítésével a Samsung bezárta.

A Samsung a március legelején feltámadó népharagot azzal igyekezett csillapítani, hogy gyorsan összedobott egy szoftverfrissítést, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy a teljesítményt prioritásként kezeljék.

Mindez legalább 1885 fogyasztót nem győzött meg, akik csoportos keresetet nyújtottak be azzal érvelve, hogy a Samsung marketingkampánya túlságosan rózsás képet fest az S22 teljesítményével kapcsolatban. A vásárlókat képviselő ügyvéd a problémát egy kérdéssel érzékeltette: "Ha a Porsche sebességhatára 100 kilométer/óra lenne, akkor is megvennéd?" A dühös emberek mindenesetre gyűlnek, mert az ügyvéd azt is hozzátette, hogy mintegy 1500-an csatlakoztak már csatlakoztak egy második csoportos kereset benyújtásához.

Felemás számok

A Samsung tájékoztatása szerint a megjelenést követő hatodik héten az S22-sorozat eladásai elérték az 1 millió darabos szintet. Ez két héttel kevesebb, mint amennyire az előző generációnak volt szüksége ugyanekkora forgalom eléréséhez. Úgy tűnik tehát, hogy hiába a nagy felzúdulás, magát az eladási volument ez egyelőre nem rontotta túlságosan.

Ugyanakkor potenciális PR-katasztrófáról árulkodik az, ahogy a helyi telekommunikációs szolgáltatók kezelték a készülékeket. A Reuters beszámolója szerint mindhárom nagy dél-koreai telkónál jelentősen megemelték a készülékvásárláskor biztosított támogatást. Egy S22-modell ára így 999 ezer wonról gyorsan 549 ezerre csökkent. Egy a hírügynökségnek névtelenül nyilatkozó iparági szakember szerint mindez arra utal, hogy az árcsökkentés költségét maga a gyártó állhatja.

A Samsung egyébként épp a héten jelezte, hogy április végén esedékes negyedéves jelentése több szempontból is kiemelkedő számokat hozhat. Az üzemi eredmény például várhatóan a másfélszeresére nő az egy évvel korábban elért szintnek.

Konzumer tech

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.