A Microsoft évek óta szelíd erőszakkal tolja felhasználóit a kiegyenlítettebb bevételt és nagyobb hasznot biztosító felhős szolgáltatásai felé. Ezért keltett kisebb meglepetést, amikor a vállalat februárban bejelentette: még az idén újabb on-premise kiadással jelentkezik az irodai csomagjából. Az indoklás azóta sem változott: egyes ügyfelek PC-n és Macen is szívesebben használnak helyi telepítésű irodai csomagot (például azért, mert még nem készültek fel a váltásra).
150 dollártól indul a gyönyör
Mindezzel együtt egyre inkább rétegműfaj a helyben telepített Office, amit az is mutat, hogy a szintén október 5-én elstartolt Windows 11 mellett kevés figyelmet kapott. A legtöbbeket az érdekelte, mennyi az annyi. Az otthoni és tanulói (for Home & Student) változat a szokásos programokkal – Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Teams – PC-re és Macre egyaránt 150 dollár. 100 dollárral kell többet fizetni a Home & Business kiadásért, amihez jár az Outlook, valamint a plusz százasért jogot szerzünk az alkalmazások üzleti célú használatára is.
Az Office 2021 megkapta a Microsoft 365 néhány népszerű funkcióját. Átkerült például az on-premise Excelbe a felhős változatban 2019-ben bevezetett XLOOKUP keresőfüggvény, amely több különálló keresőfüggvényt egyesít, illetve teszi a keresést egyszerűbbé. Szintén újdonság az OpenDocument formátum (ODF) 1.3 támogatása. Ez a kompatibilitás nem mellesleg azért is fontos, mert megkönnyítheti az áttérést egy alternatív platformra, véli a The Register. (Tegyük hozzá: számtalanszor bebizonyosodott, hogy a tökéletes kompatibilitás leginkább elméleti szokott lenni.)
Azt a helyzet dönti el, hogy az on-premise Office-t vagy a Microsoft 365-öt érdemes választani. Utóbbi magánszemélyeknek havi 7 dollár (egy évre 70 dollár), viszont egy hatfős családnak is csak havi 10 dollár (egy évre 100 dollár). Ez a második változat úgy is olcsóbb a helyben telepítettnél (6×150 dollár), ha figyelembe vesszük, hogy utóbbihoz öt év frissítési támogatást kapunk. A mérleg másik serpenyőjét viszont az húzza lefelé, hogy egy családban nem feltétlenül kell mindenkinek önálló Office, és ritkák is a hatfős családok. Persze az is tétel lehet, hogy a felhős szolgáltatásnál nem kell egyben kipengetni az árat, emellett automatikusan érkeznek azok az új funkciók, amelyeket az on-premise változatot használóknak már valószínűleg nélkülözniük kell.
Új Office az új Windowshoz – új pofa az új géphez
Vizuálisan is megújult mind az on-premise Office, mind pedig a Microsoft 365. A ráncfelvarrást azzal magyarázta a Microsoft, hogy egységes és zökkenőmentes élményt kívántak nyújtani egy új Windows 11-es PC-n. Ebben már burkoltan benne is van a legnagyobb probléma: aki Windows 11-et is akar az új Office-a alá, nagy valószínűséggel új PC-re lesz szüksége.
A The Register idéz egy friss felmérésből: a Lansweeper nevű IT asset-management eszköz fejlesztői szerint a munkaállomások több mint fele nem lenne alkalmas a Windows 11 futtatására (a Lansweeper kb. 60 ezer szervezet több mint 30 millió windowsos gépéről gyűjtötte be az adatokat). Mindössze az asztali gépek 44 százalékában van olyan processzor, ami teljesíti az új operációs rendszer követelményeit. Ha ugyanilyen rendszerkövetelményeket vezetne be a Microsoft a szervereknél is, állítja a Lansweeper elemzése, annak még keményebb hatása lenne. (A teljes igazsághoz hozzátartozik, hogy kézzel azokra a gépekre is lehet telepíteni a Windows 11-et, melyek a PC Health Check szerint nem felelnek meg az új operációs rendszernek, de a Microsoft ilyen esetben nem garantálja az automatikus frissítéseket.)
A helyben telepíthető verzió Windows 10-es és 11-es gépeken (utóbbi viszont visszafelé már nem támogatja az Office 2013-at), valamint a Mac OS X legutolsó három kiadásán (10.14 – Mojave, 10.15 – Catalina, 11 – Big Sur) fut.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak