Két ütemben közel kétmilliárd forintnyi külföldi befektetést kap a Barion Payment Zrt. a Home Credit Grouptól. A cseh cég régió meghatározó pénzügyi szolgáltatója egy éve kockázati befektetőként is működik.
Hirdetés
 

Egy amerikai cég után egy magyar pénzügyi startup, a Barion keltette fel az egy éve kockázati befektetőként is működő cseh Home Credit Group figyelmét. A hazai fintech cég online- és mobilfizetési szolgáltatását 2600 webáruház használja, illetve több mint 700 ezer ügyfél fizetett már a rendszerrel, többmilliárd forintos éves forgalmat lebonyolítva.

Termékfejlesztésre és létszámbővítésre is jut a pénzből

A hazai társaság a most bejelentett tőkeinjekció első ütemében kapott két millió euróval termékfejlesztésbe és létszámnöveléssel járó régiós terjeszkedésbe kezd, az elsők között éppen Csehországban, ahol jóval több 35 ezret is meghaladó a webáruházak száma és másfélszer annyian vásárolnak online mint nálunk.

A magyar fintech vállalkozás a Sense/Net Zrt.-ből vált ki 2015-ben. Az azóta eltelt két év alatt a társaság két lépcsőben mintegy 150 millió forint befektetéshez jutott a technológiai szektorból is jólismert hazai üzleti angyaloktól. Egyikük Pecsenye Roland, aki az eddigi legnagyobb hazai fintech akvizíciót, az IND csoport felvásárlását bonyolította le. Mint korábban megírtuk a miskolci székhelyű társaságot a londoni székhelyű Misys vette meg mintegy 18 milliárd forintért. A másik befektető Nemes Dániel, aki az egyik első magyar internetszolgáltató, a Telnet alapítója.

Aztán jött Csehország leggazdagabb üzletembere, Petr Kellner, aki fantáziát  látott a magyar cégben. A Forbes által mintegy 14,5 milliárd dollárra becsült vagyonnal rendelkező Kellner befektetői csoportja, a PPF Group a többségi tulajdonosa a Barionban az első körben 20 százalékos tulajdont szerző Home Credit Groupnak.

A cseh befektetőnek tetszett a szokatlan üzleti modell

A cseh cégről annyit mindenképpen tudni kell, hogy Csehországban és Oroszországban piacvezető a lakossági pénzügyi szolgáltatások területén, de Kínában, Indiában, Dél-Kelet Ázsiában és az Egyesült Államokban is van érdekeltsége.

Bíró Tamás, a Barion társalapítóka és marketing vezetője a bejelentéssel kapcsolatban elmondta, hogy a nemzetközi terjeszkedés finanszírozásához olyan külföldi kockázati tőkebefektetőt kerestek, aki hisz a növekedés-orientált modellükben. Reméli, hogy a befektetéssel a tőkeinjekción túlmenően ki tudják majd használni a Home Credit Group kiterjedt nemzetközi kapcsolatrendszerét és a pénzügyi szektorban megszerzett tapasztalatát is.

Kiss Sándor társalapító, vezérigazgató szerint a cseh befektető figyelmét főként az innovatív üzleti modelljükkel hívták fel magukra. A Barion nem a tranzakciós díjakból akar elsősorban megélni, hanem az e-kereskedelemben rejlő adatbizniszből. Nem kisebb célt tűztek ki maguk elé, mint hogy létehozzák a világ legnagyobb vásárlói adatbázisát. A szolgáltatását egyelőre Magyarországon kínáló társaság szolgáltatásáért a kereskedőktől csak kisebb jutalékot számít fel, de emellett a vásárlások adataihoz is hozzájut a cég. Az így megszerzett adatokat azonban nem továbbértékesítési céllal gyűjti, hanem, ahogy a vezérigazgató fogalmazott, a vásárlóknak kedvező további személyre szabott marketingszolgáltatásokat tervez rájuk.

A kontinensen első körben a cseh, a dán, az osztrák, a szlovák és a szlovén piacon indulnak el. Későbbi cél a teljes Európai Gazdasági Térségre kiterjesztett tevékenység, amire már most megszerezték a szükséges engedélyeket. A Barion rendszert egyébként a cég, Magyarország eddigi egyetlen elektronikuspénz-kibocsátó engedéllyel rendelkező intézményeként üzemelteti.

Piaci hírek

A spórolás miatt potyoghattak le az égből az Amazon drónjai

Egy decemberi incidens kapcsán a Bloomberg a kereskedelmi óriásra nézve kellemetlen értesülésekkel jelentkezett. A vállalat hevesen tagad.
 
Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.