Az NMHH éves médiapiaci jelentése szerint itthon is az Alphabet és a Meta párosa söpri be online a felhasználói figyelem és a hirdetői forintok többségét.

Kiadta a hazai médiapiac helyzetéről szóló éves jelentését a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH). A több mint 200 oldalas kiadvány [PDF] címében ugyan a 2024-es évszám szerepel, de az anyag jellemzően 2023-ra vonatkozó kutatási adatok alapján von le következtetéseket. 

Utóvédharcot vívó tévé

Az internetezéssel, az online platformok használatavál töltött idő növekedésével párhuzamosan a legtöbb hagyományos médiacsatorna veszít jelentőségéből. Az NMHH szerint ugyanakkor az online szolgáltatások népszerűségének növekedése ellenére a televízió továbbra is megkerülhetetlen médium Magyarországon, hiszen a háztartások 95 százaléka 2023-ban is rendelkezett televíziókészülékkel, és a lakosság 71 százaléka tévézett kisebb-nagyobb rendszerességgel.

A nyomtatott sajtó a tévéhez képest is rosszabb helyzetben van: immár hosszú idő óta tartó trend szerint az emberek egyre kevesebben és kevesebbszer vesznek kézbe újságot, magazint. Ugyanez nem igaz a rádióra, hiszen a jelentés alapján a hazai lineáris rádiós kínálatban 2023-ban nem történt érdemi változás, ugyanakkor szinte minden korosztályban nőtt a rádióhallgatásra fordított idő.

Mindent felfaló online óriások

Ami az online használatot és tartalomfogyasztást illeti, a legnagyobb platformok üzemeltetőinél csapódik le szinten minden pozitívum. 2023-ban már a 15 éves vagy az annál idősebb lakosság 84 százaléka volt internethasználó. Az internetezéssel töltött átlagos idő több mint 10 százalékkal nőtt tavaly, napi 4,3 órára emelkedett. Ez a növekedés azonban nem volt általános: a felmérési adatokból az látszik, hogy tavaly még a legnépszerűbb hazai online sajtótermékek is elveszítették az olvasótáboruk átlagosan 9,2 százalékát. A jelentést ezt arra vezeti vissza, hogy a felhasználók egyre inkább megelégednek a közösségi média felületein megjelenő egysoros hírekkel.

Mindez az egyensúlytalanság látványosan kirajzolódik a reklámbevételek eloszlásánál is. Tavaly az ezermilliárd dolláros globális reklámpiaci torta több mint fele öt nagy technológiai céghez folyt be: Alphabet (Google, YouTube), Meta (Facebook, Instagram) Amazon, ByteDance (TikTok, Douyin) és Alibaba. Csak az online költéseket nézve az Alphabet és a Meta kettőse a forgalom 60 százalékát tette zsebre. Itthon még aránytalanabb a helyzet: a 120 milliárd forintosra becsült 2023-as online hirdetési piac mintegy négyötödét az Alphabet és a Meta szerezte meg.

Nem valószínűsíti a helyzet gyors megváltozását a kiadvány új, a mesterséges intelligencia és a médiapiac kölcsönhatásait elemző fejezete sem, amely szerint az MI-alapú megoldások alkalmazásával az egyébként is technológiai előnnyel bíró óriásplatformok további előnyhöz jutnak.

Közösség & HR

Kínai vállalatokat vádolnak a GDPR megsértésével

Jogellenes adattovábbítás miatt féltucat kínai cég ellen nyújtott be panaszt különböző európai adatvédelmi hatóságokhoz egy nonprofit adatvédelmi szervezet.
 
Egy cég legacy rendszerei, fejlődési tervei mellett a belső kompetenciái és a beruházási készsége is befolyásolják, hogy milyen SD-WAN modellt érdemes választania.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.