A független osztrák kutatóintézet szerint olyan felügyeletet biztosítanak a munkáltatóknak, amely sértheti az alkalmazottak jogait.

Egy nemzetközi kutatás kiderítette: a helyszíni szervizmenedzsmentet (field service management) biztosító eszközökkel a munkáltatók akár törvénytelen módon is felügyelhetik, megfigyelhetik alkalmazottaikat. Bár a Cracked Labs a Microsoft Dynamics 365 felhasználását vizsgálta Ausztriában, az Egyesült Királyságban, Norvégiában és az USA-ban, a kutatók szerint minden hasonló rendszer alkalmas ugyanerre.

Az eredményeket összegző tanulmány (PDF) a nemzetközi összefogással elindított Felügyelet és digitális ellenőrzés a munkahelyen című projekt részeként született. A munkában részt vett több nemzetközi szakszervezeti szövetség, az AlgorithmWatch, valamint Jeremias Adams-Prassl, az Oxfordi Egyetem neves jogászprofesszora, aki évek óta kutatja a technológia társadalmi hatásait.

Mint a tanulmány bevezetőjében olvasható, rengeteg olyan szolgáltatás van, ahol a munkavállalók terepen dolgoznak: a megrendelőnél javítanak kazánt vagy más háztartási berendezést, betegeknek vagy időseknek segítenek, takarítanak stb. Ma már teljesen elterjedt, hogy valamilyen mobil appon keresztül kapnak utasításokat, például a következő címet, egy megrendelés lemondását, ők pedig appon jelentik készre a munkát, állítják ki a számlát stb.

Mi itt a probléma?

Az appokon keresztül a munkáltatók rengeteg adathoz jutnak, az alkalmazás mögött futó szoftverrendszer pedig egyfajta algoritmikus irányító központtá válik. Optimalizálja, racionalizálja és automatizálja a feladatkiosztást, segít a diszpécsernek és a vezetőknek felügyelni az alkalmazottakat, nyomon követi a tartózkodási helyüket, értékeli a munkateljesítményt, azonosítja a nemkívánatos viselkedést.

Ez akár jó is lehetne: a munka hatékonyabbá válik, miközben a minőségbiztosítást, sőt a dolgozók biztonságát is segíti. Ám amikor megvizsgálták, hogy valójában hogyan használják a cégek a Microsoft Dynamics 365 terepi szolgáltatásmenedzsmentjének lehetőségeit, kiderültek a rendszer hátulütői is. Annak címén ugyanis, hogy a cég automatizálni szeretne bizonyos folyamatokat, egyenletesebbé tenné a munkaterhelést, lényegében teljes mértékben átáll ún. algoritmikus irányításra, amit az Európai Unió is tervez korlátozni.

Az ilyen rendszerekben kódolva van a visszaélésszerű felügyelet lehetősége. A munkáltatók merev teljesítménycélokat tűzhetnek ki, feladatalapú mikromenedzsment segítségével folyamatos stressz alatt tarthatják az egyre kiszolgáltatottabb munkavállalót. A mikromenedzsment különösen veszélyes, mert szélsőséges esetben a dolgozó minden autonómiáját elveszíti: a rendszer egyfajta robottá silányítja, mert nem veszi figyelembe a munkavállaló egyedi tulajdonságait.

A Dynamics 365-ben van például olyan mesterségesintelligencia-alapú funkció, ami a dolgozó korábbi tevékenységei alapján előrejelezi, mennyi ideig tart adott munka elvégzése, amit aztán a munkaadó akár számon is kérhet. Ez azonban irreális, hiszen ezek jellemzően olyan munkák, hogy szinte minden eset-helyzet más és más: a kazán nehezen megközelíthető helyen van, az ápolásra szoruló idős rosszul van stb.

A tanulmány hangsúlyozza: a Microsoft a dokumentációban felhívja a figyelmet arra, hogy a "prediktív munkaidő" nem arra szolgál – és nem is használható arra –, hogy a cégek alkalmazottakkal kapcsolatos döntéseket hozzanak (pl. kompenzáció, jutalmak, egyéb jogosultságok). De mint a közmondás tartja: alkalom szüli...

Egy szakértő szerint az a probléma, hogy az ilyen eszközök a munkavállalók képességeinek és kulturális normáinak figyelembevétele nélkül kényszerítenek ki bizonyos munkavégzési mintákat. Azt feltételezik, hogy hasonló helyzetekben mindenkinek hasonlóan kell viselkednie, mert az a hatékony. Ezzel azonban a munkavállalók kreativitását is kiöli.

Ez nem Dynamics-specialitás!

A kutatók praktikus okokból – elterjedtsége és a felhasználói kör sokszínűsége miatt – tették kutatásuk tárgyává a Microsoft Dynamics 365-öt. A tanulmány azonban hangsúlyozza: ugyanez minden, hasonló elven és módon működő rendszerre igaz gyártótól függetlenül. Azaz ugyanezek a problémák felvetődnek az Oracle, az SAP, a Salesforce, a ServiceNow esetében is, de ugyanígy lehetne említeni szinte bármelyik kisebb szereplőt (IFS, OverIT, ServiceMax stb.).

Ugyanakkor a tanulmány szerzője, Wolfie Christl azt is elismeri, hogy ez egy olyan terület, amiben messze nincs nemzetközi konszenzus. Ausztriában és Németországban például egy ilyen rendszer csak akkor alkalmazható, ha arról a cég megállapodik a munkavállalókkal és az üzemi tanáccsal. Ezzel szemben az USA-ban nincs erre vonatkozó egységes szabályozás.

A Microsoft álláspontja egyébként az, hogy szoftvere segít a helyszíni szolgáltatások hatékonyabbá tételét, az pedig a munkaadók feladata, hogy betartsák a felügyeletre vonatkozó törvényeket.

Közösség & HR

3D-ben nyomtatott karácsonyi csoda

Charlotte, a balesetben megsérült teknős egy gyógyászati célú hámot kapott ajándékba, amellyel a remények szerint újra úgy úszkálhat majd, mint egészséges társai.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.