A gig economynak vagy platformgazdaságnak nevezett szférában dolgozók egy része hamarosan hivatalos munkavállalókká válhat.

Bár a héten mindenki a "brüsszeli csúccsal" és a magyar vétóval volt elfoglalva, a gazdaság szereplőit közvetlenebbül érintő kérdésekben is fontos döntéseket hozott az Európai Tanács és az Európai Parlament. Kétévnyi egyeztetés után megállapodás született arról, hogy milyen módon rendezik a platformgazdaság (más néven gig economy) munkavállalóinak foglalkoztatási státuszát az Unión belül.

Ez mintegy 28 millió munkavállaló helyzetét rendezheti, akik jelenleg formálisan önálló vállalkozóként végeznek munkát, de mintegy ötödük valójában olyan keretek között dolgozik, mint az alkalmazottak. És ha ez így van, akkor meg kell illessék őket mindazok a jogok, melyek a nemzeti és az uniós jogok szerint egy munkavállalónak járnak.

Egy 2021-ben az Európai Bizottság által készített döntés-előkészítő hatástanulmány szerint a 28 millióból kb. 5,5 millióan valójában nem önfoglalkoztatók, hanem alkalmazottak, akik így csupán a gig economy árnyoldalait láthatják.

A Tanács és az EP által elfogadott tervezet (magyarul itt érhető el PDF-ben) nemcsak a digitális platformokon dolgozók foglalkoztatási státuszának meghatározásához ad támpontot, hanem a munkavállalók irányítására használt algoritmikus rendszerek alkalmazását is korlátozza.

Ahhoz, hogy valakiről el lehessen dönteni, hogy alkalmazottnak vagy önfoglalkoztató munkavállalónak minősül-e, öt szempontot kell vizsgálni.

A munkáltató...
● korlátozza-e a munkavállaló felé a kifizetéseket?
● felügyeli-e bármely módon (közvetlenül vagy elektronikus csatornán) a munkavállaló teljesítményét?
● ellenőrzi-e a feladatok elosztását vagy kiosztását?
● ellenőrzi-e a munkafeltételeket és a munkaidőt?
● korlátozza-e bármely módon a munkavégzés módját, előír-e bármit, akár a munkát elvégző megjelenésére, viselkedésére vonatkozóan?

Ha az öt kérdésből legalább kettőre igenlő választ lehet adni, akkor adott munkavállaló alkalmazottnak minősül.

Nem lehet mindent algoritmusra bízni

A tervezet külön rendelkezik az ún. algoritmikus irányításról. "A digitális munkaplatformok automatizált rendszereket használnak a munkakínálat és -kereslet összehangolására. Bár különböző módokon, de a digitális platformok ilyen rendszereket alkalmaznak a feladatok kiosztására, nyomon követésére, értékelésére, valamint a platformokon keresztül dolgozó személyeket érintő döntések meghozatalára" – olvasható a javaslatban. Ezek a rendszerek azonban elfedhetik, ha adott vállalkozás szoros felügyelet alatt tartja ("alárendeli és ellenőrzi") a munkát végző személyeket, de a nemi és faji elfogultságot is.

Ennek két módon venné elejét a javaslat. Egyfelől a platformon keresztül munkát vállalók számára transzparensé kell tenni az algoritmus működését, másrészt bizonyos döntéseket csak ember hozhat meg (pl. nem lehet algoritmusra bízni, hogy egy adott munkavállalót kizárjon a platformról). Az algoritmusok kockázatait az üzemeltetőnek folyamatosan felül kell vizsgálnia.

A platformok működési módjukból adódóan adatokat is gyűjtenek, melyek többek között profilozásra is használhatók. A javaslat szerint azonban az adatokat tilos lenne többek között érzelmi vagy pszichológiai profilok készítésére, szakszervezeti tevékenység előrejelzésére, védett tulajdonságok (faji származás, politikai vélemény stb.) kikövetkeztetésére használni. Ha egy ilyen rendszerek biometrikus adatokat is tárol, azokat kizárólag hitelesítésre lehetne felhasználni.

Az Európai Szakszervezetek Szövetség (ETUC) pozitívan értékelte a tervezetet, mert valódi védelmet nyújt a platformgazdaságban dolgozóknak. A hatását azonban még nem látni. Egy biztos: ha helytálló a Bizottság hatástanulmányában szereplő 5,5 millió érintett, akkor pénzügyi hatása jelentős lesz a gig economyban érdekelt cégekre. Felkészülni azonban lesz idő, a javaslatot ugyanis a tagállamoknak is jóvá kell hagyniuk.

Közösség & HR

Linus Torvalds eligazította a generatív mesterséges intelligenciát

Már nagyon hiányzott a megfelelő iránymutatás a linuxos közösségnek.
 
Hirdetés

Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében

"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni

A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.