Mit jelent egy nagyvállalatnál a DevOps, és mi köze a szervezet agilitásához? A CIO Klub hangos kiadásában ezt beszélte meg négy szakember. A felvétel 2020. augusztus 28-án, a CIO Hungary konferencián készült.

Nemzetközi kutatási adatok egyértelműen azt támasztják alá, hogy a műszaki kiválóságot képviselő csúcsteljesítők (high performers) nagyban határozzák meg egy szervezet üzleti eredményességét. A csúcsteljesítményt bizonyíthatóan azok a technológiai szervezetek érik el, amelyek megvalósítják az agilis/lean világból származó DevOps-szemléletet. A jövőbeni sikeres szervezetek csakis az üzleti oldal és a technológia szoros összefonódásával lesznek képesek megtartani az előnyüket. Azok a szervezetek, amelyek nem így gondolkoznak, nehezen behozható hátrányba sodorják magukat – állította Marhefka István DevOps-szakértő a 2020-as CIO Hungray második napján tartott előadásában.

Az előadás markáns megállapításaira kapcsolódott rá az a panelbeszélgetés, melyben Füzi Csaba, a Diákhitel Központ IT-üzemeltetési vezetője Kelemen Bálintot, a Vodafone CIO-ját, Kerper Gábor független CIO-tanácsadót, Koczka Dánielt, az MKB Bank CIO-ját, valamint Szentiványi Gábort, az ULX Kft. ügyvezető igazgatóját kérdezte.

A beszélgetés attól az újra és újra előkerülő alapkérdésből indult, hogy hol van az IT-szervezet helye egy vállalatnál, üzleti kiszolgáló vagy az üzlet egyenrangú partnere. Bár az IT súlya érzékelhetően közelített az üzleti oldalhoz, egyelőre maradt kiszolgáló szerepben. Mint Kelemen Bálint megjegyezte: szeretne egyenrangú partner lenni, de ez sokszor inkább a vezetők hozzáállásán múlik.

Abban, hogy az IT fel tud-e nőni az üzlethez, nagyon is számít a DevOps? Koczka Dániel megfogalmazásában: segíti az IT-t a "szállítási deficit" leküzdésében. Mint fogalmazott, ha ezt a deficitet az IT nem tudja leküzdeni, a board az IT legzseniálisabb kezdeményezéseit is félresöpörheti arra hivatkozva, hogy egy sor fejlesztés csúszik. A DevOps viszont segít felskálázni a szállítási képességeket anélkül, hogy nagymértékű létszámbővítésre lenne szükség.

Ezt a véleményt osztotta részben Szentiványi Gábor is, aki szerint egy szervezet agilis transzformációjának hatékony eszköze lehet a DevOps. Ugyanakkor működik agilis szervezet nélkül is.

A beszélgetésben terítékre került többek között az is, hogy miként lehet a belső szoftverszállítás teljesítményét javítani, valamint hogy DevOps esetén hogyan, milyen mértékben lehet kiszervezni a fejlesztést és tesztelést.

 


A felvétel meghallgatható a fenti lejtászóval itt, de elérhető a Spotify, az iTunes valamint a Google Podcast platformján is.

Piaci hírek

Ördögi körbe kerülhettek az MI-fejlesztők

Az MI-robbanás üzletileg egyre inkább fenntarthatatlannak tűnik, és a kritikusok szerint szükségszerű összeomláshoz vezet, mert a technológia eredményei nem támasztják majd alá az elkerülhetetlen áremeléseket.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.