Hosszabb szünet után jelentkezik a Bitport CIO Klub hangos kiadása. Témánk az önvezetés. Két fontos hazai kutatóműhely vezetőjével, Szalay Zsolttal (BME) és Váradi Andrással (Commsignia) beszélgettünk.

Hol van az utakról az a több millió sofőr nélküli autó, amit a 2010-es évek közepén az iparág meghatározó vállalatai ígértek? Egyáltalán: leváltják-e valaha is a robotpilóták a kormánynál az embereket? Erről beszélgetünk két vendégünkkel a Bitport CIO Klub podcastjának idei első adásában.

Hol tart most az önvezetési technológia, mennyivel vagyunk okosabbak ebben a kérdésben, mint tíz éve? Dr. Szalay Zsolt egyetemi docens a BME Gépjárműtechnológiai Tanszékének és az ott működő Automated Drive labornak a vezetője, és Váradi András, az egyik legsikeresebb magyar startup, a 2012-ben alapított Commsignia kutatási igazgatója, segített eligazodni az önvezetés szövevényes világában.

Az Automated Drive labornak és a Commsigniának a fejlesztéseiben első ránézésre sok a közös vonás: a kommunikáció (jármű-jármű és jármű-környezet) felől közelítenek a problémához. És ebben mindkét csapatnak vannak komoly eredményei is: az Automated Drive labor fejlesztette eszközök segítik az önvezetési kísérleteket a ZalaZONE tesztpályán, míg a Commsignia hasonló megbízást kapott az Egyesült Királyságban.

A mintegy háromnegyed órás beszélgetésben áttekintjük az alapfogalmakat, mit jelentenek az önvezetés szintjei, és hogyan épülnek egymásra az autókkal kommunikáló okos infrastruktúra egyes rétegei. Ehhez kapcsolódón szóba kerülnek a különböző önvezetési koncepciók, azok egymáshoz való viszonya, valamint az is, hogy tudnak-e egymás mellett közlekedni az önvezető és az ember vezette autók.

A két szakembert szembesítettük Jack Stilgoe önvezetéssel kapcsolatos szkeptikus felfogásával, áttekintettük az önvezetéssel kapcsolatos etikai kérdéseket, az amerikai és európai szabályozás különbségeit, illetve azt, hogy a szabályozás miként hat a fejlesztésre. Ennek kapcsán szóba került a társadalmi elfogadottság szerepe is.

Végül pedig, ahogy egy ilyen témánál kötelező, a jövőről is kérdeztük a két szakembert.

A felvétel 2023. február 23-án készült a Commsignia budapesti székhelyén.


A műsor meghallgatható a fenti lejátszóval,illetve az Anchor.fm-en a CIO Klub podcastcsatornáján, de podcastjainkat követheti többek között a Spotify-on, valamint az Apple és a Google podcastplatformján is, melyeken fel is iratkozhat a csatornájára.

Piaci hírek

Otthoni balesetek is jelezhetik, hogy mennyi áramot zabál az MI

A Bloomberg riportja szerint kisebb-nagyobb problémákra számíthat majd az energiaellátásban bárki, aki a mesterséges intelligenciát kiszolgáló, nagy kapacitású adatközpontok tágabb környezetében él.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.