Beszámolónk a CIO Hungary második napjáról, ahol a felhőszolgáltatások és a FinOps mellett a mesterséges intelligencia is terítékre került.

Véget ért a második nap programja is a tizennegyedik alkalommal, "Lehetetlen küldetés" alcímmel megrendezett CIO Hungary konferencián, ahol ebben az évben rekord számú támogató mellett 200 regisztrált vendéget és több mint 130 informatikai döntéshozót üdvözölhettünk. A hazai informatikai vezetők legnagyobb szabású, kétnapos szakmai eseményéről szóló beszámolónk első része itt olvasható Dr. Drótos György egyetemi docens keynote előadásával, az informatikai biztonságra koncentráló délutáni szakaszról pedig itt írtunk részletesebben. A második napot az idén a kerekasztal-beszélgetések és a szakmai workshopok határozták meg; ezek alaphangját a Corvinus Egyetem és a Bitport hiánypótló kutatása adta, melynek eredményeit elsőként a CIO Hungary konferencia vendégeivel osztottuk meg.

Pénteki nyitó előadónk Dr. Fehér Péter, a Budapesti Corvinus Egyetem dékánja volt a hazai nagyvállalatok és a cloud viszonyáról szóló prezentációjával. A most ismertetett felmérésben a Corvinus Adatelemzés és Informatika Intézetével, illetve az IPR-Insights szakértőivel közösen összeállított kérdőív segítségével alkottunk képet az általános vállalati informatikai gyakorlatról, amihez megnyertük a CIO Hungary konferencia szakmai támogatója, a Magyarországi Vezető Informatikusok Szövetsége (mVISZ) támogatását is. A kérdésekkel a legilletékesebbekhez, vagyis az informatikai beruházások tervezőihez, az érintett döntéshozókhoz és a felhős rendszereken dolgozó szakemberekhez fordultunk, és a válaszok összesítése mellett Dr. Fehér Péter nemzetközi staisztikákkal is összevetette a hazai állapotokat.

Tartják magukat a felhős mítoszok

A nyilvános felhőszolgáltatásokra szánt költségvetések százalékos arányát tekintve a Microsoft 72 százalékkal uralja a piacot, és az 1-3 vagy 3-5 évre szóló bővítési terveket tekintve is magasan vezet. Mint kiderült, a felhővel kapcsolatos kihívások között a szállítóknak való kiszolgáltatottság vezet, megelőzve a meglévő IT-architektúrába való integrációt és az átállási költségeket. A kutatás egy másik megállapítása, hogy a felhős migráció esetében a költségek optimalizálása a leginkább általános probléma, amit a helyszíni és felhős költségek viszonya, továbbá a technikai megvalósíthatóság felmérése követ. Az eredményeket ismertető diák bemutatásán túl a prezentáció kitért a lehetséges modellekre, a kihasználatlan lehetőségekre, az árnyék IT-ra és arra, hogy miként használhatná a felhőt mindenki a neki megfelelő módon.

Az előadás tökéletes felvezetőnek bizonyult Farkas Tamás szenior FinOps elemző (Lufthansa Systems/FinOps.hu) fellépéséhez, aki "Cloud kantárszáron" mottóval egy nagyvállalati FinOps-egyszeregy keretei között mutatta be, hogy mi a módszertan lényege, milyen stratégiai és technikai megközelítések léteznek a felhős költségek korában tartására, és milyen különbségek tapasztalhatók a téves elvárások és a valós lehetőségek között. A FinOps-mítoszok mellett szóba került az on-prem által megalapozott, statikus gondolokodás a cloud folyamtosan változó és komplex rendszerében, amire visszavezethetők például a megtakarításokat vagy az egyszer elvégzendő feladatokat érintő tévhitek, de töbek között hallhattunk az alapvető FinOps eszközökről, illetve a felelősség és az elszámoltathatóság kérdéseiről is.
 


Farkas Tamás az előadást követően sem hagyta el a pódiumot, ahol "Felhő, on-prem, hibrid és a költségek" címmel kezdődött kerekasztal-beszélgetés a költségekről, a szakemberigényről és más nehézségekről. A beszélgetést ezúttal Gazdag Ferenc, az MVM Csoport digitális technológiai tanácsadója, a VISZ alelnöke vezette, és a résztvevők között volt Pocsai Zsolt, az OTP Bank Digitális Infrastruktúra Szolgáltatások Igazgatóságának vezetője, illetve Tilk Máté, a MOL Group Digital IT-vezetője. A második nap első szekcióját Kelemen Bálint, a Vodafone Magyarország informatikai vezérigazgató-helyettese zárta a cég informatikai átalakulásának ismertetésével. A Vodafone az elmúlt 3 évben modernizálta informatikáját, és konvergens telekommunikációs szolgáltatóvá vált, de a tulajdonosváltás új kihívásokat és új lehetőségeket teremtett a társaságnál.

IT, OT, OD, MI, GPT, LLM és a többiek

A programot további kerekasztalokkal zártuk két olyan témában, ami ma már megkerülhetetlen a CIO Hungary konferenciákon. Az első a vállalati informatika univerzalitása, amit az idén arra a kérdésre hegyeztünk ki, hogy a digitalizáció miként épül be a hazai gyártóvállalatok működésébe, és hogyan érnek össze a gyártásközeli (OT) és vállalati (IT) rendszerek. Az ipari és a hagyományos IT-megoldások konvergenciájáról Péczeli Viktor, a Continental Veszprém IT-vezetőjének moderálásával Csizmadia János (IT-igazgató, Hell Energy), Németh Gábor (Senior Director, Operations and Division Head, Foxconn) és Simon Lajos (CIO, Richter Gedeon Nyrt.) beszélgetett. A másik téma pedig – természetesen – a mesterséges intelligencia (MI) volt, ahol a ChatGPT keltette felfokozott érdeklődés óriási lendületet adott a fejlesztéseknek.

A fő kérdés ma már az, hogy az MI bevonul-e a mainstream technológiák közé, és milyen hatása lesz ezeknek a modelleknek az adattámogatott működésre éppen csak rászokó nagyvállalatok rendszereire és folyamataira. A "Valóban mindenre (is) jó az MI?" című kerekasztal résztvevői Ekler Péter (egyetemi docens, BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar), Horváth Gyula (elnöki főtanácsadó, Országos Meteorológiai Szolgálat) és Tamás László (senior data manager, WizzAir) voltak, a beszélgetést Szalkai Gergely projektmenedzsment-szakértő, a Bitport CIO Podcast sorozatának állandó házigazdája vezette. Vendégeink a kerekasztalokkal párhuzamosan vehettek részt azokon a szűk körű workshopokon, amelyeket ebben az évben Tanács Lajos, a Wunderplan ügyvezetője vezényelt a működés- és szervezetfejlesztés (OD) tárgyában, illetve Farkas Tamás tartott a komplex környezetek üzemeltetési költségek kézben tartásáról.

Piaci hírek

Nem csak a Reddit próbálja reklámokkal teleszórni saját platformját

A nemrég tőzsdére vitt vállalkozás új hirdetési formát jelentett be, miközben mások a jutalékot megkerülve igyekeznek átlagos posztként eladni a robotok termelte reklámszöveget.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.