Miközben az IT beágyazottsága az üzleti folyamatokban is egyre meghatározóbb, a vállalati informatika irányítóinak csökkenő büdzséből kell reagálniuk a diszruptív versenytársakra és a gazdaság kihívásaira. Az elmúlt évek a digitális üzleti modellek térnyeréséről szóltak, a világgazdaság lassulásával azonban felmerül a kérdés: eljutottak az új technológiák arra a szintre, hogy már erősítik a vállalatok digitális immunitását? Többek között erre kerestük a választ a tizennegyedik alkalommal, "Lehetetlen küldetés" alcímmel megrendezett CIO Hungary konferencián, a hazai IT-vezetők legnagyobb szabású, kétnapos szakmai eseményén, amelyet az idén rekord számú támogató, 200 regisztrált vendég és több mint 130 informatikai döntéshozó részvételével rendezhettünk meg.
Az idei CIO Hungary-t ebben az évben is Fritsch Róbert, a Magyarországi Vezető Informatikusok Szövetségének elnöke, a Fővárosi Vízművek CIO-ja nyitotta meg, aki hagyományainknak megfelelően a szakma aktuális kihívásairól beszélt. Ebből kiderült, hogy a CIO-knak ma már tájékozottnak kell lenniük nem csak az IT-ban és a saját iparágukban, hanem érdemes rálátást szerezniük más ágazatokra is a legjobb gyakorlatok átvételéhez. A hitelesség megőrzéséhez reagálniuk kell a napi "informatikai bulvárra", miközben egy-két évvel előre kell gondolkodniuk, tekintettel a nagyvállalati projektek átfutási idejére. A digitalizációs eltérések komoly versenyhátrányt okozhatnak, a CIO-knak pedig azonosítaniuk kell a digitálisan kiaknázatlan területeket.
Ajánlott a vállalati immunerősítés
A konferencia első napjának keynote előadója Dr. Drótos György egyetemi docens, a Corvinus Egyetem Vezetéstudományi Intézetének munkatársa volt, előadásának témája pedig a válságállóság volt. Honnan tudhatjuk, ha válságban vagyunk, és felkészíthető-e ilyesmire szervezetileg egy vállalat? Mi lehet mindebben az informatika szerepe, és mitől lesz jó válságkezelő egy informatikai vezető? A prezentáció hátterét egy közelmúltban publikált, reprezentatív magyar kutatás adta, ami azt vizsgálta, hogy mennyire jelennek meg a jövő szervezetére és vezetőjére vonatkozó nemzetközi ajánlások a nagyobb hazai vállalkozásoknál, és hogyan gondolkodnak ezekről a kérdésekről a legalább 100 millió forint éves árbevétellel rendelkező cégek vezetői.
A CIO-k a felsővezetői team tagjaként és az ICT szervezeti felelőseként kettős kihívás előtt állnak. Mint megtudhattuk, a szervezetek válságállóságának tanulmányozásához használt metaforák közül a szervezeti immunrendszert eddig csak ritkán használták, és akkor is inkább abban az értelemben, hogy hogyan kell azt legyőzni vagy kicselezni a kívülről kezdeményezett, indokolt változások megvalósításához. Ezzel együtt az egyik legmagasabb potenciállal bíró eszközről van szó, a szervezeti immunitás pedig a humán példát követve kiegyensúlyozható, amihez hozzájárul például az új képességek behozatala, a szervezeti well-being erősítése, a munkavállalók bevonása, a kiszámítható és hosszú távú célrendszer, vagy éppen a túlzott kockázatok kerülése.
Receptek a bizonytalanság idejére
Az első délelőtti szekcióban Szűr Krisztián, a 4iG IT-infrastruktúra és szolgáltatások igazgatója az infrastruktúra, az alkalmazásréteg és menedzselt szolgáltatások viszonyáról, illetve annak egyensúlyáról beszélt az alkalmazkodó, változásra képes IT felépítésében az emberek, a folyamatok, az alkalmazások és a működéshez szükséges háttér viszonylatában. A Red Hat és a Postgres EnterpriseDB értéknövelt hazai disztribúcióját ellátó ULX ügyvezető igazgatója, Szentiványi Gábor a vállalati hibrid stratégiák kapcsán azt mutatta be, hogy milyen lenne egy hibrid infrastruktúra ideális kialakítása, és hogyan lehet megoldani rugalmasan, gyorsan és olcsón az alkalmazások telepítését (application deployment) ezekben a környezetekben.
A második panelt Rakoncza Zsolt, a Dell Technologies Magyarország vezérigazgatója indította az innováció felgyorsításáról szóló előadásával. Ebben kitért az innovációs érettség állapotára Magyarországon, ismertetve a fejlődés technológiai akadályait is a Dell év eleji kutatása alapján. Neumann Péter solution architect a 99999 Informatika képviseletében a bizonytalan gazdasági környezetben kézenfekvőnek tűnő felhőszolgáltatások kockázatait részletezte, különös tekintettel a technológiai függőség kialakulásánának veszélyeire és a cég VMware-alapú IaaS-termékének előnyeire. A TOPdesk részéről Zakrzewski Anita sales manager egy ESM-esettanulmányt osztott meg a hallgatósággal, bemutatva egy szoftver útját az IT-tól a társosztályokig.
A sikeres IT-fejlesztések megvalósításában a nem projektalapú implementációs megközelítésről Smatkó Zsanett (Head of Project Management, Mikrum Zrt.) előadását hallgathatták meg vendégeink. A prezentációból kiderült, hogy az éghajlatváltozás, az adatbiztonsági kihívások, a politikai válságok és a szakemberhiány közepette milyen sikertényezők határozzák meg az IT-projekteket, és az Infinite Flow térnyerésével milyen átalakulás várható a következő 2 évtizedben. Reiko Raie, a Capefoxx AG regionális értékesítési vezetője és Vass Donát, a LicenseCore Zrt. vezérigazgatója a költséghatékonyság növekvő jelentőségét tárgyalta a politikai-gazdasági bizonytalanság és a nagyszabású IT-fejlesztések korszakában, melynek egyik eszköze a licenckövetelmények optimalizálása.
Beszámolónkat a CIO Hungary első napjának délutáni programjával folytatjuk.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak