A Bitport tizennegyedik alkalommal rendezte meg tavaszi, kétnapos CIO Hungary konferenciáját, amelyen a hazai informatikai vezetők együtt értékelik az elmúlt időszak változásait és legjobb gyakorlatait.

Miközben az IT beágyazottsága az üzleti folyamatokban is egyre meghatározóbb, a vállalati informatika irányítóinak csökkenő büdzséből kell reagálniuk a diszruptív versenytársakra és a gazdaság kihívásaira. Az elmúlt évek a digitális üzleti modellek térnyeréséről szóltak, a világgazdaság lassulásával azonban felmerül a kérdés: eljutottak az új technológiák arra a szintre, hogy már erősítik a vállalatok digitális immunitását? Többek között erre kerestük a választ a tizennegyedik alkalommal, "Lehetetlen küldetés" alcímmel megrendezett CIO Hungary konferencián, a hazai IT-vezetők legnagyobb szabású, kétnapos szakmai eseményén, amelyet az idén rekord számú támogató, 200 regisztrált vendég és több mint 130 informatikai döntéshozó részvételével rendezhettünk meg.

Az idei CIO Hungary-t ebben az évben is Fritsch Róbert, a Magyarországi Vezető Informatikusok Szövetségének elnöke, a Fővárosi Vízművek CIO-ja nyitotta meg, aki hagyományainknak megfelelően a szakma aktuális kihívásairól beszélt. Ebből kiderült, hogy a CIO-knak ma már tájékozottnak kell lenniük nem csak az IT-ban és a saját iparágukban, hanem érdemes rálátást szerezniük más ágazatokra is a legjobb gyakorlatok átvételéhez. A hitelesség megőrzéséhez reagálniuk kell a napi "informatikai bulvárra", miközben egy-két évvel előre kell gondolkodniuk, tekintettel a nagyvállalati projektek átfutási idejére. A digitalizációs eltérések komoly versenyhátrányt okozhatnak, a CIO-knak pedig azonosítaniuk kell a digitálisan kiaknázatlan területeket.

Ajánlott a vállalati immunerősítés

A konferencia első napjának keynote előadója Dr. Drótos György egyetemi docens, a Corvinus Egyetem Vezetéstudományi Intézetének munkatársa volt, előadásának témája pedig a válságállóság volt. Honnan tudhatjuk, ha válságban vagyunk, és felkészíthető-e ilyesmire szervezetileg egy vállalat? Mi lehet mindebben az informatika szerepe, és mitől lesz jó válságkezelő egy informatikai vezető? A prezentáció hátterét egy közelmúltban publikált, reprezentatív magyar kutatás adta, ami azt vizsgálta, hogy mennyire jelennek meg a jövő szervezetére és vezetőjére vonatkozó nemzetközi ajánlások a nagyobb hazai vállalkozásoknál, és hogyan gondolkodnak ezekről a kérdésekről a legalább 100 millió forint éves árbevétellel rendelkező cégek vezetői.

A CIO-k a felsővezetői team tagjaként és az ICT szervezeti felelőseként kettős kihívás előtt állnak. Mint megtudhattuk, a szervezetek válságállóságának tanulmányozásához használt metaforák közül a szervezeti immunrendszert eddig csak ritkán használták, és akkor is inkább abban az értelemben, hogy hogyan kell azt legyőzni vagy kicselezni a kívülről kezdeményezett, indokolt változások megvalósításához. Ezzel együtt az egyik legmagasabb potenciállal bíró eszközről van szó, a szervezeti immunitás pedig a humán példát követve kiegyensúlyozható, amihez hozzájárul például az új képességek behozatala, a szervezeti well-being erősítése, a munkavállalók bevonása, a kiszámítható és hosszú távú célrendszer, vagy éppen a túlzott kockázatok kerülése.

Receptek a bizonytalanság idejére

Az első délelőtti szekcióban Szűr Krisztián, a 4iG IT-infrastruktúra és szolgáltatások igazgatója az infrastruktúra, az alkalmazásréteg és menedzselt szolgáltatások viszonyáról, illetve annak egyensúlyáról beszélt az alkalmazkodó, változásra képes IT felépítésében az emberek, a folyamatok, az alkalmazások és a működéshez szükséges háttér viszonylatában. A Red Hat és a Postgres EnterpriseDB értéknövelt hazai disztribúcióját ellátó ULX ügyvezető igazgatója, Szentiványi Gábor a vállalati hibrid stratégiák kapcsán azt mutatta be, hogy milyen lenne egy hibrid infrastruktúra ideális kialakítása, és hogyan lehet megoldani rugalmasan, gyorsan és olcsón az alkalmazások telepítését (application deployment) ezekben a környezetekben.
 


A második panelt Rakoncza Zsolt, a Dell Technologies Magyarország vezérigazgatója indította az innováció felgyorsításáról szóló előadásával. Ebben kitért az innovációs érettség állapotára Magyarországon, ismertetve a fejlődés technológiai akadályait is a Dell év eleji kutatása alapján. Neumann Péter solution architect a 99999 Informatika képviseletében a bizonytalan gazdasági környezetben kézenfekvőnek tűnő felhőszolgáltatások kockázatait részletezte, különös tekintettel a technológiai függőség kialakulásánának veszélyeire és a cég VMware-alapú IaaS-termékének előnyeire. A TOPdesk részéről Zakrzewski Anita sales manager egy ESM-esettanulmányt osztott meg a hallgatósággal, bemutatva egy szoftver útját az IT-tól a társosztályokig.

A sikeres IT-fejlesztések megvalósításában a nem projektalapú implementációs megközelítésről Smatkó Zsanett (Head of Project Management, Mikrum Zrt.) előadását hallgathatták meg vendégeink. A prezentációból kiderült, hogy az éghajlatváltozás, az adatbiztonsági kihívások, a politikai válságok és a szakemberhiány közepette milyen sikertényezők határozzák meg az IT-projekteket, és az Infinite Flow térnyerésével milyen átalakulás várható a következő 2 évtizedben. Reiko Raie, a Capefoxx AG regionális értékesítési vezetője és Vass Donát, a LicenseCore Zrt. vezérigazgatója a költséghatékonyság növekvő jelentőségét tárgyalta a politikai-gazdasági bizonytalanság és a nagyszabású IT-fejlesztések korszakában, melynek egyik eszköze a licenckövetelmények optimalizálása.

Beszámolónkat a CIO Hungary első napjának délutáni programjával folytatjuk.

Piaci hírek

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.