Beszámolónk második része a CIO Hungary első napjának délutáni programjáról, amelynek során a munka és a biztonság kényes egyensúlyára koncentráltunk.

Az első nap délutáni szekciója is véget ért a tizennegyedik alkalommal, "Lehetetlen küldetés" alcímmel megrendezett CIO Hungary konferencián, ahol az idén rekord számú támogató mellett 200 regisztrált vendéget és több mint 130 informatikai döntéshozót üdvözölhettünk. Beszámolónk első része itt olvasható a hazai informatikai vezetők legnagyobb szabású, kétnapos szakmai eseményéről, melynek keynote előadója ezúttal Dr. Drótos György egyetemi docens, a Corvinus Egyetem Vezetéstudományi Intézetének munkatársa volt, a szervezetek válságállóságának kutatásáról és javításáról szóló prezentációt követően pedig több irányból is körüljártuk azokat a kihívásokat, amelyek a politikai-gazdasági bizonytalanság és a nagyszabású IT-fejlesztések korszakát jellemzik.

Az ebédszünet után induló panelt Leveli András, az LSK Hungária termékfejlesztési igazgatója nyitotta meg "Előre a múltba, vagy vissza a jövőbe?" című előadásával. A globális chiphiány enyhülésével az LSK ismét visszatért a felhasználói igények által generált fejlesztésekhez, a "motorháztető alatt" azonban két ellentétes fejlesztési irány kezd kirajzolódni a vállalatnál – most pedig mi is megismerhettük, hogy a módszertanok hogyan férnek meg egymás mellett. Később a délutáni szakasz fő témájára, az informatikai biztonságra kanyarodtunk rá Lovas Balázs senior solution engineer (VMware) közreműködésével, aki azt mutatta be, hogy a VMware Ransomware Recovery segítségével hogyan minimalizálhatók a kriptovírusok által okozott támadások következményei.

Mindenhol szembe jön az automatizálás

A Fortinet részéről Kiss Zoltán cybersecurity expert következett az automatizáció és egy viszonylag új vállalati hálózati technológiai kategória, a Secure Access Service Edge (SASE) témakörében, vázolva az aktuális problémákat és piaci trendeket is. Az Inter-Computer Csoport üzemeltetéstámogatás üzletág igazgatója, Kós Tamás előadásában azt a kérést tette fel, hogy tényleg tudjuk, vagy csak hisszük, hogy mi történik a saját portánkon. Ahogy elhangzott, a biztonsági információ- és eseménykezelő (SIEM) rendszerek aktív használata egyrészt jól felfogott érdekünk, másrészt sok helyen már felügyeleti elvárás is, ezért érdemes tisztában lenni azokkal a funkciókkal és lehetőségekkel, amelyek rendelkezésre állnak ugyan, mégsem igazán használjuk őket.
 


A Yellow Cube alapító-ügyvezetője, Bódis Ákos az emailbiztonság legmagasabb szintjéről beszélt. Ez a terület az elmúlt évtizedekben sem változott annyit, mint az elmúlt egy-két évben, miután a mesterséges intelligencia által is segített támadások új szemléletet követelnek, és bepillantást nyerhettünk abba is, hogy merre tart az MI-alapú védekezés. Vaspöri Ferenc, az Invitech IT-biztonsági vezető szakértőjének prezentációja az IT-biztonsági automatizálás kiemelten fontosságáról szólt a szűkös mérnöki erőforrások és a feldolgozandó adatmennyiség folyamatosan növekedése mellett. Ennek során válaszokat kaptunk a manuális folyamatok automatikus rendszerekkel való kiváltásának kihívásaira és a munkavállalók szempontjából felmerülő kérdésekre is.

A mentések és az éles környezetek elvesztéséről szóló rémtörténeteket Koós Tibor, az Euro One Számítástechnikai Zrt. pre-sales mérnöke tette tisztába azoknak a feltételeknek a vizsgálatával, amelyek mentén a mentéseink megváltoztathatatlanok lehetnek. A szakember azt is bemutatta, hogy miként készülhetünk fel az adatmennyiség növekedésére, a felhős és földi környezetek párhuzamos használatára, illetve az adatközponti hardver kapacitás- és használatalapú igénybevételére. A CIO Hungary első napjának szakmai programját ezután kerekasztal-beszélgetéssel zártuk, amelyben a biztonság és a munka kényes egyensúlyát tárgyalta Györke Zsolt IT-biztonsági és megfelelőségi szakértő (FGSZ), Kincses Károly IT-biztonsági divízióvezető (IdomSoft) és Marik Csaba CIO (Phoenix Hungaria Holding).

A jelenleg is zajló beszélgetést Tichy-Rács Bálint, a Netlock informatikai igazgatója, a VISZ biztonsági fórumának vezetője moderálja, a résztvevők pedig azzal kapcsolatban osztják meg tapasztalataikat a közönséggel, hogy ki lehet-e alakítani optimális biztonsági szintet biztosító kereteket, amelyek az üzleti folyamatokat még nem akadályozzák. Ennek során szóba kerül, hogy mindebben mi a szerepe a CIO-nak, az informatikai biztonsági vezetőnek (CISO), az üzemeltetési vezetőnek, és persze magának a felhasználóknak. A kerekasztalt a konferencia második napján egyébként másik három panelbeszélgetés követi majd, reggel pedig mindjárt a Corvinus Egyetem és a Bitport közös kutatásával nyitunk, melynek eredményeit elsőként a CIO Hungary konferencia vendégei ismerhetik meg.

Piaci hírek

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.