Hogyan bírták a rendszerek élesben a stressztesztet? Megerősítette-e a vállalatokon belül az informatikát a járványhelyzet? Létezik-e válságálló IT? Mások mellett ezekre a kérdésekre is válaszokat kerestünk a Bitport tizenegyedik CIO Hungary konferenciáján.

A CIO Klub tagjainak egyértelmű visszajelzése is megerősítette, hogy a távmunka mindennapi életünk részévé vált, de éppen ezért felértékelődtek és a korábbinál is fontosabbá váltak a személyes találkozások. A Bitport kétnapos CIO Hungary konferenciájára az idén rendhagyó időpontban, augusztus végén került sor, hogy az egészségügyi helyzethez igazodó körülmények között ebben az évben is lehetőséget biztosítsunk az eszmecserére a hazai informatikai vezetők legrangosabb szakmai fórumán.

A rendhagó helyzet természetesen a 2020-as CIO Hungary legfőbb témáját is meghatározta, mivel évtizedek óta nem volt ennyire aktuális a válságálló IT kérdése. A világméretű járványhelyzet miatt sok vállalatnál létkérdéssé vált a digitális transzformáció, így a digitalizáció eszközei is mérlegre kerültek. Az új körülmények között az informatikában is óriási lökést kapott, ezzel pedig az üzleti döntéshozók számára is egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy a jól megválasztott új technológiák ígéretei nem feltétlenül marketingszólamok.


Az idei konferencia keynote előadója a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság elnöke, a Vodafone Magyarország korábbi elnöke, Beck György volt, aki programtervező matematikusként és a magyar IKT ipar egyik legsikeresebb menedzsereként az informatikai vezetők szerepének változását mutatta be a pályán eddig eltöltött 42 éve során, a számítástechnikai osztályvezetőktől egészen a Chief Data Officerek megjelenéséig.

A járványhelyzet digitális hatásairól szólva megint kiderült, hogy az IT és az üzlet kapcsolata konjunktúrában is problémás, de a válsághelyzetek még inkább problémássá teszik a viszonyt. A következő időszakban a főinformatikusok szerepe Beck György szerint is meghatározó lesz. Bár a világjárvány kitörésekor nem voltak különösebben optimista várakozásai a digitalizáció tekintetében, a távmunkára vagy távoktatásra való tömeges átállás rövid idő legalább alatt kétévnyi, bizonyos számítások szerint pedig akár egy évtizednek megfelelő ugrást hozott a digitális szolgáltatások használatában.

Egymást érik az állóképsségi tesztek

Az Invitech vállalati szolgáltatásokért felelős vezérigazgató-helyettese, Kemendi Zsolt a fizikai állóképesség párhuzamán keresztül beszélt az üzleti szervezetek erőnlétének és a folyamatos versenyzés képességének felépítéséről, ami ezen a területen is nehezen, csak mostanihoz hasonló kritikus helyzetekben visszamérhető dolog. Az előadás annak a lehetőségeit járta körül, hogy miként lehet csapatokat motiválni a saját és vállalati célok elérése érdekében, illetve hogyan kezelhetők rugalmasan a rekord gyorsaságú változások és újítások.
 


Tanács Lajos, a Wunderplan ügyvezető igazgatójának prezentációjával a projektportfólió-menedzsment kihívásaira kanyarodtunk rá, ami ugyancsak aktuális kérdés a koronavírus-válság idején. IT-vezetőként a körülmények ellenére, vagy éppen azokat meglovagolva kell leszállítani a tömegével érkező, ambiciózus határidőkkel és elvárásokkal meghatározott projekteket. A mostani előadás olyan alapelveket vázolt fel, amelyek nem csak a koronavírus idején, hanem bármikor segíthetnek benne, hogy az IT a folyamatos tűzoltás helyett valódi, minőségi eredményeket szállítson.

Az ügyfelek IT-kereteinek szűkülése és az új licencek értékesítése mellett a szoftvergyártók célszámai nem sokat változtak, így a válság közepette a szoftverauditok is szaporodnak. Mivel a koronavírus-járvány kapcsán a vállalatok többsége rapid licencvásárlásokra kényszerült, ez különös hangsúlyt helyez az "auditálló" informatikára. Zsoldos Sándor, az IPR-Insights vezérgazgatója a szoftverpark használaton kívüli elemeinek értelmetlen jogi kockázatairól és a jogszerű felhasználások mellett is felesleges kiadásairól beszélt, kitérve a home office licencelési problémáira és más időszerű kérdésekre.

Ide tartoznak az alternatív beszerzési lehetőségek is, amelyekkel összefüggésben Alfred Girr, a Relicense AG Kelet-Európáért felelős értékesítési igazgatója mutatta be a régió használtszofver-piacának egyik legnagyobb szereplőjét. A prezentáció középpontjában a Microsoft egyre agresszívebbnek mondott tárgyalási és audit gyakorlata állt, ami az ügyfeleket is kihívások elé állítja; az előadás ehhez képest az ügyfelek valós igényeinek azonosításába igyekezett betekintést nyújtani a Relicense és partnerei részéről, komoly megtakarítást ígérve a szállító standard árazásával összehasonlítva.

Tovább az első napi beszámoló folytatására »

Piaci hírek

Annyira nem megy a Cybertruck, hogy szabadságra küldik a gyári dolgozókat

Korábban már lerövidítették a műszakokat, az alkalmazottak pedig esetenként másféle feladatokat kaptak, hogy kitöltsék a munkaidejüket.
 
A software defined network már évek óta velünk él. Csak idő kérdése volt a koncepciót kiterjesztése a WAN-okra.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.