Beszámolónk második része a Bitport CIO Klubjának őszi rendezvényéről, ahol az ügyféligények, a mesterséges intelligencia IT-biztonsági előnyei és az elkövetett hibák tanulságai is szóba kerültek.

A CIO Budapest konferenciát hagyományosan azzal a céllal szervezzük meg, hogy a személyes tapasztalatok és a bevált módszerek az informatikai vezetők minél szélesebb köréhez eljuthassanak, hasznosulva és további tapasztalatokat vagy jó gyakorlatokat eredményezve. A budapesti La Vida DUNA Rendezvényházban megtartott esemény első, délelőtti paneljéről itt olvasható beszámolónk, benne a konferencia alaphangját megadó kerekasztal-beszélgetéssel, melynek során meghatározó hazai nagyvállalatok digitalizációért felelős vezetői tárgyalták meg a területen kínálkozó lehetőségeket és az ugyanott támadó kihívásokat – kitérve többek között a mesterséges intelligencia szerepére is a diszrupciót és a fejlesztési-beruházási kényszerítő hatásokat illetően.

A délelőtti szünetet követően Leveli András (üzlet- és termékfejlesztési igazgató, LSK Hungária) előadásával folytatódott a szakmai program. Az ügyfelek egyedi üzleti igényei mára az innováció legfőbb katalizátorává léptek elő, ami az idén 30 éves LSK Hungária fejlesztőcsapatát is izgalmas kihívások elé állítja. A leginkább inspiráló történeteket és jó gyakorlatokat pedig most a CIO Budapest résztvevői is megismerhették. Vass Gábor (country manager, SoftwareONE Hungary) és Michiel Bouma (Alliance Manager, Flexera) az egyre bonyolultabb és drágább hibrid környezetek visszatérő témájára kanyarodott rá, bemutatva a Flexera Technology Intelligence Platforms által biztosítható teljes áttekintést és ellenőrzést.

Az ember a legtámadottabb rendszerelem

Sajó Péter (EURO ONE Infosec üzletág igazgató) a mesterséges intelligencia előnyeiről beszélt az IT-biztonsági stratégiákban, olyan felhasználási területeket vázolva, ahol az MI túlságosan nagy változtatások vagy beruházások nélkül is valódi eredményeket hozhat a gyártófüggetlen, globális szemléletmód adaptációjával. Béres Péter (IT-vezető, Sicontact) prezentációja "Tanulunk a múltban elkövetett hibáinkból? Ha igen, miért nem?" címmel az IT-biztonsági incidenseket és azok ismétlődő okait vette elő. A felidézett esetekből ezúttal is látható volt, hogy a technológiai fejlődés és a kiberbiztonsági intézkedések hiába egyre kifinomultabbak, ha folyamatosan ugyanazzal a hanyagsággal és banális hibákkal lehet találkozni.

"Shi(f)t Happens" – olvashattuk Vilhelm Zsolt (rendszermérnök, Palo Alto Networks) előadásának címében is, ami betekintést nyújtott egy modern AI/ML-t használó alkalmazás komponenseibe. A modern alkalazások védelmére kialakított Prisma Cloud is az említett képességekben rejlő kockázatok elleni védekezést segíti, biztosítva a megfelelő vizibilitást és kontrolt az alkalmazások biztosítására. A délutáni panel utolsó programja ezt követően pedig egy újabb kerekasztal-beszélgetés volt, mottója szerint azt a témát körüljárva, amikor a DevSecOps (a DevOps biztonsági módszertanokkal való kiterjesztése a folyamat minden elemében) találkozik az üzlet valóságával.

A résztvevők Erdélyi Tamás (Head of Frontend DevOps, Alfa Biztosító), Hatvani István (információbiztonsági osztályvezető, Magyar Fejlesztési Bank) és Kincses Károly (központi IT biztonsági divízióvezető, IdomSoft) voltak Gazdag Ferenc, a Magyarországi Vezető Informatikusok Szövetsége alelnökének moderálása mellett. A beszélgetés fő kérdése az volt, hogy hogyan hozhatók összhangba az üzleti igények gyorsuló változásával a biztonságos fejlesztések követelményei egy olyan időszakban, amikor a szervezeteknek minden korábbinál jelentősebb kiberbiztonsági kihívásokkal kell számolniuk. Nem meglepő, hogy ebben az összefüggésben is nagy hangsúlyt kapott a szabályozási környezet, illetve az szükséges emberi erőforrás biztosítása (vagy annak hiánya).

Piaci hírek

Változások a Telekom vezetőségében

A távközlési szolgáltatónál hamarosan két területet is új szakember irányít majd.
 
A software defined network már évek óta velünk él. Csak idő kérdése volt a koncepciót kiterjesztése a WAN-okra.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.