A CIO Budapest konferenciát hagyományosan azzal a céllal szervezzük meg, hogy a személyes tapasztalatok és a bevált módszerek az informatikai vezetők minél szélesebb köréhez eljuthassanak, hasznosulva és további tapasztalatokat vagy jó gyakorlatokat eredményezve. A budapesti La Vida DUNA Rendezvényházban megtartott esemény első, délelőtti paneljéről itt olvasható beszámolónk, benne a konferencia alaphangját megadó kerekasztal-beszélgetéssel, melynek során meghatározó hazai nagyvállalatok digitalizációért felelős vezetői tárgyalták meg a területen kínálkozó lehetőségeket és az ugyanott támadó kihívásokat – kitérve többek között a mesterséges intelligencia szerepére is a diszrupciót és a fejlesztési-beruházási kényszerítő hatásokat illetően.
A délelőtti szünetet követően Leveli András (üzlet- és termékfejlesztési igazgató, LSK Hungária) előadásával folytatódott a szakmai program. Az ügyfelek egyedi üzleti igényei mára az innováció legfőbb katalizátorává léptek elő, ami az idén 30 éves LSK Hungária fejlesztőcsapatát is izgalmas kihívások elé állítja. A leginkább inspiráló történeteket és jó gyakorlatokat pedig most a CIO Budapest résztvevői is megismerhették. Vass Gábor (country manager, SoftwareONE Hungary) és Michiel Bouma (Alliance Manager, Flexera) az egyre bonyolultabb és drágább hibrid környezetek visszatérő témájára kanyarodott rá, bemutatva a Flexera Technology Intelligence Platforms által biztosítható teljes áttekintést és ellenőrzést.
Az ember a legtámadottabb rendszerelem
Sajó Péter (EURO ONE Infosec üzletág igazgató) a mesterséges intelligencia előnyeiről beszélt az IT-biztonsági stratégiákban, olyan felhasználási területeket vázolva, ahol az MI túlságosan nagy változtatások vagy beruházások nélkül is valódi eredményeket hozhat a gyártófüggetlen, globális szemléletmód adaptációjával. Béres Péter (IT-vezető, Sicontact) prezentációja "Tanulunk a múltban elkövetett hibáinkból? Ha igen, miért nem?" címmel az IT-biztonsági incidenseket és azok ismétlődő okait vette elő. A felidézett esetekből ezúttal is látható volt, hogy a technológiai fejlődés és a kiberbiztonsági intézkedések hiába egyre kifinomultabbak, ha folyamatosan ugyanazzal a hanyagsággal és banális hibákkal lehet találkozni.
"Shi(f)t Happens" – olvashattuk Vilhelm Zsolt (rendszermérnök, Palo Alto Networks) előadásának címében is, ami betekintést nyújtott egy modern AI/ML-t használó alkalmazás komponenseibe. A modern alkalazások védelmére kialakított Prisma Cloud is az említett képességekben rejlő kockázatok elleni védekezést segíti, biztosítva a megfelelő vizibilitást és kontrolt az alkalmazások biztosítására. A délutáni panel utolsó programja ezt követően pedig egy újabb kerekasztal-beszélgetés volt, mottója szerint azt a témát körüljárva, amikor a DevSecOps (a DevOps biztonsági módszertanokkal való kiterjesztése a folyamat minden elemében) találkozik az üzlet valóságával.
A résztvevők Erdélyi Tamás (Head of Frontend DevOps, Alfa Biztosító), Hatvani István (információbiztonsági osztályvezető, Magyar Fejlesztési Bank) és Kincses Károly (központi IT biztonsági divízióvezető, IdomSoft) voltak Gazdag Ferenc, a Magyarországi Vezető Informatikusok Szövetsége alelnökének moderálása mellett. A beszélgetés fő kérdése az volt, hogy hogyan hozhatók összhangba az üzleti igények gyorsuló változásával a biztonságos fejlesztések követelményei egy olyan időszakban, amikor a szervezeteknek minden korábbinál jelentősebb kiberbiztonsági kihívásokkal kell számolniuk. Nem meglepő, hogy ebben az összefüggésben is nagy hangsúlyt kapott a szabályozási környezet, illetve az szükséges emberi erőforrás biztosítása (vagy annak hiánya).
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak