Beszámolónk második része a kilencedik alkalommal megrendezett őszi CIO Budapest konferenciáról, ahol kiderült, hogy milyen IT-stratégiák a leghatékonyabbak a jelenlegi gazdasági helyzetben.

A technológiai fejlődés dinamikája alcímmel rendezett konferenciánk két éves járványügyi kényszerszünet után tért vissza, a kihívásokkal teli időszakban pedig arra kerestük a választ, hogy az implementáció miért kulcsfontosságú kérdés a nehézségeken átsegítő informatika esetében. A CIO Budapest ezúttal is a technológiák napi gyakorlatban való felhasználására koncentrált, esettanulmányok és a digitális transzformáció jó gyakorlatait képviselő, sikeres projektek bemutatásával. Az eseményt Fritsch Róbert, a Magyarországi Vezető Informatikusok Szövetségének (mVISZ) elnöke nyitotta meg, aki a múltbeli és jelenlegi krízisek tanulságait és várható hatásait foglalta össze. Felhívta a figyelmet a meglévő eszközök hasznosítására is, ami az új megoldások bőségében is hangsúlyossá válik a folyamatos integrációs és konszolidációs erőfeszítésekkel szemben.

Az idei CIO Budapest keynote-ja Schin Lotár, az OTP Bank AI CoE vezetője volt, aki a mesterséges intelligencia és a nagy teljesítményű számítástechnika területére nyújtott bepillantást. Különös tekintettel az OTP fejlesztéseire, amelyek egy pénzügyi szaknyelvre kialakított magyar nyelvi modell felépítést célozzák – az előadásról részletesebben itt számoltunk be. Ezt követően a MOL Group Digital Factory igazgatója, Stekl László beszélt az integrációról mint a technológiai projektek legkritikusabb és legfájdalmasabb részéről, ami könnyen eredményezhet nehezen továbbfejleszthető és fenntartható "spagetti architektúrákat". A MOL Digital Factory esetében azonban több tucat egyszerű, gyors, alacsony költségű, méretezhető és újra felhasználható API led connectivity alapú integrációs megoldást hoztak létre, alkalmazkodva a digitális korszakhoz.

Bátorfi Zsolt, a HRP felhőplatform-adaptációs szakértője kihívásokat és rájuk adható válaszokat hozott a munkakörnyezetek felhős modernizációjáról, méghozzá egy konkrét vállalat élethelyzetein keresztül mutatva be a felhőalapú digitális transzformációs programok nehézségeit és megoldásait. A TOPdesk Magyarország részéről Zakrzewski Anita a PENNY szolgáltatásmenedzsmentjéről osztott meg esettanulmányt, amelyből kiderült, hogy milyen megbízható, átlátható, könnyen használható eszközökre támaszkodhat az a vállalat, amelynél a rohamos növekedés elveszett eszközöket, hibákat, elfelejtett adminisztrációkat eredményez. A fentarthatóság, pontosabban a fenntartható adattárolás Benyovszky Balázs (Inter-Computer-Informatika) prezentációjában került terítékre, szemléltetve, hogy miként lehetséges fentarthatóan lekövetni az adat jelentőségének és mennyiségének robbanásszerű növekedését.

Így zajlik az IT profitközponttá alakulása

A délelőtti kávészünet után újabb aktuális téma következett, a globális csiphiány és az ellátási láncok felbomlása. Leveli András, az LSK Hungária üzlet- és termékfejlesztési igazgatója szerint a változó termékpaletták, 12 hónapnál hosszabb szállítási határidők vagy az árfolyamok miatt elszabaduló beszerzési árak elérték a felhasználói oldalt, de most abba is betekintést kaptunk, hogy az LSK új gyártási stratégiája hogyan biztosítja termékeinek raktárkészletről való azonnali elérhetőségét, és milyen hardver- és szoftverfejlesztéseket tesz lehetővé a következő vészterhes időkben. Ez utóbbit persze nem csak az ellátási, de a kiberbiztonsági problémák, például a zsarolóvírusok is meghatározzák: Koós Tibor (EURO ONE) az adatmentésről tartott előadást, kitérve a szolgáltatott megoldásokra, a mentésre váró adatok exponenciális növekedésére és arra, hogy a túltervezés helyett milyen más lehetőségek állnak rendelkezésre.

A Fortinet kiberbiztonsági szakértője, Kiss Zoltán egy nagy magyar vállalat szemszögéből, valós tapasztalatok alapján adott kitekintést a Fortinet kibervédelmi megoldásaira, emellett előadásában azonosít néhány kapaszkodót is a közeljövőben várható kibervédelmi trendeket illetően. A 2022-es CIO Budapest konferenciát a hagyományoknak megfelelően most is egy szakmai panelbeszélgetéssel zártuk, melynek címe szó szerint és átvitt értelemben is utalt az előzőekre: Mentés másként, avagy hogyan segíthet a nehéz helyzetben az IT a vállalatnak? A kerekasztal moderátora Szalkai Gergely projektmenedszment-szakértő, a Bitport CIO Klub podcastjának szerkesztője, résztvevői pedig Koller György műszaki vezérigazgató-helyettes (Yettel), Kelemen Gábor CIO (Danubius Hotels) és Tobak Tamás CIO (Waberer's) voltak.

A beszélgetésben a különböző ágazatokat képviselő informatikai vezetők azt vitatták meg, hogy milyen IT-stratégia a leghatékonyabb jelen gazdasági helyzetben, fel kell-e készülni az IT-büdzsék csökkentésére, és ha igen, akkor hogyan. Szóba került, hogy léteznek-e bevált receptek, és elő lehet-e venni azokat a forgatókönyveket, melyeket a 2008-as válság után egyszer már végigjátszottak a vállalatoknál, vagy esetleg a jelen helyzet valami egészen új reakciót kíván a vállalatok IT-részlegeitől. A munkapiaci erőforrások és az automatizálás helyzete, vagy éppen az iparági specifikumok aktualitásai mellett meghallgathattuk a résztvevők gondolatait az IT-infrastruktúra közvetlen üzemeltetési költségeiről és menedzsmentjük szűk keresztmetszeteiről, illetve mindarról, amit a közeljövő hozhat ezen a területen.

Piaci hírek

Saját tartalmát operálja weboldalakba a Google

A keresőóriás természetesen csak a felhasználók minél teljesebb kiszolgálása miatt szúr be információs panelt aktiváló linkeket olyan oldalakba, amelyekhez amúgy semmi köze.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.