Terjedelmes interjút készített a német Handelsblatt Christian Kleinnel, az SAP vezérigazgatójával. Klein, aki tavaly április óta egyedül vezeti a vállalatot, ellentmondásos időszakon van túl. A felhős üzlet hasít, míg a vállalat tőzsdei teljesítménye elmarad a konkurensekétől. A Handelsblatt erre az ellentmondásra is rákérdezett.
Nem kérdés: a felhő a jelen és a jövő
Az ma már nem kérdés, hogy a felhő a jövő. A kérdés, legalábbis a Handelsblatt szerint, hogy ez elég-e egy vendor sikeréhez. Az interjúban felhozzák a vállalat tavalyi bejelentését, mely szerint a világjárvány miatt az SAP is többet fektet a felhős fejlesztéseibe. Október végén Klein jelentette be, hogy feladják középtávú bevételi céljaikat, és a vállalat minden szabad erőforrását a felhős fejlesztésekre fordítják. A tőzsde finoman szólva nem fogadta kitörő örömmel a hírt: szinte azonnal 13 százalékos árfolyamzuhanással reagált.
Nem volt szép nap, ismerte el most a vezérigazgató. De szerinte jól döntöttek, mert közép- és hosszabb távon ez jó az ügyfeleknek, és ez jó az SAP-nak is. Magyarázata szerint a változásra reagálni kell, és most ez a felhő. "Biztos vagyok benne: hosszú távon az SAP a világ egyik legnagyobb felhős vállalata lesz" – mondta.
A riporter ellenveti, hogy ilyen összefüggésben korábban az Amazon vagy a Microsoft került szóba, és nem az SAP. Klein szerint azonban az SAP olyan területeket fed le, melyek ma a legnagyobb kihívást jelentik az ügyfeleiknek globálisan: ellátási láncok, éghajlatváltozás, a munka jövője... És ezekre a területekre az SAP-nak van jó megoldása.
Csakhogy az ügyfelek mérsékelten elégedettek, veti ellen a Handelsblatt. Klein azonban nem jön zavarba, szerinte az ügyfelek elégedettsége jelentősen javult, köszönhetően annak, hogy a fejlesztésekben és az értékesítésben a korábbinál nagyobb szerepet kap az ügyfél-elégedettség. Új képzési program bevezetésén dolgoznak, hogy jobban átmenjen a know-how a fejlesztéstől az értékesítéshez. Illetve keresik az új követelményekhez illeszkedő új tehetségeket. És már kaptak is visszajelzést, hogy az irány jó. "Innovációra koncentráló cég vagyunk, amely a kutatás-fejlesztésbe fektet be" – mondta Klein. Ugyanakkor megvédte a korábbi nagy bevásárlásokat is. Jó felvásárlások voltak, mondta, de szerinte azokat gyorsabban kellett volna integrálni egy egységes platformba.
Bár a befektetők még mindig bizonytalanok (miközben a vállalat ebben az évben negyedévről negyedévre javította az előrejelzéseit), Klein azt mondta, nem akarnak pályát módosítani. Még legalább két negyedév kell ahhoz, hogy a változtatások beérjenek. A nyereségesség javítását azonban csak 2023-ra ígéri a vezérigazgató.
A vállalat jövőre sem tervezi a költségek csökkentését, hogy javítsa a nyereségességet; sőt a kutatás-fejlesztési kiadásokat még növeli is. És minél nagyobbra nő a cég, annál jobb lesz a szolgáltatásai méretgazdaságossága, mondta Klein, aki szerint ez a felhőben kritikus kérdés.
Egy csipetnyi szakpolitizálás: a szomszéd fűje
Az interjúból kiderül, Kleinkék szerint Németország sem foglalkozik a helyén a digitalizációval. A választások kapcsán szorgalmazták egy digitális minisztérium felállítását, amelybe össze lehetne vonni a szövetségi szintű digitális törekvéseket, és arra egységes és átlátható költségvetési keret lenne. Mint mondta, sokan még mindig nem veszik észre, hogy mekkora változás előtt állunk, ami nemcsak a gazdaságot forgatja fel az új üzleti modellekkel, hanem a közigazgatást is.
Ezzel kapcsolatban egyébként Kleinből is előtör a "szomszéd fűje" effektus. Azzal példálózik, hogy az SAP világszerte dolgozik a közszférának, az USA-ban például digitalizált szolgáltatások sorát nyújtják különböző minisztériumoknak. Ezzel szemben Németországban gyakran hiányzik a bátorság és a készség az ilyen szolgáltatások bevezetésére.
A teljes német nyelvű interjú itt olvasható.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak