A Kreml egy olyan törvénymódosítást fontolgat, amelynek értelmében az orosz vállalatoknak extra díjat kéne befizetni a költségvetésbe, amennyiben működésük során külföldi szoftvert használnak. A TASZSZ orosz hírügynökség keddi anyaga a digitális fejlesztésért felelős minisztert idézte: Makszut Szadajev szerint Moszkva eltökélt abban, hogy csökkentse a külföldi technológiától való függőségét, ezzel párhuzamosan pedig erősítse a hazai iparágat.
A Reuters témával kapcsolatos beszámolója kitér rá, hogy Vlagyimir Putyin elnök május elején írt alá egy olyan rendeletet, amely szerint a kulcsfontosságú iparágakban 2030-ig el kell érni, hogy legalább a cégek 80 százaléka térjen át hazai fejlesztésű szoftverekre.
A jelek szerint a kormányzat mindezt a célt pénzügyi ösztönzőkkel is igyekszik támogatni és gyorsítani. A kedden egy informatikai konferencián szereplő Szadajev kijelentette: az orosz cégekre kivetett illeték bevezetése "kiegyenlítené" a külföldi és az orosz szoftvereket.
A beszámolók azonban arra nem térnek ki, hogy pontosan mire gondolt kiegyenlítés címén a miniszter. Hasonló homály fedi egyelőre az esetlegesen bevezetendő díj mértékét és beszedési formáját.
Nincs más út
Oroszország még jóval az Ukrajna ellen 2022-ben indított nagyszabású háború előtt azon volt, hogy mérsékelje külföldi technológiai kitettségét. 2010-ben indult például az állami szektor nyílt forrású szoftverekre történő átállítása, ami egyértelműen a Microsofttól való függőséget igyekezett felszámolni. De szintén az amerikai szoftveróriás befolyását próbálták csökkenteni 2016-ban azzal, hogy saját fejlesztésű levelezőrendszerre állították át a kormányzati szerveket.
Az ukrán invázió után a folyamat azonban még sürgetőbbé vált, mivel vagy önként, vagy szankciós nyomásra, de rengeteg nyugati technológiai cég kivonult Oroszországból. Ezzel párhuzamosan pedig Moszkva egyre több és több külföldi megoldást, szolgáltatást blokkolt és tiltott ki. Mindezek a folyamatok természetesen csak felerősítették a szükségességét annak, hogy Oroszországban a cégek és szervezetek saját fejlesztésű szoftverekkel működjenek.
Szakmai nap a jövőálló digitális infrastruktúra jegyében
A digitális infrastruktúra új kihívásai - legyen szó MI megoldásokról, szigorodó fenntarthatósági követelményekről, vagy az reziliens és szünetmentes működésről - szinte minden nagyobb szervezet életében meghatározó szerepet játszanak. Egy szakmai rendezvénysorozat segítségével közelebb kerülhetünk a megoldásokhoz és segítséget kaphatunk az új technológiák sikeres implementálásához.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak