Hatályba lépett a törvény, amely szinte az összes érdemi kommunikációs szolgáltatást nyújtó alkalmazás használatát tiltja a kormányzati és állami szerveknél, de a Zoomot lefelejtették a listáról.

Március elsejétől lépett érvénybe az a törvény Oroszországban, amely erősen szűkíti az orosz kormányzati és állami szerveknél a használható chatalkalmazások körét. Az orosz távközlési és tömegtájékoztatási hatóság, a Roszkomnadzor közleményben részletezte, hogy mely programokat tilos a jövőben használni.

Mint a Bleeping Computer felhívja a figyelmet, Az információról, az információs technológiáról és az információvédelemről címen futó törvény szövege nem nevesíti a tiltott üzenetküldőket, csak a kritériumokat határozza meg. Eszerint tilos minden olyan eszköz használata, amely külföldi szervezetek tulajdonában van. A törvény az állami és önkormányzati szerveken túl vonatkozik minden olyan szervezetre, amelyben az állam/önkormányzat részesedése meghaladja az 50 százalékot.

A Roszkomnadzor konkretizálja is a törvényt. A DeepL fordításában: "A törvény számos orosz szervezet számára megtiltja a külföldi üzenetküldők (külföldi tulajdonú információs rendszerek és számítógépes programok, amelyeket kizárólag a felhasználók közötti üzenetváltásra terveztek és/vagy használnak, ahol a feladó azonosítja az üzenetek címzettjeit, és az internetfelhasználók nem rendelkeznek arról, hogy nyilvánosan elérhető információkat tegyenek közzé az interneten) használatát."

A hatóság listát is mellékelt a tiltott szolgáltatásokról (lásd a keretes szövegrészt).

.

A tiltott szolgáltatások

1. Discord: eredetileg játékra tervezett, de akár munkaszervezési felületként is használható közösségi platform, amelynek van ingyenes azonnali üzenetküldő alkalmazása is. Székhely: San Francisco, USA

2. Microsoft Teams: üzleti kommunikációs platform. Székhely: Redmond, USA

3. Skype for Business: a Microsoft vállalati célú azonnali üzenetküldő és videokonferencia alkalmazása. Székhely: Redmond, USA

4. Snapchat: a Snap Inc. azonnali üzenetküldő alkalmazása és efemer adatcsereplatformja. Székhely: Santa Monica, USA

5. Telegram: végponti titkosítást is biztosító chatprogram, amely az orosz Facebookként is emlegetett VKontakte egyik alapítójának, Pavel Durovnak a projektje. Már korábban is blokkolták az orosz hatóságok. Székhely: Dubai, Egyesült Arab Emírségek

6. Threema: egy kevésbé ismert fizetős alkalmazás, amely decentralizált architektúrán biztosít végponti titkosítással azonnal üzenetküldést és csoportos kommunikációt. Székhely: Pfäffikon, Svájc.

7. Viber: 2014 óta a Rakuten tulajdonában lévő, ingyenesen használható VoIP- és azonnali üzenetküldő alkalmazás végponti titkosítással. Székhely: Tokió, japán

8. WhatsApp: a Facebook tulajdonában lévő, végponti titkosítást is biztosító azonnali üzenetküldő és VoIP-alkalmazás. Székhely: Menlo Park, USA

9. WeChat: a Tencent kínai internetes óriás szuperappja, amely az azonnali üzenetküldés mellett, közösségi platformként és mobilfizetési alkalmazásként is működik. Székhely: Sencsen, Kína


A Bleeping Computer megjegyzi: érdekes módon több ismert szolgáltatásról is megfeledkezett az orosz hatóság. A legfeltűnőbb talán az, hogy a kaliforniai székhelyű Zoom nem szerepel a tiltólistán. A pandémia időszaka alatt a világ egyik legelterjedtebb videokonferencia-platformjává váló szolgáltatás azonnali üzenetküldésre és hanghívásra is alkalmas. Hasonlóképpen lemaradt a listáról a kifejezetten titkosított üzenetváltásra fejlesztett Signal is.

Meg akarják fogni az információszivárgást

Az orosz hatóságok már korábban is igyekeztek korlátozni ezeket a kommunikációs csatornákat. Több platformot is felszólítottak, hogy szűrjék és távolítsák el azokat az információkat, melyek az orosz állam értelmezésében félretájékoztatják a közvéleményt.

A tiltás illeszkedik abba az orosz törekvésbe, hogy a kritikus ágazatokban minimalizálják az érzékeny információk kiszivárgásának lehetőségét. 2022 szeptembere óta intenzíven ösztönzik a kormányzati és közszolgálati rendszerekben a hazai szoftverek alkalmazását. Ez gyakorlatilag orosz Linux-disztribúciókat jelent, mint amilyen az Astra Linux, az ALT OS vagy a Red OS.

Emellett betiltották több megbízható VPN használatát, ami miatt a Duma még a fából vaskarikát is kitalálta. Egy hónapja arra tett javaslatot, hogy a kormány fejlesztessen ki egy ún. nemzeti VPN-t, ami biztosítaná az államnak a VPN-es kommunikáció ellenőrizhetőségét.

Tegyük hozzá: nem csak az orosz állam paranoiás. Pár éve az amerikai szenátusban például hosszas vita után engedélyezték a titkosított kommunikációt biztosító Signal alkalmazás használatát, manapság pedig a TikTok az első számú közellenség: egyre több helyen tiltják meg használatát a kormányzati-állami rendszereken.

Piaci hírek

Visszavonulót fújt Európában a TikTok

Az Európai Bizottságnak nagyon nem tetszett a kínai közösségi alkalmazás ösztönzőporgramja, amit olyan addiktívnak és károsnak jellemeztek, mint a dohányzást.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.