Évekig az USA vezette az International Institute for Management Development rangsorát, de idén Dánia végzett az élen. Magyarország kicsit javítva korábbi helyezésén megcsípte a középmezőny alját.

Elvesztette első helyét az USA az International Institute for Management Development (IMD) digitális versenyképességi világranglistáján. A nyolcadik éve kiadott elemzés 63 országban vizsgálta a digitális technológiák elfogadására és feltárására való képességet és készséget.

Az intézet a rangsor összeállításakor három fő tényezőt értékelt: 1. az új technológiák felfedezéséhez, megértéséhez és kiépítéséhez szükséges know-how-t (röviden: tudás); 2. a digitális technológiák fejlesztését lehetővé tevő általános környezetet (technológia); valamint 3. az ország felkészültségét arra, hogy a digitális átalakulás lehetőségeit kiaknázza (jövőre való felkészültség).

Mint a The Register felhívja a figyelmet, a rangsort évig az USA vezette, ám idén elbukta az első helyet. Dánia ugyanis a harmadik tényezőben, a jövőbeli lehetőségek kiaknázására való felkészülésben olyan kiemelkedő értékelést kapott, hogy azzal átvette a vezetést. Mindeközben az USA több vizsgált területen is visszaesett: a technológiai know-how terén csak a kilencedik lett, illetve nagyot romlott az ország integrációs kapacitása (a harmadik helyről lecsúszott a tizedikre). Az is rontotta az ország értékelését, hogy az üzleti szféra nem kezeli jól a kiberbiztonságot.

Az Egyesült Királyság két helyet esett vissza, idén a 14. helyen végzett, pedig javított a technológiai know-how és a jövőbeli felkészültség terén is. Ezzel szemben Izrael két helyet javított, így a tizenharmadik helyre futott be. Még nagyobbat fejlődött Ausztrália, amely hat helyet lépett előre, így 14. a rangsorban.

Az uniós tagállamok közül Horvátország fejlődése a leglátványosabb: egy év alatt 12 helyet javítva közvetlenül a három helyet erősödő Magyarország mögött végzett és 43. lett. Szintén komoly javulást mért az IMD a balti országokban. Észtország és Litváni egyaránt öt helyet javult, így előbbi a 20., utóbbi a 25. helyen végzett. Lettország a középmezőnyben van: három helyet javítva a 34.

Az Unió szempontjából ígéretes, hogy az első tíz helyen öt európai ország áll. Dánia mellett bekerült Svédország (3.), Svájc (5.), Hollandia (6.) és Finnország (7.). Ázsiából három ország került az élcsapatban: Szingapúr (4.), Dél-Korea (8.) és Hongkong (9.). A 10. helyre pedig Kanada futott be. A legnagyobb EU-s gazdaságok közül csak a német digitalizációs helyzet romlott egy helyet, így idén a 19. lett.

 
IMD World Digital Competitiveness Ranking 2022
Infogram

 


Érdekes még, hogy Tajvan hat hellyel végzett Kína előtt: előbbi a 11., míg a Made in China program megvalósításával küzdő Kína a 17.

És Magyarország?

Magyarország a tavalyi felméréshez képest három helyet javítva érte el a 42. helyet. A három fő paraméterből kettőben mutatott komolyabb fejlődést az ország. A technológia terén öt helyet javított, így 31. lett; a jövőre való felkészültség tekintetében a tavalyi 61. pozícióhoz képest négyet sikerült felkapaszkodni. A tudás szempontjából ugyanakkor hazánk megismételte a tavalyi eredményét, ami a 43. hely volt.

A régióból Csehország ugyan jóval pozitívabb értékelést kapott, ám ahogy tavaly, idén is a 33. helyre futott be, míg Lengyelország öt helyet rontva csak a 46. lett.

A teljes tanulmány a részletes eredményekkel az IMD oldaláról tölthető le PDF-ben.

Piaci hírek

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.