Az Európai Bizottság javaslata lehetővé tenné az uniós polgároknak, hogy külföldön is hozzáférjenek az otthon előfizetett online tartalmakhoz. Felfordulást okozhat a piacon.

Ma még igen gyakran előfordul, hogy az unió polgárai Európán belül külfödre utazva nem tudnak hozzáférni a hazájukban megvásárolt online szolgáltatásokhoz: például filmekhez, sportközvetítésekhez, zenéhez, e-könyvekhez vagy éppen játékokhoz.

Jelenleg például a MyTF1 online film- és sorozatszolgáltató francia ügyfelei nem tudnak új filmeket kikölcsönözni, ha éppen Angliában tartózkodnak, ahogy a holland Netflix-előfizetők is Németországban csupán a német fogyasztóknak kínált filmeket tudják megnézni. Bár az még mindig jobb, mint ha Lengyelországba utaznának, mert ott már semmit sem tudnak a Netflixen nézni, mivel a szolgáltatás nem elérhető. De ugyenez igaz például a német Sky TV Now-ra vagy a ProSiebenSat.1 MaxDome-ra is.

Mi számít ideiglenes külföldi tartózkodásnak?

Az EU-ban az internetezők közel fele online módon is hallgat zenét, néz videókat vagy játszik. Közülük sokan – különösen a legfiatalabbak – elvárják, hogy ezt akkor is megtehessék, amikor az EU-n belül egyik országból a másikba utaznak. Ezek a trendek várhatóan tovább erősödnek 2017-től, amikor a roamingdíjak megszűnésének köszönhetően az európaiaknak kevesebbet kell fizetniük, ha egy másik tagállamban a mobil eszközükről interneteznek.

Az Európai Bizottság új javaslatának elfogadása esetén a szolgáltatatóknak biztosítaniuk kell online tartalomszolgáltatásaik határokon átívelő korlátlan hordozhatóságát. Ez az új uniós fogyasztói jog ugyancsak 2017-ben, vagyis az európai roamingdíjak megszűnésének az évében valósulhat meg.

A javaslat szerint a digitális tartalmakra előfizetők a jövőben tartózkodjanak bár az Unió bármely országában, szabadon válogathatnak a szolgáltató otthon elérhető műsoraiból, katalógusából anélkül, hogy ahhoz virtuális magánhálózatra kellene csatlakozniuk.

"Hét hónappal ezelőtt a digitális tartalmak egységes piacának gyors megvalósítását ígértük. Ma bemutatjuk az első javaslatokat. Gondoskodni akarunk a tartalmak határokon átívelő hordozhatóságáról. Lehetővé kell tenni, hogy ha valaki jogszerűen vásárol tartalmakat – filmeket, könyveket, labdarúgó-mérkőzéseket vagy tévésorozatokat –, azokat Európán belül bárhova szabadon magával vihesse. Ez valódi változást jelentene, ahhoz foghatót, mint amit a roamingdíjak megszüntetésével vittünk véghez" – mondta a javaslatról Andrus Ansip, a Bizottság egységes digitális piacért felelős elnökhelyettese.

Az persze már a szolgáltatókon múlik, hogyan határozzák meg az ideiglenesen külföldön tartózkodás kritériumát. Azt ugyanis valószínűleg igyekeznek mjad elkerülni, hogy valaki olyan országban vásárolja meg magának az előfizetést, ahol olcsóbb.

Feketeleves a médiaiparnak

A médiaipar számára azonban a feketeleves csak ezután következik: jövőre ugyanis a Bizottság olyan javaslattal akar előállni, mely szerint az online tévé- és rádióprogramokat mind a 28 tagországban egységesen elérhetővé kellene tenni. A műsorszórók, filmproducerek, jogtulajdonosok elsősorban attól félnek, hogy a földrajzi licencjogok megbolygatása azok elértéktelenedéséhez vezethet.

A Bizottság a hírgyűjtő portálok szerepét is vizsgálná. Azt akarja felmérni, hogy megfelelőek-e a jogvédett alkotások online hasznosítására vonatkozó engedélyek, és hogy tisztességes-e az alkotások online felhasználásából származó haszon elosztása. Ennek egyik meglehetősen szerencsétlenül elsült rendezési kísérletét adta elő Spanyolország. Sikeresen kiüldözte a Google News-t: a spanyol kormány meg akarta adóztatni az internetes óriást az online hírek főcímének és bevezetőjének a listázása miatt. Pedig tanulhattak volna a németek kudarcából: a német kiadók jogdíjat fizettettek volna a Google-lel – és persze a többi keresővel is – a kereső találatai között megjelenő cikkcímekért és bevezetőkért. Az Axel Springer kísérleti jelleggel a négy legnagyobb lapjánál két hétig csak a cikkek címét engedte szemlézni a keresőnek. Aztán rádöbbentek a forgalomcsökkenésre, és gyorsan visszacsináltak mindent.

A Bizottságnak nem szándéka a hyperlinkek megadóztatása; azaz a felhasználóknak nem kell szerzői jogdíjat fizetniük pusztán azért, mert megosztottak szerzői jog hatálya alá eső tartalmakat. Az általános vitához jelentősen hozzá fognak járulni a platformokról és online közvetítőkről jelenleg zajló nyilvános konzultáció eredményei.

A most benyújtott javaslatok között szerepel az európai mozi szélesebb közönséghez való eljuttatása a Kreatív Európa program keretében, és foglalkozik a szerzői jogoknak az egységes digitális piaci követelményekhez igazításával is. A Bizottság felül akarja vizsgálni az uniós szabályokat annak érdekében is, hogy megkönnyítse a kutatók számára a "szöveg- és adatbányászati" technológiák alkalmazását a nagyméretű adatállományok elemzésekor.

A konkrét javaslatok várhatóan jövő tavasszal jelennek meg.

Piaci hírek

Szabadon kipróbálható a Google legfejlettebb videógeneráló modellje

A YouTube videók millióin pallérozott Veo 3 képességeit a Google Cloud részeként mostantól bárki letesztelheti.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból

Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.