A szemünk előtt válik egymás komplementerévé a két technológia. Az okos szerződésektől, az élelmiszeriparon keresztül az energiaelosztásig, szinte nincsen olyan terület, amit ne forradalmasítana blokklánc és a dolgok internetének összehangolt működése.

Előző cikkünkben bemutattuk, hogyan jutott el mostani állapotába a blockchain és az IoT technológiája. Ennek a fejlődésnek az eredménye az a konvergencia, ami a két, egymástól látszólag távol álló területet összeboronálja. Ezt a jelenséget vizsgáljuk meg most kicsit közelebbről; lássuk, mire képes a blokklánc és a dolgok internete együtt!

Miért változtatja meg az IoT játékszabályait a blokklánc?

A blockchain technológia a dolgok internetét alkotó eszközökön való kiaknázásával új lehetőségek tárulnak fel. Automatizálhatóvá válik számos üzleti folyamat, amelyeket a vállalatok partnereikkel folytatnak, anélkül, hogy összetett és drága, központilag felügyelt IT-infrastruktúrákat kellene kialakítani. A megosztott információban rejlő lehetőségekkel erősíthető a partnerek közötti kapcsolat és javítható az együttműködés hatékonysága. Az IoT eszközök a blokklánc segítségével részt vehetnek az elosztott főkönyvi tranzakciókban. Ezzel megújulhatnak az alapvető üzleti tranzakciók, ráadásul a költségek csökkentésével fenntarthatóbb üzleti modellek jöhetnek létre.

Martha Bennett, a Forrester elemzője, szerint 2018-ban elérkezett az ideje annak, hogy megvizsgáljuk a két technológia konvergenciájából származó előnyöket, még ha azok nem is azonnal, hanem néhány év távlatában jelentkeznek. Ehhez három fő területen kell további előrelépést elérni. Egyrészt műszaki oldalról, elsősorban a biztonság tekintetében van szükség fejlődésre. Ugyanakkor annak érdekében, hogy egy széles körű, IoT-ra és blockchainre alapuló ökoszisztémát lehessen kiépíteni, meg kell vizsgálni az üzleti modellek és a gyakorlati alkalmazás aspektusait is.

Legalább ennyire fontos megválaszolni a jogi és megfelelőségi kérdéseket. Benett szerint többek között tisztázni kell a felelősségi szerepköröket, különösen az olyan helyzetekben, melyekben egyes tevékenységeket, vagy azok sorozatát önműködően végzik a dolgok internetét alkotó eszközök. De a korábban már említett okosszerződések jogi háttere is kialakításra vár a legtöbb országban.

Ha azonban ezeket a kihívásokat sikerül leküzdeni, akkor a blokklánc lehet az a hiányzó kapcsolat, ami lehetővé teszi a peer to peer, szerződése(ke)n alapuló, külső hitelesítést nem igénylő IoT tranzakciókra épülő működési formát. Ezzel konzisztens módon megválaszolhatók a skálázhatóság, a meghibásodások, az időbélyegzés, az információrögzítés, a magánszféra és a megbízhatóság kérdései. Lehetővé válik az okoseszközök autonóm, centralizált felügyelet nélküli működése. Ezt a peer to peer tranzakciós rendszert aztán ember-ember vagy ember-tárgy/platform viszonylatban kiterjesztve egy teljes mértékben megbízható, elosztott, digitális infrastruktúrát kapunk.

Összeérnek a szálak

Az IoT eszközök számos tekintetben hoztak változást az informatikában, ezek egyike a közöttük zajló kommunikáció területe. Míg pár tucat szenzor, készülék esetén még probléma nélkül kivitelezhető a klasszikus szerver-kliens felállás, ezernyi vagy tízezernyi csatlakozott eszközzel már több hátránya van, mint előnye a hagyományos hálózati kialakításnak. Az egymással való információcsere, szinkronizáció megváltozott léptéke a kommunikáció újragondolását igényelte.

Itt léphet be a képbe a blokklánc technológia. Használatával egyszerűen és biztonságosan ellenőrizhetők és konfigurálhatók az IoT eszközök. RSA nyilvános kulcsú titkosítással megoldható a kulcskezelés problémája, ahol a nyilvános kulcsokat elosztott főkönyvi rendszerben (például Ethereum formájában) lehet tárolni, a magánkulcsokat pedig az egyes eszközökön.

Főbb kihívások a nagy mennyiségű tranzakciók kezelésében vannak. Mivel a blokklánc technológia a konszenzuson alapuló tranzakciók rögzítését teszi lehetővé, ehhez jellemzően több idő kell, mint egy hagyományos adatbázis esetében. Így a blokklánc megoldások tranzakciófeldolgozási képessége még elmarad a hagyományos adatbázis rendszerekétől. Az IT-architektúra megfelelő átgondolásával, adatgyűjtési csomópontok kialakításával  azonban ez a probléma kezelhető, nyilatkozta lapunknak, Molnár Balázs, az Oracle regionális cloud tanácsadója.

Miért pont Ethereum? A kriptovaluta abban különbözik legtöbb társától, hogy nem csupán digitális fizetési eszközként funkcionál, hanem kifejezetten úgy alkották meg, hogy felhasználható legyen okosszerződések létrehozásához. Kulcskezelő rendszerként használva könnyen felügyelhető a számtalan apró elemből álló IoT-rendszer (a koncepcióról bővebben itt lehet olvasni).

De nem kizárólag ez a megoldás áll rendelkezésre. A számos szervezet – köztük olyan nagyágyúk, mint az IBM, az Intel vagy az Oracle – támogatását maga mögött tudó, 2015 decemberében indult Hyperledger keretrendszer azért jött létre, hogy az iparág szereplőinek együttműködésével fejlessze a blokklánc és az elosztott főkönyvi technológiákat. Kiemelt cél a teljesítmény és a megbízhatóság fokozása az olyan, közismert kriptovalutákkal szemben, mint amilyen például a Bitcoin. A Hyperledger támogatja a nemzetközi üzleti tranzakciókat a legjelentősebb technológiai, pénzügyi és ellátási láncban tevékenykedő vállalatok közreműködésével.

A független, nyílt protokollok és standardok integrálásával számos területen válik bevethetővé a blokklánc. A tárolás, az azonosság, a hozzáféréskezelés és az okosszerződések szolgáltatásai egyaránt profitálhatnak a Hyperledger keretrendszer alkalmazásából.

Képbe kerül a mesterséges intelligencia

Az IoT és a blockchain összekapcsolásával egészen érdekes kísérletek is folynak. Például egy energiaipari cég a napelemek és az áramhálózat közötti adatcserét helyezné blockchain alapokra. Az autógyártók pedig azt vizsgálják, hogy hogyan tudnák alkalmazni a blockchaint a hálózatba kapcsolt autók közötti kommunikációra. De említhetjük Kínát is, ahol a fagyasztott marhahús előállításának és szállításának nyomon követésére vetik be a technológiát.

Még egy lépéssel tovább megy az IBM: a blokklánc technológiát kiterjeszti a kognitív IoT területére. Végső soron ezzel nem csak a dolgok internetét házasítja össze a blockchainnel, hanem ebbe a nászba bevonja a mesterséges intelligenciát is, gyakorlatilag végtelen tárházát nyitva ezzel a lehetőségek előtt.

És nem csak a Kék Óriás halad ezen az ösvényen. Az Ipar 4.0 koncepció, pontosabban az ahhoz kapcsolódó beszállítói lánc alapkövévé készül válni a fent említett trió, azáltal, hogy mindkét területen meghatározó szerepet játszik az autonóm döntéshozatal alkalmazása. Az IDC véleménye szerint az IoT, a blokklánc és a kognitív számítástechnika együtt jelentik a következő generációs vállalatirányítási rendszerek, az intelligens ERP három oszlopát, mely így előbb-utóbb megkerülhetetlen tényezővé vállik a gazdálkodó szervezetek üzemeltetésében, működésük fenntartásában és hatékonyságuk fokozásában.

Hasonló a helyzet az okos épületek piacán, ahol az épületmenedzsment és ezen belül az energiamenedzsment megoldások evolúciója is a konvergencia irányába mutat. Különösen, ami a megújuló, szelet és napsütést felhasználó energiaforrások kimenetének kezelését illeti. Nem csak a létesítmények fűtésének/hűtésének, világításának hatékonyabbá tételében, de akár a felesleg értékesítésében/megvásárlásában is jelentős szerepet játszhat a következő évtizedben. A világ fejlettebb részén egyre inkább általánossá váló, decentralizáltan jelentkező "túltermelés" az IoT és a blockchain rendszerek kombinációja révén könnyen és automatikusan értékesítővé illetve beszerezhetővé válhat.

Átalakulóban a gyártás

Cikksorozatunk következő részében a technológiák együttélésének Ipar 4.0-ra, pontosabban a beszállítói láncra gyakorolt hatását fogjuk áttekinteni. Emellett pedig bemutatjuk, hogyan látja a piac egyik legnagyobb szereplője, az Oracle az üzleti életben alkalmazott blockchain–IoT megoldások jelenét és jövőjét.

Cloud & big data

Az Alphabetnél biztos nincs válság

Ahogy az IT szektor egészében, úgy az Alphabet alá tartozó cégeknél is sok elbocsátás történt az utóbbi időben, ám ez láthatóan nincs hatással a Google-anyavállalat bevételtermelő képességére.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.