Az MI-csipek iránti keresletnek köszönhetően egy év alatt közel duplázódott a bevétel. Mindezt úgy, hogy már a tavaly ilyenkori eredmény sem volt gyenge...

Az immár a világ legértékesebb vállalata címmel is büszkélkedő Nvidia aktuális negyedéves jelentését értelemszerűen óriási várakozás előzte meg. A mesterséges intelligenciához köthető infrastruktúra jelenlegi legfontosabb szereplője hiába szállítja egy ideje futószalagon a hihetetlennél hihetetlenebb negyedéves eredményeket, a jelek szerint még mindig rá tud pakolni egy termetes adaggal. A cég könnyedén megugrotta a szakértők által előzetesen megálmodott ambíciózus számokat, ám a hájp akkora a gyártó körül, hogy még ez sem volt elég a befektetőknek.

Dupla vagy...

Az október végével zárt három hónapos periódus alatt közel 35,1 milliárd dollárnyi értékben forgalmazott, ami egyaránt meghaladja a menedzsment augusztusi prognózisát (32,5 milliárd) és a pénzügyi elemzők konszenzusos várakozását (33,16 milliárd). Ami ennél is figyelemre méltóbb, hogy egy éve ilyenkor még "csak" 18,1 milliárdig pörgött a számláló, azaz a gyártó majdnem megduplázta a bevételeit. A siker természetesen leginkább az adatközponti üzletágnak köszönhető, amely az MI-csipek és a kapcsolódó alkatrészek forgalmazásáért felel. 

A nettó profit ráadásul a forgalomnál is szebben hízott. A negyedév végére több mint 19 milliárd dollár maradt meg tisztán az Nvidia kincstárában, miközben egy évvel ezelőtt 9,24 milliárd volt a kimutatott tiszta nyereség. Itt tehát tényleges duplázás történt. A cég természetesen ezen a területen is megugrotta a szakértői várakozások szintjét: az egy részvényre vetített profit 81 cent lett a beharangozott 75 centhez képest. (Ilyen magas profitrátára nemhogy a hardvergyártók, de valószínűleg még a drogkartellek között sem sokan lehetnek képesek.) 

Az eredmények kapcsán a vezetőség kiemelte, hogy a cég több jelentős ügyfele, így például a Microsoft, az Oracle és az OpenAI is megkezdte az Nvidia tavasszal bejelentett új GPU-jának, a Blackwellnek az átvételét. Igaz, a technológiai óriásoknak kiszállított 13 ezer darab egyelőre csak előzetes mintának tekinthető. Jensen Huang, az Nvidia vezérigazgatója ugyanakkor megerősítette, hogy a Blackwell "teljes termelésben" van.

Ami a folyó negyedévet illeti, a menedzsment nem fukarkodott a bátor előrejelzésekkel. A vállalat nagyjából 37,5 milliárd dollárnyi összforgalomra számít tervez, miközben az elemzői várakozások átlaga 37,08 milliárdos bevételi szintet prognosztizált. A vezetőség által megálmodott célok egyébként 70 százalékos éves gyarapodást jelentenének.

...semmi?

A fentiek tükrében azt várhatnánk, hogy a társaság részvényei jelentős emelkedésbe kezdtek, ám ennek az ellenkezője történt. A tegnapi tőzsdezárást követő kereskedésben nagyjából 2 százalékot vesztettek értékükből az Nvidia papírjai. Mindezt a szakértők leginkább a társaság körül kialakult extrém hangulattal magyarázták. Az Nvidiának már nem elég csak simán meghaladnia az egyébként nem szerény elemzői várakozásokat, hanem mérföldekkel kell megugrani a képzeletbeli lécet.

Az tény, hogy a gyártó lendülete lassul. A mostani 94 százalékos forgalomnövekedést az elmúlt negyedévekben 122, 262 és 265 százalékos bővülések előzték meg. Azt viszont valószínűleg a legtelhetetlenebb befektető is belátja, hogy a folyamatosan emelkedő bázisérték miatt képtelenség huzamosabb ideig fenntartani ilyen szintű expanziót.

Az árfolyam gyengülésében szerepet játszhatott az is, hogy az elmúlt napokban negatív hírek láttak napvilágot a Blackwell-sorozattal kapcsolatban. Az MI-feladatok gyorsításában kiemelkedőnek ígérkező grafikus feldolgozóegységek állítólag túlságosan felmelegednek, ha sűrűn pakolják őket egymás mellé bizonyos rackszekrényekben. Mindez lassíthatja a következő generációs csipek telepítését, ami természetszerűleg idegessé teszi a befektetőket.

(Fotó: Nvidia)

Piaci hírek

Most érdemes autonóm darukat gyártani

Egy friss iparági elemzés szerint néhány éven belül 6 milliárd dollárosra hízhat a kikötői anyagmozgatást felgyorsító robotdaruk piaca.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.