Az Európai Bizottságnak nagyon nem tetszik, hogy a Facebook üzemeltetője előfizetéses modell mögé rakta a felhasználók adatait tiszteletben tartó verzióját.

Úgy tűnik, július beköszöntével sem áll nyári pihenőmódba az Európai Bizottság. A testület tegnap közölte előzetes vizsgálatának eredményét, amely arra jutott, hogy a többek között a Facebookot és az Instagramot üzemeltető Meta Inc. megsérti a digitális piacokat szabályozó keretrendszer, a DMA rendelkezéseit.

Az ügy előzménye, hogy az amerikai vállalat a szigorodó uniós szabályokra reagálva tartózkodik ugyan a felhasználói adatok reklámcélú és egyéb üzleti felhasználásától, de csak abban az esetben, ha a felhasználó hajlandó előfizetői díjat fizetni. A gyakorlatot már márciusban élesen bírálta Margrethe Vestager, az Európai Unió versenypolitikáért felelős vezetője, ami után nem sokkal hivatalos vizsgálat indult az ügyben.

Thierry Breton, a EU egységes belső piacáért felelős biztos hétfőn azzal kommentálta a jelentést, hogy a DMA lényege éppen az, hogy a felhasználók kezébe adja a személyes adataikkal kapcsolatos döntést, illetve hogy más vállalatok a technológiai óriásokat megillető azonos jogokkal működhessenek az adatok hozzáférésével kapcsolatban.

A Meta a maga részéről nem lát kivetnivalót a gyakorlatában, szerinte modellje megfelel az uniós szabályozásnak. A vállalat szóvivője azt is leszögezte: "konstruktív megbeszéléseket kívánnak folytatni az Európai Bizottsággal annak érdekében, hogy a vizsgálatot lezárják".

Nem babra megy

Az ügy labdája ezzel immár a Meta oldalán pattog. A közösségi óriásnak legkésőbb jövő márciusig kellene meggyőznie Brüsszelt. Amennyiben ez nem sikerülne, úgy a Meta akár éves globális bevételének 10 százalékával megegyező bírságot is kaphat a régiós szabályozás megsértéséért. A DMA rendelkezéseinek visszaesőként történő kijátszásával ez az összeg a duplájára emlekedhet. Folytatódó jogsértések esetén pedig az Európai Bizottság további lépéseket is tehet, például kötelezheti a vállalatot egy üzletág vagy annak egy részének eladására, vagy megtilthatja a rendszerszintű meg nem feleléshez kapcsolódó szolgáltatások nyújtását.

A Facebook anyavállalata mellett az Európai Bizottság márciusban már vizsgálatot indított az Apple és a Google ellen is, hogy megfeleltek-e a digitális piacokról szóló szabályozásnak. Az Apple esetében pedig alig egy héttel ezelőtt már meg is született az előzetes elmarasztalás, azaz Cupertino ugyanabban a szorult helyzetben van, mint a Facebook gazdája.

Közösség & HR

Várják a jelöléseket a Gyurós Tibor-díjra

Az IVSZ egykori elnökéről elnevezett díjat idén már 26. alkalommal adják át az elmúlt időszak legjobban teljesítő vezetőjének.
 
A kiberbiztonsági tanúsítási rendszerből kivettek egy olyan követelményt, amely hátrányosan érintette a nem uniós felhőszolgáltatókat.

a melléklet támogatója a 4iG Nyrt.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.