A Microsoft alapítója rendszeresen vitába száll a blokklánc-technológia bizonyos alkalmazásaival kapcsolatban, így többször is határozott véleményt fogalmazott meg a kriptovaluták életképességéről vagy a bitcoinbányászat pusztító környezeti hatásairól. A hét elején most újra kipécézte az ilyen típusú digitális eszközöket, köztük a nem helyettesíthető tokenekkel (NFT), amelyekről szólva a TechCrunch által szervezett egyik eseményen elmondta, hogy azok működése szerinte a "nagyobb bolond elméleten" alapulnak. Ez a közgazdasági fogalom a felkapott és túlárazott eszközök adás-vételére utal, amelyek csak csekély vagy egyáltalán semmilyen saját értékkel nem rendelkeznek, de a "bolondok" egyre drágábban vásárolják fel azokat abban a reményben, hogy annál is magasabb áron tudják majd továbbadni a "még nagyobb bolondoknak".
A kommentárok kiemelik, hogy Gates sok fektetett a digitális bankokba és pénzügyi szolgáltatásokba, de ezeket a keddi eseményen szembeállította a kriptobiznisszel, több százszor hatékonyabbnak nevezte őket a digitális valutáknál. A világ aktuálisan negyedik leggazdagabb embere még ironizált is egyet a Bored Ape Yacht Club nevű NFT-gyűjteményére utalva, megállapítva, hogy a majmokról készült, drágán eladott digitális képek nyilván hatalmasat fognak lendíteni a világon. Eközben az új piac éppen szabadesésben zuhan, ide értve fiat pénzekhez kötött árfolyamúa stablecoinokat is, szerinte azonban mindez csak az olyan befektetőket nem hatja meg, akik amúgy is szépen ki vannak tömve.
A kisebb befektetők ugyanis már komoly veszteségeket könyvelhettek el. Gates már tavaly, a piac összeomlása előtt is azt nyilatkozta a Bloombergnek, hogy olyan embereket terelnek bele ezekbe a mániákba, akik egyszerűen nem engedhetik meg maguknak az ilyesmit: "az általános véleményem az lenne, hogy ha kevesebb pénzed van, mint Elon Musknak, akkor valószínűleg vigyáznod kell velük." A techmilliárdos most újra világgossá tette, hogy a maga részéről nem szállt be a kriptobizniszbe sem rövid, sem hosszú távú befektetésekkel: "hozzászoktam az eszközosztályokhoz, például egy farmhoz, ahol termelnek, vagy egy céghez, ahol termékeket gyártanak." A kriptovilág egén gyülekező viharfelhőkkkel legutóbb ebben az összeállításunkban foglalkoztunk, a tágabb értelemben vett web3-as ökoszisztéma kockázatairól pedig itt írtunk részletesebben.
Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében
"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.
Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni
A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak