A sportszergyártó alig pár éve nyitotta meg hipermodern üzemeit, ám a gyártás hamarosan leáll. A technológia egy része átköltözik az amúgy is olcsóbb ázsiai régióba.

Az Adidas sok szempontból élenjáró márkának volt tekinthető, már ami a technológiai vívmányok beépítését illeti egy olyan iparágban, ahol alapvetően erre eddig nem igazán volt példa. A cég többek között felvásárolta a fitnessz alkalmazást fejlesztő Runtasticot, továbbá első között kezdett kísérletezni a 3D-nyomtatásban rejlő lehetőségekkel. Ebbe a sorba illeszkedett a Speedfactorynak nevezett gyáregységek 2016-os megnyitása is a németországi Ansbachban, illetve a tengerentúlon, Atlantában. 

Keletre költöznek

Az említett egységeket azonban legkésőbb jövő áprilisáig leállítja a cég - derül ki az Adidas friss közleményéből. Bár az ilyen lépést nehéz progresszióként eladni, a hivatalos tájékoztatás természetesen igyekszik pozitív színben feltűntetni a fejleményeket. Az írás kihangsúlyozza, hogy egyrészt maga a fejlesztés gőzerővel folytatódik majd Németországban, másrészt az érintett üzemekben alkalmazott technológia sem vész el, mivel azt két ázsiai partner gyáraiban használják majd fel. Ez az átmentés már idén megtörténik, míg a két nyugati gyár valamikor év elején fejezi be a munkát.

A Speedfactory egységekben a munkafolyamatok túlnyomó többségét robotokra bízták. A gyártás automatizálását, decentralizálását és leginkább rugalmasabbá tételét elősegítő új típusú üzemektől nagyon sokat vártak, de a mostani bejelentés inkább azt mutatja, hogy mindenben nem sikerült megfelelni az előzetes reményeknek. Pedig a gyártás visszaköltöztetése a szállítási költségeket is mérsékelte, a pozitív PR-faktorról nem is beszélve.

Öröm az ürömben, hogy óriási elbocsátásokkal azonban nem kell számolni. Az ansbachi gyár munkaterületén a kezdetek kezdetén is mindössze tíz munkás felügyelte a robotok munkáját, de a távlati cél a teljesen automatizált üzemmód elérése volt.

Válásról nincs szó

A mindkét Speedfactory-egységet partneri szerződés keretében üzemeltető Oeschler céggel nem szakad meg a kapcsolat. A sajtóközlemény tanúsága szerint a két vállalat továbbra is együttműködik más területeken, például a régebb óta elérhető, Boost technológiával készülő talpak előállításánál, illetve az úgynevezett 4D-s eljárással készülő termékeknél. A két gyártási technika közötti különbségeket részletesen bemutatja az alábbi videó.

Konzumer tech

A kisebb hazai gyártóvállalatok elengedhetetlennek tartják a digitalizációt

Egy friss kutatás szerint az üzleti siker és a technológiai fejlődés csereszabatos kifejezésként élnek a kisebb gyártó vállalkozásokat irányító vezetők fejében.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.