Az irodába visszatérés továbbra is döcögősen halad, ezért sok cég váltott stratégiát: távolról figyeli az alkalmazottait.
Hirdetés
 

Bár a cégvezetők többsége leszámolna a távmunkával, a visszatérés nem zajlik zökkenőmentesen. A válalatok ezért stratégiát váltottak: dolgozzon az alkalmazott otthonról vagy az irodában, monitoring eszközök segítségével igyekeznek hatékonyabb munkára ösztönözni.

Több felmérés is azt mutatja, hogy az USA-ban például ez már szinte általános. Egy a MIT Technology Review-n megjelent elemzés szerint a vállalatok 80 százaléka figyeli a távmunkában vagy hibrid formában dolgozó munkavállalóit valamilyen monitoring szoftverrel. Ezek a szoftverek rögzítik az online tevékenységeket, naplózzák a meglátogatott webhelyeket, sőt akár még a viselkedési jellemzőket is.

A megfigyelés terjedését a Gartner nem kis részben a munkáltató és az alkalmazott kölcsönös bizalomvesztésére vezeti vissza. A kutatócég egyik szakértője ezt adatokkal is alátámasztotta az amerikai Computerworldnek: egy felmérésük szerint az alkalmazottaknak csupán az 52 százaléka bízik a szervezetében. A munkaadóknál kicsit nagyobb a bizalom foka: 63 százalékuk nyilatkozott hasonlóan dolgozóiról. Érdekes, hogy a HR-vezetőknek csak 42 százaléka mondta azt, hogy cége megbízik az alkalmazottaiban. (A Gartner szerint egyébként "csak" a cégek 71 százaléka figyeli az alkalmazottait.)

Az ExpressVPN egy februárban publikált felmérése szerint az amerikai munkaadók 74 százaléka használ online megfigyelő eszközöket. 67 százalékuk biometrikus módszereket is bevet (arcfelismerést, ujjlenyomat-azonosítás). A cégek emellett naplózzák a webböngészést, valós időben figyelik az alkalmazottak képernyőjét.

Sok szervezet az irodában sem tud lemondani a szorosabb kontrollról, és például videókamerával figyelik az ott dolgozókat. Egyre több cég használ valamilyen MI-alapú megoldást alkalmazottai folyamatos teljesítményértékelésére.

Kontraproduktív lehet

Csakhogy a vezetők és alkalmazottak közötti hatalmi dinamika átalakulóban van. Részben a generációs változások miatt az alkalmazottak elsöprő többsége munkahelyválasztásnál majdnem olyan magasra értékeli a támogató vezetést, mint a juttatási csomagot. A Z generáció (1995 és 2009 között születettek) például gyorsan kiteregeti a munkahelyi problémáit közösségi platformokon, például hogy szenved a megfigyeléstől. Ez pedig ronthatja a munkaadók általános megítélését.

Az ExpressVPN kutatásából az is kiderül, hogy sokan igyekeznek megkerülni a megfigyelést. Részben azért, mert a folyamatos felügyeletet jelentős stresszforrásként élik meg. Bár a válaszadók egy része azt mondta, hogy igyekszik többet-gyorsabban dolgozni, nehogy lógással vádolhassák, sokan inkább a monitoring kicselezésére fordítják az energiájukat. 16 százalékuk például felesleges alkalmazások futtatásával színleli a munkát, 15 százalékuk időzíti úgy az e-mailjeit, mintha folyamatosan dolgozna, 12 százalékuk pedig valamilyen technikai eszközzel akadályozza a megfigyelést.

A termelékenység is romolhat. Ha munkáltató és alkalmazott nem bízik egymásban, csökken a dolgozók kezdeményezőkészsége. Ráadásul ha az alkalmazott azt érzi, hogy a főnöke folyamatosan a nyakában liheg, gyakrabban is érez késztetést a szabályok áthágására, mutatta ki egy kutatócsoport.

De a tanulmány nem a megfigyelés ellen agitál, csupán arra hívja fel a figyelmet, hogy a cégvezetésnek egyértelmű szabályokat kell lefektetnie, és pontosan el is kell magyaráznia, hogy mit, miért és hogyan figyel meg. Így a dolgozó is jobban elfogadja a helyzetet.

Nem kellene elvetni a távmunkát

A megfigyelés nem pótolja a jó vezető-beosztott kapcsolatot, figyelmeztetnek a kutatók. Az alkalmazottak lojalitását csak utóbbi teremtheti meg, és az tarthatja egyensúlyban a kontrollt és az dolgozói autonómiát. Utóbbi ugyanis elengedhetetlen ahhoz, hogy az egész céget segítő innovatív ötletek szülessenek.

A Gartner kutatása szerint a szervezeteknek nem szabadna idegenkedniük a rugalmas munkavégzéstől. Tévhit ugyanis, hogy a távmunka csökkenti a termelékenységet, sőt! A kutatócég szerint a rugalmas munkavégzési lehetőségekkel rendelkező alkalmazottak több mint fele teljesít kiválóan, míg az irodába kényszerülőknek csak 36 százaléka.

Közösség & HR

Trump a nem létező robothadseregnek is keresztbe tett

Eddig sem volt könnyen hihető, hogy az egyre nagyobb bajban lévő Tesla már az idén ezerszám gyártja majd a humanoid robotokat, de a kínai kereskedelmi korlátozásokkal alapanyag sem feltétlenül lesz a gyártásukhoz.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.