Az amerikai óriás anno elsők között indította el digitális asszisztensét, de az azóta eltelt évtizedet mintha kicsit átaludta volna. Az Alexa+ ezt igyekszik helyre rakni.

Ütős ajánlattal igyekszik visszavenni a kezdeményezést a digitális asszisztensek területén a téma egyik úttörője. Az Amazon tegnap mutatta be az Alexa legújabb generációját, amely természetesen minden támogatást megkap, amire a generatív algoritmusok és általában a mesterséges intelligencia jelenleg képes.

Az Alexa+ néven emlegett szolgáltatáscsomag a cég nagy nyelvi modelljeire támaszkodik és egy csomó területen speciális készlet segíti abban, hogy valóban hasznos válaszokkal, megoldásokkal tudjon szolgálni a felhasználók által felvetett kérdésekre és problémákra.

A bemutató során Panos Panay, az Amazon eszközökért és szolgáltatásokért felelős alelnöke azzal igyekezett megkülönböztetni megoldásukat a versenytársaktól, hogy az zökkenőmentesen használható és átjárható a vállalat termékei, a mobil alkalmazás és a desktopos felület között, miközben olyan összetett feladatokat is képes teljes egészében levezényelni, mint mondjuk a megfelelő szerelő megtalálását és kihívását egy elromlott konyhai sütőhöz.

Amennyiben a felhasználó hajlandó személyes adataival traktálni az MI-asszisztenst, az teljesen személyre/családra szabott megoldásokkal szolgál. Például a vásárlási előzmények, meglátogatott oldalak és megnézett műsorok alapján képes megfelelő születésnapi ajándékötletekkel szolgálni, vagy a résztvevők ízlésének megfelelő menüsort ajánlani a vasárnap családi ebédre.

Úgy fizetős, hogy ingyen van

Az Alexa+ első körben csak az Egyesült Államokban és az Echo Show okoskijelzőkön keresztül lesz elérhető az elkövetkező hetekben, amit aztán a tervek szerint idővel egyre bővebb bevezetés követ. Az MI-asszisztens képességeihez alapból egy külön havi 20 dolláros előfizetéssel lehet csak hozzájutni, ám a cég mindezt ingyenesen biztosítja azoknak, akik a többek között ingyenes szállítást és egy sor más extra előnyt adó Amazon Prime szolgáltatást használják. (Utóbbi egyébként havi 15 dollárba kerül.)

Ez a konstrukció nagy előnye lehet az Amazonnak, hiszen az OpenAI legújabb, legfejlettebb generatív chatbotjai csak a drágább, minimum havi 20 dollárba kerülő ChatGPT-csomagokban érhetők el, a nemrégiben debütált Apple Intelligence képességeinek teljes kihasználásához pedig a legújabb iPhone-okra van szükség.

Az Amazon ezek alapján jó eséllyel képes lehet visszanavigálni magát az élmezőnybe. A hangutasításra lámpát kapcsoló, időjárást mondó Alexa még 2014-ben debütált, ám az eltelt évek alatt nem sok babér termett neki, többek között nehéz kezelhetősége és limitált képességei miatt. A generatív algoritmusok felfutásával azonban az Amazon megkapta az esélyt arra, hogy olyasmit fejlesszen, amit tényleg van értelme használni a mindennapokban. Hogy ez ezúttal sikerült-e, az majd a puding elfogyasztásakor kiderül.

Konzumer tech

A bűnözőket is nagyon érdekli, hogy kinek van kiberbiztosítása

Egy éve elején közölt kutatás szerint ma már utánanéznek a dolognak, és a biztosított szervezetektől az átlagosnál jóval magasabb váltságdíjakat próbálnak bevasalni.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.