Új termékkel jelentkezett korunk MI-örületének elindítója, az OpenAI. A Deep research elnevezésű funkció egy a ChatGPT-be integrált speciális ügynök, amely nevéhez hűen a mélyreható elemzésekben, kutatásban jeleskedik. A hirtelen piacra dobás arra is jó lehet, hogy kicsit megnyugtassa a kínai DeepSeek megjelenése miatt felkavart kedélyeket.
Komoly feladatot kap
Az MI-segéd a beharangozó blogbejegyzés szerint leginkább az összetett feladatok megoldásában jeleskedik, amelyekhez a szükséges adatokat az interneten végzett többlépcsős kutatással gyűjti be. A vállalat nem kevesebbet ígér, mint hogy ügynöke egy komoly kutatási elemzés szintjét megütő produktumra képes.
A Deep research mögött az egyelőre nyilvánosan nem elérhető OpenAI o3 modell speciális, böngészésre és adatelemzésre optimalizált változata dolgozik, amely a teszteredmények alapján minden belső és külső riválisnál jobban képes beazonosítani a felhasználói szándékot, majd ez alapján adekvát választ adni. A vállalati közlemény alapján "különösen hatékony a hiánypótló, nem intuitív információk megtalálásában, amelyekhez számos webhelyet kellene átböngészni".
A cég annyira lelkes az új termékkel kapcsolatban, hogy azt a mesterséges általános intelligencia (AGI) felépítéséhez vezető úton tett jelentős lépésnek értékeli. (Más kérdés, hogy ezen az úton a jelek szerint még jó sokat kell lépni.) A feladatleírást akár fájlokkal és táblázatokkal is kiegészíthetjük, hogy az algoritmus még egyértelműbb nyomon induljon útnak. A válasz a többlépcsős folyamat és a mélyebb elemzés miatt a megszokott "szinte azonnalhoz" képest 5-től akár 30 percet is igénybe vehet. A normál ChatGPT-vel ellentétben, amely viszonylag gyorsan kiköp egy választ, a mélyreható kutatás 5 és 30 perc közötti időt vehet igénybe.
Az OpenAI azt ígéri, hogy ügynök a következő hetekben folyamatosan kap újabb erősítéseket, és ennek megfelelően már beágyazott képekkel, adatvizualizációs megoldásokkal is fel tudja majd turbózni a végső jelentését.
Szakaszos bevezetés
A mélykutatásban jártas ügynököt egyelőre a Pro csomagra előfizető ChatGPT-ügyfelek használhatják a generatív modellen belül. Őket egy meg nem nevezett időpontban követik majd a Plus és a Team felhasználói, végezetül pedig az Enterprise következik. A szigorúbb adatvédelmi szabályozás miatt az Egyesült Királyságban, Svájcban és az Európai Gazdasági Térségben élő felhasználók ebből azonban testületileg kimaradnak, bár az OpenAI-nál "dolgoznak az ügyön".
(Kép: OpenAI)
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak