A Világgazdasági Fórumon olyan körkörös gazdasági rendszer felépítését sürgették, amelyben nem csak az újrahasznosítás pörög jobban, de a gyártók sem terveznek szánt szándékkal kukaérett gagyikat.

Az összes fajta hulladék között az elektronikai szemét mennyisége növekszik a leggyorsabb ütemben (praktikusan ide sorolják a saját teleppel vagy elektromos csatlakozóval rendelkező eszközöket és azok részeit, ha azok életciklusuk végére jutnak), és ez a tömeg ma már akkora problémát okoz, hogy csak nemzetközi összefogással lehet bárhogyan is kezelni – derült ki ismét egy tanulmányból, amelyet ezúttal a davosi Világgazdasági Fórumon ismertetettek.

Ebben az ENSZ különböző ügynökségei mellett az Üzleti Világtanács a Fenntartható Fejlődésért (WBCSD) is arra figyelmeztet, hogy az e-hulladéknak formálisan is csak az ötöd részét hasznosítjuk újra világszerte, ami sokfelé még így is komoly veszélyt jelent a környezetre vagy az iparágban dolgozókra. Ez utóbbira jellemző, hogy egyedül Kínában 600 ezer, világszerte pedig több millió ember él az e-hulladék bontásából, akik jellemzően az egészségre is ártalmas körülmények között dolgoznak.

A jelentés szerint az olyan technológiai trendek, mint amilyen a cloud computing vagy az IoT, lehetőséget teremtenek az elektronikai szemét és általában az elektronikai ipar fokozatos "dematerializálására". A szolgáltatás alapú üzleti modellek, a termékek jobb nyomonkövethetősége és a visszavehetősége olyan globális értékköröket alakíthatnak ki, amelyekben megvalósítható az anyagfelhasználás hatékonysága, az újrahasznosító infrastruktúra felállítása és a kereslethez igazodó mennyiségi vagy minőségi skálázhatóság.

Kötelező lesz a javíthatóságra törekedni

Mindez egyelőre csak elméletben igaz, hiszen 2018-ban a becslések szerint majdnem 50 milliárd tonna új e-hulladék keletkezett, ami több, mint a Földön valaha legyártott utasszállító repülőgépek együttes tömege. A feldolgozás korábban említett, 20 százalék körüli elméleti arányát pedig további összefüggésbe helyezi, hogy a maradék 80 százalékról nem is igazán lehet tudni, pontosan mi lett a sorsa. Eközben a szeméttel együtt 62,5 milliárd dollár is megy a kukába, amennyiben ekkorára becsülik az újrahasznosítással kinyerhető értéket. Nagyobb összegről van szó, mint a Föld nagyjából százhúsz országának nominális GDP-je.
 

Különösen rosszul járnak a szemétszállítmányok célországai, de a nagy kibocsátók is bajban lesznek, ha egyszer csak nem fogadja senki a hulladékukat

forrás: The Global E-waste Statistics Partnership, 2018


A "körkörös gazdaságnak" is nevezett rendszerek megvalósítása nem mellesleg több millió normális munkahelyet is teremtene, ehhez azonban a szabályozóktól és befektetőktől az alapanyag- és eszközgyártókon át a kereskedőkig és a fogyasztókig mindenkire új szerep hárulna. Itt alapvetően két dolgot emelnek ki: egyrészt a hulladékproblémát könnyű a fogyasztókra és a hulladékgazdálkodással foglalkozó szervezetekre kenni, de az alapvető probléma a mindenki által használt elektronikai termékek alacsony élettartamával van.

Másrészt a termékek életciklusának feltornászása mellett a javíthatóságot és a könnyebb újrahasznosíthatóságot is szem előtt kellene tartani már a tervezéskor. Ahogy január elején beszámoltuk róla, a környezetvédelemért felelős európai miniszterek egy csoportja már dolgozik egy sor olyan előterjesztésen, ami éppen erre kényszerítené rá a gyártókat, első körben a világítástechnikai termékek, a televíziók és a háztartási nagygépek vonatkozásában. Eközben az USA közel 20 államban számítanak hasonló célú törvénymódosításokra.

Piaci hírek

Vészfékezésre kényszerülhet a Microsoft az MI-adatközponti fejlesztésekben

A társaság meghatározó hajtóerőt képvisel az adatközpontok globális terjeszkedésében, ezért legújabb lépései figyelmeztetésként szolgálhatnak a mesterségesintelligencia-iparág egészére nézve.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.